08/11/2024
Tak máme po fosforovém semináři, je třeba se ohlédnout.
Je moc dobře, že fosforové téma stále táhne: celkem se zúčastnilo téměř 150 lidí, z toho necelých 60 prezenčně, ostatní online. Problém fosforu jsme zatím nijak úspěšně vyřešit nedokázali a nejhorší pro příští roky by byl nezájem. Zájem tedy máme. Zároveň máme v zádech čerstvě schválenou evropskou Směrnici o čištění městských odpadních vod (UWWTD), takže vůle k řešení tak nějak bude muset být :-).
Na cestě nás čekají ale ukrutné překážky:
Pojmout a uskutečnit změny KOMPLEXNĚ. To nám zatím tragicky nejde, protože frčí spíš hra na svém pískovišti a vidle do návrhů někoho jiného.
ŠIROCE SPOLUPRACOVAT- viz nahoře... ale na tom už makáme a zatím dobré :-)
KOMUNIKOVAT na všechny strany - nejen v rovině odborné, ale také s veřejností, politiky... Je to klíčová věc, bez které se dál nedostaneme, protože všechny změny k lepšímu budou něco stát. Každého.
Zpracovat, prodiskutovat a akceptovat EKONOMICKÝ MODEL, který zajistí něco jako samonosné financování změn. V principu voda bude obecně dražší, znečišťovatelé budou muset začít víc platit, Pak teprve budou prostředky na podporu opatření. Samosebou některé věci budou potřebovat masivnější investici, třeba kvartérní čištění.
No to jen taková ochutnávka. Na naší stránce budeme postupně zpřístupňovat nějaké materiály ze semináře.
J. Duras