24/10/2022
HA SZERETED ÉRTENI IS A DOLGOKAT... ⚡️⚡️
Mit is nevezünk hőszivattyúnak? Mi a különbség a hőszivattyú és a klíma között? 🏡
A hőszivattyú egy hűtő körfolyamatot megalkotó gépezet. A hűtés során a házból "szivattyúzzuk ki" a "meleget/hőtöbbletet" a természetbe. Ez azt jelenti, hogy míg beltéri egységünk hideget fúj, addig kint pedig a kültéri egység meleget. Fűtési üzemben a szerepek felcserélődnek, így bent melegítünk, kint pedig hűtjük a környezetet. Hogyan lehetséges ez?👀⁉⁉👀
A hűtő körfolyamat lényege, hogy egy erre alkalmas hűtőközeg gázt (igazából gőzt) keringetünk egy kompresszor segítségével. A kompresszor az elektromos áramot mechanikai munkára alakítja, és ezáltal keringeti a hűtőközeget, és növeli annak nyomását. 🔃🔃
Több fizikai jelenséget használunk ki a hűtőkörfolyamat során. Leegyszerűsítve a két fő jelenség:
♨ Párolgás: Olyan halmazállapotváltozás, amely során a folyadék a hőmérsékletéből veszít és a cseppfolyósból közegből gáz keletkezik. Ideális esetben ez egy hűtőkorfolyamatnál forrásként valósul meg, ami leegyszerűsítve azt jelenti, hogy a gáz a teljes keresztmetszetben párolog.
💧Kondenzáció: Az a halmazállapotváltozás, amikor gázból közegből folyadék halmazállapot lesz, és ennek eredményeképpen hő keletkezik.
Ezeket ismerve, már csak megfelelő sorrendben kell összerakni egy készüléket, ami biztosítja ennek a két fő fizikai jelenségnek a folyamatos, megfelelő helyen történő lezajlását. 🔃🔃🔃🔃
A körfolyamat így néz ki fűtési üzemmódban:
1->2 A kompresszor mechanikai munka árán a beszívott gőzt továbbítja a kondenzátorba.
2->3 A kondenzátorban a folyadék kondenzálódik és folyadék halmazállapotba kerül, így hő keletkezik. (fűtéskor ez a beltéri, tehát itt nyerjük a hőt)
3->4 A nagy nyomású, cseppfolyósított hűtőközeg egy adagolószelepen keresztül az elpárologtatóba kerül. Itt a nyomása lecsökken, és ismét gáz halmazállapotba kerül. Felforr.
4->1 Az elpárologtatóban hőt von el a környezettől (fűtés során ez van kint, tehát a hideg környezetet egyszerűen még tovább hűtjük). A gáz nyomása leesik, és innen megint megy a kompresszorba.
A fenti játszódik le körbe-körbe. Természetesen hűtéskor egy erre megfelelő szelep megfordítja a kültéri és beltéri sorrendjét, így bent párologtatunk (és ezáltal hűtünk), kint pedig kondenzálunk (azaz fűtűnk).🔃🔃
Mi a különbség a hőszivattyú és a klíma között?
A kérdésre pofonegyszerű a válasz. Semmi. A köznyelvnek köszönhető a megkülönböztetés, de alapvetően minden klíma, minden háztartási hűtő és fagyasztó egy hőszivattyú. Ha hőszivattyút szeretnél, de nem szeretnél drága vizes rendszerrel bajlódni, a klíma tökéletes megoldás. De, ennek szentelek majd egy következő cikket. 🤘💪
A klíma egy nagyon barátságos fűtési rendszer, mely a hőszivattyú előnyeivel képes kis befektetéssel rendkívül hatékonyan befűteni a házat! 🤑🤑
⁉Ha kérdésed van, szívesen megpróbálok rá válaszolni 🙂 ⁉