07/06/2026
Czekałem na to od ładnych paru lat, czyli od momentu, kiedy zrozumiałem, że gąbka ordowicka określana przez paleospongiologów jako tzw. "forma figowa" rodzaju Aulocopella to najpewniej jakiś bardzo konkretny, ale nie do końca zbadany gatunek. Hmm, to na co właściwie czekałem? Otóż na to, aż ktoś bardzo kompetentny, czyli w tym konkretnym przypadku Tom Koops z Holandii, dojdzie do tego, czym tak naprawdę jest "forma figowa" Aulocopelli? No i mam na to pytanie bardzo precyzyjną kikustronicową odpowiedź, która ukazała się w najnowszym tegorocznym niderlandzkim czasopiśmie geologicznym "Conglomeraat". Wszystkie okazy w mojej kolekcji, które oznaczałem dotąd jako Aulocopella sp. z dopiskiem "forma figowa" będę musiał przemianować na gatunek Aulocopina granti! Tom Koops przebadał bardzo dokładnie wszelkie literackie i historyczne wzmianki naukowe nt. ewentualnych gąbek ordowickich i sylurskich, które mogą być opisami dotychczasowej figowej Aulocopelli i badanie to przyniosło następujące wnioski: Już w roku 1874 niejaki Ekanah Billings, nazywany pierwszym paleontologiem Kanady, opisał pewną sylurską gąbkę z Ontario, którą nazwał Aulocopina granti. I potem... cały świat naukowy o niej zapomniał, choć identyczne okazy były znajdowane w różnych częściach świata przez dziesięciolecia. Oznaczano je przez 150 lat jako Aulocopella sp. "forma figowa". Aż do dziś! No właśnie, tytuł wspomnianego tegorocznego artykułu zawierającego szczegóły tej historii to w tłumaczeniu z niderlandzkiego: "Aulocopina granti Billings,1874. Zapomniana gąbka ponownie odkryta." Co ciekawe, artykuł ten przesłał mi mailem jeden z obserwatorów moich postów, Henry Jansen z Holandii, któremu jeszcze raz dziękuję za ten gest, gdyż kto wie, kiedy i jak dowiedziałbym się o tym wspaniałym odkryciu. Mam w swoich zbiorach ponad 30 okazów wspomnianej gąbki, trzeba więc będzie zrobić mały nazewniczy remanent i to również na półkach mojego małego muzeum według równania: Aulocopella sp. "forma figowa" = Aulocopina granti.
P.S. Zbiórka na pomagam.pl/ordowianie2 trwa w najlepsze, a kwota powoli się powiększa. Trzeba jednak wesprzeć moich podopiecznych w realizacji ich nie byle jakich marzeń jeszcze konkretniej, a każda kwota się liczy! Wystarczy więc kliknąć w powyższy link i sami wiecie, co dalej... Dziękuję!