12/11/2025
7 listopada 2025 r. Sejm przyjął z poprawkami projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego. (druk nr 1451)
LINK: https://sejm.gov.pl/Sejm10.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=1451
Zmiany są głośne i wywołują wiele kontrowersji !!!
➡️Na autostradzie lub drodze ekspresowej:
🔴za przekroczenie dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę (czyli np. jazda z prędkością co najmniej 210 km/h na autostradzie z limitem 140 km/h).
➡️Na zwykłej drodze publicznej :
🔴 przekroczenie limitu dwukrotnie. Na drodze z ograniczeniem do 90 km/h więzienie za prędkość grozi od 180 km/h.
➡️ W terenie zabudowanym :
🔴 obowiązuje ten sam mechanizm dwukrotnego przekroczenia. Jeżeli ograniczenie wynosi np. 30 km/h, jazda z prędkością powyżej 60 km/h może skutkować minimalną karą 3 miesięcy pozbawienia wolności.
NIESTETY WIĘKSZOŚĆ MEDIÓW, FANPEJDŻÓW i innych źródeł nie podaje subtelnej informacji, która także wynika z uzasadnienia projektu zmian w ustawie, który wskazuje, że:
"Analogiczną karą będzie obwarowane prowadzenie pojazdu mechanicznego poza kontekstem nielegalnego wyścigu, ale w sposób brawurowy, rażąco naruszający przepisy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Aby zachowanie kierującego zostało natomiast zakwalifikowane jako brawurowa jazda, o której mowa w projektowanym art. 178c § 2 k.k., muszą zostać spełnione łącznie trzy warunki: rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, przekroczenie dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej , a jeżeli prędkość ta została ograniczona znakiem drogowym, co najmniej dwukrotnie albo co najmniej dwukrotnie na innej drodze publicznej oraz stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby. Ponieważ przesłanka przekroczenia prędkości o daną wartość została wyodrębniona, jej wystąpienie nie będzie wystarczające dla ustalenia znamienia „rażącego naruszenia zasad bezpieczeństwa” – konieczne będzie ustalenie spełnienia tej przesłanki na podstawie innych elementów zachowania sprawcy (np. ignorowanie innych znaków poziomych albo pionowych, częste, nieuzasadnione zmienianie pasa jazdy, czy prowadzenie pojazdu, który sam z siebie stwarza zagrożenie bezpieczeństwa, np. ze względu na odpadające elementy)."
CZYLI DO ABY DOSZŁO DO KWALIFIKACJI CZYNU JAKO ZAGROŻONY KARĄ POZBAWIENIA WOLNOŚCI MUSZĄ ZOSTAĆ SPEŁNIONE ŁĄCZNIE TRZY PRZESŁANKI:
1️⃣rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym, 2️⃣przekroczenie dopuszczalnej prędkości co najmniej o połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej , a jeżeli prędkość ta została ograniczona znakiem drogowym, co najmniej dwukrotnie albo co najmniej dwukrotnie na innej drodze publicznej
3️⃣stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby.
Tutaj już jasno widzimy , iż przepis ten nie będzie zero-jedynkowy i na barkach sądów będzie spoczywać rozstrzyganie takich zdarzeń drogowych.