20/03/2026
Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00–6:00 we wszystkich sklepach i na stacjach benzynowych na terenie miasta. Przepisy wejdą w życie 1 czerwca br.
Jako Stowarzyszenie Naukowe „Natura i Zdrowie” z satysfakcją przyjmujemy tę decyzję. To krok długo oczekiwany przez mieszkańców i środowiska działające na rzecz zdrowia publicznego.
Reprezentowaliśmy koalicję na posiedzeniach podkomisji sejmowych
10 i 12 marca br. uczestniczyliśmy w posiedzeniach podkomisji sejmowej pracującej nad przepisami dotyczącymi reklamy alkoholu. Reprezentowaliśmy szeroką koalicję organizacji prozdrowotnych i pro trzeźwościowych. Zabraliśmy głos w sprawie kluczowej dla ochrony zdrowia publicznego – całkowitego zakazu reklamy alkoholu, obejmującego również bezalkoholowe odpowiedniki napojów alkoholowych, czyli tzw. produkty NoLo (piwa 0%, wina bezalkoholowe, szampany bezalkoholowe).
Nasze stanowisko jest jednoznaczne: zakaz reklamy musi być kompleksowy. Przepisy obejmujące wyłącznie alkohol z zawartością procentową staną się martwe, a przemysł alkoholowy zyska gotową furtkę do kontynuowania swoich działań marketingowych pod szyldem „zdrowej alternatywy”.
Dlaczego reklama piwa 0% jest równie szkodliwa?
Doświadczenia wielu krajów pokazują wyraźnie: im silniejsze ograniczenia dotyczące reklamy alkoholu, tym więcej pojawia się w przestrzeni publicznej reklam napojów 0,00%. Nie jest to przypadek. Branża alkoholowa stosuje świadomie tzw. reklamę zastępczą – łącząc bezalkoholowe odpowiedniki ze swoimi markami i eksponując je w miejscach gromadzących rzesze młodych odbiorców: na stadionach, podczas koncertów i imprez sportowych. Budżety reklamowe nie znikają – przenoszą się.
Szczególnie niepokojący jest wpływ tych działań na dzieci i młodzież. Badania naukowe wskazują, że promowanie bezalkoholowych zamienników napojów alkoholowych wśród młodych ludzi stanowi swego rodzaju wprowadzenie do „obyczaju picia” – zwiększa prawdopodobieństwo wczesnej inicjacji alkoholowej i ryzykownych zachowań w przyszłości. Reklama programuje przyszłych konsumentów. Marka zapamiętana w dzieciństwie to marka wybierana w dorosłości.
Stanowisko Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom potwierdza: kompleksowe regulacje obejmujące zarówno napoje alkoholowe, jak i ich bezalkoholowe odpowiedniki, są niezbędnym elementem skutecznej polityki zdrowia publicznego.
Sprawa reklamy Łomży z Tomaszem Karolakiem – przykład tego, jak branża łamie prawo
Doskonałą ilustracją skali problemu jest sprawa, którą aktywnie prowadzimy przed organami ścigania. W grudniu 2025 roku browar Van Pur S.A. wyemitował reklamę piwa marki Łomża z udziałem aktora Tomasza Karolaka – powszechnie rozpoznawanego przez dzieci z familijnych filmów „Listy do M.” i serialu „Rodzinka.pl” – w roli Świętego Mikołaja. Reklama wykorzystywała dziecięce zwroty, choinkę zbudowaną z butelek piwa i symbolikę świąteczną jednoznacznie kojarzącą alkohol z nagrodą i prezentami. Wyemitowano ją ponad 15 tys razy w głównych stacjach telewizyjnych, ale – co szczególnie bulwersujące – także w stacji 4fun Kids, nadającej program przeznaczony wyłącznie dla dzieci.
Apel do parlamentarzystów
Obywatele, organizacje prozdrowotne, środowiska medyczne oraz wszystkie instytucje, dla których dobro społeczeństwa – a w szczególności dobro dzieci – jest ważniejsze niż zyski korporacji, oczekują od parlamentarzystów odważnych i konsekwentnych decyzji.
Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom KCPU
https://naturaizdrowie.org.pl/warszawa-ogranicza-nocna-sprzedaz-alkoholu-gratulujemy-i-czekamy-na-wiecej/
Rada m. st. Warszawy podjęła decyzję o wprowadzeniu zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22:00–6:00 we wszystkich sklepach i na stacjach benzynowych ...