29/08/2022
Jaką pompę ciepła wybrać?
Przed zakupem pompy ciepła stajemy przed dylematem wyboru pompy ciepła, mamy wielu przedstawicieli producenckich, i trzy typowe modele pomp ciepła.
Zacznijmy więc może najpierw od modelu .
Mamy trzy modele :
👉monoblok
👉Split
👉All in one
⭐Monoblok- p***a ciepła, którą wykorzystuje się kiedy mamy bardzo mało miejsca w kotłowni albo instalator nie ma uprawnień do F- gazów. Pompę instalujemy na zewnątrz i od pompy przeprowadzany izolowane rury centralnego ogrzewania do kotłowni, wpinając je do instalacji CO.
Wadą tej pompy jest konieczność wypełnienia instalacji glikolem o odpowiednim stężeniu, ponieważ przy braku energii elektrycznej przy ujemnych temperaturach może dojść do rozsadzenia wymiennika płytowego.
⭐Split- to p***a ciepła składająca się z jednostki wewnętrznej często wyposażonej w grzałkę przepływową
Oraz jednostki zewnętrznej
Obie jednostki są połączone ze sobą instalacja freonową ( rurami miedzianymi w izolacji ), ponadto jednostka wewnętrzna połączona jest z instalacją CO .
Jest to bardzo dobre rozwiązanie biorąc pod uwagę możliwość swobodnego układu elementów kotłowni. Nie musimy się również obawiać o to że co do nam zamarznie i uszkodzi się kiedy zabraknie energii elektrycznej.
⭐All on one - jest to praktycznie to samo rozwiązanie co split dodatkowo w jednostce wewnętrznej jest zintegrowany zawór trojfrogowy, naczynie wzbiorcze, grzałka przepływowa i zbiornik ciepłej wody CWU. około 250 litrów.
Rozwiązanie dedykowane jedynie do ogrzewania podłogowego, stosowane głównie przez deweloperów budujących osiedla domków lub szeregówek.