Nova Željezara Zenica

Nova Željezara Zenica Nova Željezara Zenica započinje novu eru proizvodnje u zemlji. Vlasnik je H&P Zvornik, jedna od jedinica grupacije Pavgord.

Kompanija donosi modernizaciju, velike investicije i fokus na zelenu energiju i inovativne tehnologije.

12/06/2026

12. juni 2026.
Obavijest Advokatskog ureda Saše Radovanovića u vezi sa isplatom regresa:

"Poštovani radnici Nove Željezare Zenica,

Advokatski ured Saše Radovanovića obavještava radnike da je nakon kratke pauze, tokom koje su sagledane sve pravne i ekonomske okolnosti novonastale situacije u vezi sa usvajanjem Prijedloga zakona o postupku vanredne uprave u Novoj Željezari Zenica, donesena odluka u vašem najboljem interesu. Advokatski ured Radovanović od danas nastavlja sa potpisivanjem ugovora i isplatom regresa svim zainteresiranim radnicima! Zahvaljujemo vam se na ukazanom povjerenju i razumijevanju.

S poštovanjem,

Advokatski ured Saše Radovanovića, Brčko"

10/06/2026

Poštovani radnici, dijelimo obavijest Advokatskog ureda Radovanović u vezi sa isplatom regresa

"Advokatski ured Radovanović je aktivno izvršavao isplatu otpremnina i regresa radnicima koji su ostvarili pravo na penziju, a koji su zaključili ugovor s nama. Osim toga, aktivno je vršena isplata regresa i radnicima koji su u radnom odnosu.

Također, bilo je planirano da se tokom ove sedmice završi potpisivanje ugovora sa ostalim radnicima u vezi sa otkupom potraživanja po osnovu regresa i isplatom po tom osnovu. Međutim, usljed izglasavanja Prijedloga zakona o postupku vanredne uprave u Novoj Željezari Zenica na Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, naš advokatski ured će najprije sagledati sve okolnosti koje proizlaze iz donošenja navedenog zakona, te će nakon toga donijeti odluku o daljim aktivnostima.

Ukoliko dođe do uvođenja vanredne uprave, smatramo da će Vlada Federacije BiH zajedno sa Sindikatom preuzeti punu odgovornost i obavezu da osigura isplatu za preostale radnike koji nisu uspjeli zaključiti ugovor sa našim advokatskim uredom.

Ujedno, molimo sve radnike za strpljenje i razumijevanje u novonastalim okolnostima, uz uvjerenje da ćemo u narednom periodu donijeti odluke koje će biti u njihovom najboljem interesu.

Advokatski ured Radovanović"

07/06/2026

Poruka za zastupnike i delegate u Parlamentu FBiH je jasna:

Ne nasjedajte na priču o “brizi za radnike”. Jer ovo nema veze sa radnicima. Svaki glas za ovaj zakon je glas za političku kampanju, a ne za radna mjesta. Ovo je otimačina privatne imovine koja će posljedično dovesti Federaciju BiH do još većeg kreditnog ropstva. Trenutna Vlada će vas pokušati uvjeravati u nemoguće. Igraju na kartu emocija i socijalne priče o radnicima, no jasno je da su prema predloženom zakonu radnici na zadnjem mjestu. Sindikalna borba je razumljiva, međutim, ova prividna borba nema racionalno uporište.

Mjesecima upozoravamo. Ne može se oživjeti nešto što se godinama uništava. Vlada glumi spasioce onoga o čemu nisu vodili računa kad je bilo najvažnije.

Bojimo se samo da će građani Federacije BiH i Zenice gledati mnogo gori scenarij u slučaju usvajanja zakona, scenarij u kojem će radnici na kraju završiti bez plata, doprinosa, otpremnina, uvezanog staža, potom na protestima, kao radnici rudnika, Krivaje i drugih firmi koje su uništene.

Ovo su nepopularne odluke, to nam je jasno - međutim, važno je da se istina iznese, koliko god teška bila. Za to treba imati hrabrosti i snage. Samo tako možemo mijenjati stanje i ozdraviti Zenicu!

05/06/2026

Isplaćene otpremnine i regres penzionerima Nove Željezare Zenica, počela isplata regresa svim radnicima

U ime Advokatskog ureda Radovanović, dijelimo informaciju:

Obavještavamo radnike, bivše zaposlenike i javnost da su svim penzionisanim radnicima Nove Željezare Zenica koji su željeli prodati svoja potraživanja, isplaćeni otpremnina i regres.

Osim toga, danas je počela isplata regresa i ostalim radnicima koji su prihvatili ponudu. Zbog velikog interesovanja radnika i obimnosti posla, isplata regresa biće nastavljena i u narednim danima.

05/06/2026

Proizvodnja i radna mjesta ili pokušaj otimanja privatne imovine – šta je stvarni cilj, ministre Lakiću? Vrata smo vam širom otvorili, nema potrebe da ih razvaljujete.

Poštovani ministre Lakiću,

Nakon Vaših posljednjih javnih istupa o Novoj Željezari Zenica, osjećamo obavezu da reagujemo zbog radnika, poslovnih partnera i javnosti koja ima pravo da čuje istinu - koliko god bila gorka i teška.

Iz Vaših istupa jasno proizlazi da odbacujete svako rješenje zasnovano na tržištu i proizvodnji, dok uporno insistirate na modelu vanredne uprave. Imali ste pozive medija i priliku za otvoren razgovor - zašto niste imali hrabrosti da sjednete s nama i javno suočite argumente? Izabrali ste put otimanja, a ne put razgovora.

Zanimljivo što se opet vraćate na sastanke sa sindikatima, jer izgleda da je to jedino mjesto gdje još možete pričati bajke i obećavati ono za šta nemate ni para ni plana. Tamo gdje se može manipulisati, gdje se ljudima može prodavati nada bez pokrića - barem dok prođu izbori.

Ali da budemo jasni - ne žive svi od političkih obećanja. Postoje ljudi koji razmišljaju svojom glavom, koji nisu stranački zaposleni i koji znaju da se firma ne vodi pričom nego konkretnim brojkama i pokazateljima.

I sad stvarno mislite da ćemo mi prepustiti ono što smo platili, preuzeli i za šta imamo jasan plan i viziju, vama - koji nemate ni plan, ni novac, ni ozbiljnu namjeru?

Nije problem što nemate rješenje. Problem je što svjesno obmanjujete ljude. Obećavate radnicima nešto za šta nemate elementarne uslove. Nemate novac, investitora, tržišta niti plana. I onda pričate o “spašavanju”.

Pa koga spašavate? Vaši istupi su toliko kontradiktorni da je svima koji razmišljaju jasno - vi uopšte ne znate šta hoćete. Jedan dan jedno, drugi dan drugo. Jedna priča za javnost, druga iza zatvorenih vrata.

Zato imamo jasnu poruku za zastupnike i delegate u Parlamentu FBiH: Ne nasjedajte na priču o “brizi za radnike”. Jer ovo nema veze sa radnicima. Svaki glas za ovaj zakon je glas za političku kampanju, a ne za radna mjesta. Ovo je otimačina privatne imovine koja će posljedično dovesti Federaciju BiH do još većeg kreditnog ropstva. Trenutna Vlada će vas pokušati uvjeravati u nemoguće.

Gospodo u Vladi, ne možete oživjeti nešto što ste godinama uništavali. Ne možete sad glumiti spasioce onoga o čemu niste vodili računa kad je bilo najvažnije. To ljudi vide.I sve im je jasnije. Bojimo se samo da će se gledati mnogo gori scenarij i završiti na protestima pred zgradom Vlade, kao radnici rudnika, Krivaje i drugih firmi koje ste uništili.

U vašem insistiranju na modelu vanredne uprave ni jednom niste objasnili kako će taj model riješiti probleme od gotovo 380 miliona KM gubitaka.

Da li su za Vas nebitni finansijski izvještaji iz posljednjih godina?
Da li su nebitni nalazi stečajnog upravitelja i finansijskih vještaka?
Da li su nebitne činjenice koje jasno pokazuju stvarno stanje društva?

Umjesto odgovora, javnosti nudite iluziju da se administrativnim potezima može riješiti ekonomska realnost. Istovremeno, tvrdite da Energoinvest ne može preuzeti rizik bez potpune kontrole. A šta nudite privatnom vlasniku?

• da snosi sve troškove
• da snosi sve posljedice
• da izgubi upravljanje vlastitom imovinom
• da odgovara za odluke koje donose drugi

To nije ekonomski model. To je apsurd i grdno se varate ako mislite da ćemo dopustiti da Željezaru koristite u svrhu predizborne kampanje i da naši radnici završe kako su završili radnici pomenutih propalih firmi - bez plata, uplaćenih doprinosa, uvezanog staža, otpremnina...

Poslovna praksa je jasna - zakup i tržišni modeli omogućavaju pokretanje proizvodnje bez zadiranja u vlasništvo. Vi to odbacujete. Tvrdite da se Željezara ne može spašavati parcijalno. A mi Vas pitamo:

• Kako bez proizvodnje planirate sačuvati radna mjesta?
• Kako bez proizvodnje planirate ostvariti prihode?
• Kako bez prihoda planirate riješiti dugove?

Na ta pitanja nema odgovora. Lažete radnike i koristite njihovu brigu, ljutnju i nezadovoljstvo, ali zaboravljate da će na kraju svi pamtiti katastrofu koju ste načinili svim građanima Federacije BiH ukoliko sprovedete svoje mračne namjere sa „Lex Željezara“ zakonom.

Stiče se utisak da pojedini politički krugovi još žive u iluziji da je moguće upravljati ekonomijom zadiranjem u privatnu imovinu. Izgleda da i Vas moramo podsjetiti da Bosna i Hercegovina nema više komunističko niti socijalističko uređenje u kojem partija oduzima privatnu imovinu bez ikakve ili sa simboličnom naknadom.

Otimačina koju pokušavate sprovesti sa vašim partijskim drugovima može Federaciju BiH odvesti u dublje finansijske probleme i dugoročnu nestabilnost.

Zato se vraćamo na ključno pitanje: Da li je cilj pokrenuti proizvodnju - ili preuzeti kontrolu nad imovinom?
Napominjemo, Nova Željezara Zenica nikome ne stoji na putu. Ako imate rješenje – pokažite ga. Ako vjerujete da možete uspjeti - pokušajte. Mi vam nećemo smetati.

Ali nemojte ni Vi smetati nama dok radimo na tržišnim rješenjima, pronalazimo investitore i želimo uspostaviti novi model poslovanja kroz zdrave projekte.

Ako je cilj proizvodnja - vrata su vam otvorena. Ako je cilj oporavak - to se dokazuje rezultatima, ne jednim zakonom kojim namjeravate prekršiti 12 drugih, pa i Ustav - nakon čega više nikada neće biti moguće govoriti o pravnoj sigurnosti. Ni jedno pravno lice, kao i ni jedan investitor, više neće biti sigurni.

Naš plan nije „predizborni“, već poslovni i višedecenijski. Naši projekti su bazirani na naučnim i poslovnim zakonitostima, na najboljim praksama. Garantuju razvoj Zenice, ali i domaće privrede. Istovremeno, prekidaju dugogodišnje sporne, pa i nezakonite, prakse. Vlast bi morala štiti zakonitost i javni interes, nikako drugu stranu, ma čiji lični ili partijski interesi bili u pitanju.

Naša ponuda je bila dobronamjerna, vaš odgovor pokazuje i vaše namjere.

Na kraju – jedino mjerilo su rezultati: pokrenuta proizvodnja, sačuvana radna mjesta i stabilno poslovanje. Sve ostalo su političke izjave.

S poštovanjem,
Uprava i vlasnici Nove Željezare Zenica

02/06/2026

Poštovani radnici Nove Željezare Zenica,

Slijedom prethodne obavijesti u vezi sa ponudom za isplatu regresa za sve radnike, zbog velikog interesovanja, molimo da se svi zainteresirani radnici prijave direktno kod direktora pogona/odjela u kojem radi – umjesto poziva na podijeljeni broj Advokatskog ureda Radovanović.

U narednim danima će se pripremati pojedinačni Ugovori za zainteresirane radnike i biće dostupni kod direktora pogona/odjela – o čemu će svakoga obavijestiti njegov direktor.

Slijed aktivnosti za zainteresirane radnike za isplatu regresa:

1. Prijaviti se kod svog direktora pogona/odjela
2. Preuzeti četiri primjerka Ugovora kod svog direktora (po obavijesti direktora da je Ugovor spreman)
3. Odnijeti dva primjerka kod bilo kojeg notara – ponijeti ličnu kartu, potpisati pred notrarom i ovjeriti potpis
4. Sve četiri potpisane kopije Ugovora (dvije ovjerene) vratiti direktoru svog pogona/odjela.
5. Primjerak Ugovora će se uručiti radniku naknadno, nakon potpisa advokata Radovanovića.

*Ugovori se preuzimaju kod direktora pogona/odjela.
*Sve četiri kopije Ugovora se potpisuju, od toga se dvije kopije ovjeravaju kod bilo kojeg notara.
*Potpisani/ovjereni ugovori se vraćaju direktorima.

Direktori su dužni obavijestiti radnike pogona/odjela o ponudi Advokatskog ureda Radovanović i načinu realizacije isplate regresa, uključujući radnike koji su na godišnjim odmorima.

02/06/2026

📢 OBAVIJEST O MOGUĆNOSTI ISPLATE REGRESA ZA SVE RADNIKE

PONUDA ADVOKATA RADOVANOVIĆA ZA ISPLATU REGRESA - ZA SVE RADNIKE

Uprava Nove Željezare Zenica obavještava sve radnike da se, nakon prihvaćenog modela isplate otpremnina i regresa penzionisanim radnicima, ponudila isplata na isti princip za isplatu regresa svim radnicima Društva.

Advokatski ured Radovanović izrazio je spremnost da, po istom modelu, izvrši otkup potraživanja i isplatu regresa radnicima, omogućavajući brzu i zakonitu isplatu bez daljnjeg čekanja.

Ovaj model predstavlja najbrže moguće rješenje u trenutnim okolnostima prethodnog stečajnog postupka, te omogućava radnicima da svoja prava ostvare u najkraćem roku, uz sigurnu i operativnu realizaciju.

Detalji o načinu prijave i realizacije isplate biće koordinirani putem advokatskog ureda Radovanović, a svi zainteresirani radnici mogu se direktno obratiti na broj: 065 809 776.

MI NE OBEĆAVAMO I NE ČEKAMO – MI DJELUJEMO I RJEŠAVAMO!OBAVIJEST: ISPLATA OTPREMNINA I REGRESA ZA NAŠE PENZIONERE POČELA...
01/06/2026

MI NE OBEĆAVAMO I NE ČEKAMO – MI DJELUJEMO I RJEŠAVAMO!
OBAVIJEST: ISPLATA OTPREMNINA I REGRESA ZA NAŠE PENZIONERE POČELA U PETAK

Uprava Nove Željezare Zenica želi obavijestiti javnost, radnike i bivše zaposlenike da je, uprkos institucionalnim blokadama i nedostatku jasnih odgovora nadležnih organa, pronađeno zakonito i operativno rješenje za isplatu otpremnina i regresa penzionisanim radnicima.

U petak, 29. maja 2026. godine, advokat Saša Radovanović ponudio je model otkupa potraživanja penzionerima i mogućnost brze isplate otpremnina i regresa. Značajan dio penzionisanih radnika je već u petak zaključio ugovore i primio novac na svoje račune, a proces se nastavlja i danas kroz dalje potpisivanje ugovora i isplate većeg dijela penzionisanih radnika - SA ISPLATOM ODMAH, DANAS.

Advokatski ured Radovanović poziva sve ostale zainteresirane penzionere koji se nisu oglasili po navedenom, da se za dodatne informacije i organizaciju isplate mogu direktno obratiti na broj: 065 809 776. Ponuda je i dalje otvorena za sve penzionere Željezare.

Ovim putem želimo jasno naglasiti da je Uprava od prvog dana bila spremna za isplatu. Međutim, čekajući institucionalnu povratnu informaciju i samu realizaciju kroz zvanične procedure, procijenjeno je da bi takav proces dodatno oduzimio dragocjeno vrijeme i prolongirao isplatu penzionisanim radnicima. Upravo iz tog razloga, uz prethodnu saglasnost privremenog stečajnog upravnika, Uprava je podržala ponuđeni model kao najbrži zakonit način isplate u datim okolnostima, kako bi penzionisani radnici što prije ostvarili svoja prava, bez daljnjeg čekanja odluka institucija.

Zbog toga su najavljeni protesti Sindikata ispred Uprave od samog početka bili pogrešno usmjereni, jer Uprava nije bila ta koja je osporavala isplatu. Danas, kada se ovo pitanje rješava u rekordnom roku i kada su isplate već započele, takvi protesti više nemaju nikakvo uporište.

Uprava Nove Željezare Zenica ostaje na raspolaganju svim radnicima i penzionerima, nastavljajući da kroz odgovoran rad štiti njihove interese.

SAOPĆENJE ZA JAVNOST VEĆINSKOG VLASNIKA NOVE ŽELJEZARE1. juni 2026. Nema potrebe za zakonom „Lex Željezara“, nacionaliza...
01/06/2026

SAOPĆENJE ZA JAVNOST VEĆINSKOG VLASNIKA NOVE ŽELJEZARE
1. juni 2026.

Nema potrebe za zakonom „Lex Željezara“, nacionalizacijom i oduzimanjem Željezare. Vlasnici Željezare n**e zakup pogona integralne proizvodnje za 0 KM mjesečno

Uz dozvolu većinskog vlasnika kompanije Nova Željezara Zenica, pravni tim je u petak 29.05.2026. održao sastanak sa ministrom Lakićem i njegovim timom, gdje su zvanično predali ponudu Vladi Federacije Bosne i Hercegovine i resornom ministarstvu, sa iskrenom željom da zajednički pronađemo najbrže i najbolje rješenje za radnike i lokalnu zajednicu. (U prilogu je dokument koji je predat Vladi Federacije BiH 29.05.2025.)

Evidentno je da je trenutni prijedlog zakona („Lex Željezara“) pravno i praktično sporan te da bi njegova procedura usvajanja oduzela dragocjeno vrijeme, ali i posljedično izazvala sudski spor sa štetom po Federaciju BiH od više stotina miliona KM. Smatramo da nema potrebe za pravnim komplikacijama koje bi mogle donijeti neizvjesnost i negativne posljedice za radnike i Federaciju BiH. Ova naša ponuda predstavlja direktnu prečicu – jednostavno rješenje koje eliminiše sve administrativne barijere i maksimalno štedi vrijeme.

Bespotrebno je rizikovati i ulaziti u sudske sporove i tužbe uvođenjem zakona Lex Specialis Željezara.
Zašto treba toliko komplikovati kada imamo jednostavno rješenje?

S obzirom na to da smo kao investitori i većinski vlasnici otvoreno predočili ekonomske i tržišne razloge zbog kojih smo obustavili integralnu proizvodnju, kroz medijske istupe predstavnika Vlade FBiH zaključili smo da oni imaju drugačije procjene i vjeruju da je taj proces izvodljiv.

Rukovodeći se isključivo interesima radnika Zenice, očuvanjem radnih mjesta i stabilnošću lokalne privrede, donijeli smo odluku da Vladi FBiH ponudimo konkretnu priliku da praktično realizuje svoje namjere i ekonomske vizije. Treba dati šansu svakome.

Mišljenja smo da ne trebamo jedni drugima smetati u sprovođenju svojih planova i vizija, već se međusobno pomagati. Ali također moramo stajati iza naših vizija u svim aspektima.

Vi pokrenite integralnu proizvodnju kako ste i obećali, a mi ćemo raditi na profitabilnim projektima i djelatnostima koje smo od starta prezentirali:

- Elektro-lučna peć
- Proizvodnja specijalnih čelika
- Proizvodnja mreža i galanterije
- Mašinska obrada metala i profi-centar
- Transportno-logistički centar
- Kontejnerski terminal i suha luka
- Skladištenje rasutih tereta
- Skladištenje robnih rezervi
- Energetska stabilnost kroz solarna polja i baterije
- Zelena industrijska zona sa velikim brojem hala za proizvodnju i skladištenje
- Savremeno sajmište sa svim pratećim objektima i uslugama
- Radionica za popravke kamiona, vozova i vagona
- Novi ulaz u fabriku odmah pored autoputa sa velikim parkingom za kamione i svim pratećim sadržajima kako bismo vozačima obezbijedili evropske uslove i sigurne parkinge.

Prijedlog kompromisnog rješenja

Većinski vlasnik nudi Vladi FBiH (preko državne kompanije Energoinvest d.d. Sarajevo) besplatni najam svih postrojenja integralne proizvodnje: Aglomeracija, Visoka peć, Čeličana, Valjaonica (bez pogona proizvodnje mreža).

- Najam traje dokle god traje integralna proizvodnja čelika.

- Energoinvest d.d. Sarajevo je obavezan preuzeti radnike zaposlene u postrojenjima integralne proizvodnje te pokrivati sve operativne troškove (energenti, sirovine, radna snaga, održavanje) i CAPEX troškove (kapitalna ulaganja u održavanje), te preuzeti sve koristi i gubitke integralne proizvodnje.

- Energoinvest d.d. Sarajevo ne preuzima gubitke Nove Željezare iz perioda koji prethodi najmu.

- Većinski vlasnik se obavezuje da će putem povezanog lica obezbijediti društvu Energoinvest d.d. Sarajevo nabavku metalurškog koksa u roku do 30 dana i po nabavnoj cijeni, tj. bez obračunavanja bilo kakvih marži, za period integralne proizvodnje ne duži od tri mjeseca.

- Većinski vlasnik se obavezuje da će putem povezanog lica obezbijediti društvu Energoinvest d.d. Sarajevo nabavku željezne rude iz rudnika Ljubija po istoj cijeni (obračunskoj formuli) po kojoj je ruda prodavana prije transakcije kojom je većinski vlasnik stekao udio u Novoj Željezari.

Većinski vlasnik se obavezuje da će investirati u izgradnju i puštanje u rad:
- nove elektro-lučne peći, sa vrijednošću investicije od minimalno 300 miliona KM;
- novog logističkog centra, sa vrijednošću investicije od minimalno 200 miliona KM;
- stvaranje ukupne zaposlenosti u Novoj Željezari putem prethodno navedenih investicija od najmanje 3.500 radnih mjesta, s tim da će postojeći radnici Nove Željezare koji putem tehnološkog viška izgube zaposlenje imati prioritet pri zapošljavanju u Novoj Željezari u periodu od pet godina;
- rok za implementaciju investicija iz prethodnih tačaka je pet godina.

Nova Željezara će zadržati u radnom odnosu radnike koji nisu angažovani na postrojenjima integralne proizvodnje.

Vlada će povući Prijedlog zakona o postupku vanredne uprave u privrednom društvu Nova Željezara d.o.o. Zenica od posebnog sistemskog značaja za Federaciju Bosne i Hercegovine („Prijedlog zakona“) iz parlamentarne procedure usvajanja, budući da bi njegovo usvajanje, između ostalog, onemogućilo privlačenje privatnih investicija za realizaciju značajnog investicionog ciklusa većinskog vlasnika.

Oba vlasnika će u stečajnom postupku, direktno i putem povezanih lica, uticati da ugovori i dogovori koji budu napravljeni na osnovu prijedloga većinskog vlasnika budu odobreni i provedeni u prethodnom stečajnom i stečajnom postupku.

Predlažemo da u narednih deset dana u potpunosti ispregovaramo i sklopimo ugovor o najmu između Nove Željezare i Energoinvest d.d. Sarajevo, kao i povezane akte.

Ovim činom pokazujemo punu društvenu odgovornost i pruženu ruku partnerstva.

Umjesto dugotrajnih rasprava, pozivamo predstavnike Vlade FBiH da u najkraćem roku sjednemo za pregovarački sto i zajednički damo šansu Novoj Željezari Zenica i njenim radnicima.

Uprava kompanije H&P Zvornik

1. juni 2026. godine

28/05/2026

DEMANT LAŽI O OTUĐENJU IMOVINE I MAŠINA IZ NŽZ

Uprava Nove Željezare najoštrije osuđuje i demantuje navode koji se plasiraju putem nekoliko bh. medija o navodnim krađama, odvoženju imovine, uništavanju namjenske industrije i mašina iz pogona Nove Željezare Zenica.

Nakon što nisu uspjeli da lažima o navodnoj povezanosti suvlasnika i direktora sa određenim političarima javnost okrenu na svoju stranu, sada se plasiraju bezočne laži o navodnim otuđenjima, manipulišući činjenicama, koristeći čak i nelegalno snimanje, falsifikovane i montirane dokumente.

Sve neistine dolaze iz političkih kuhinja koje pokušavaju da pokradu vlasnika, unište bilo kakvu priliku za proizvodnju i rad u Željezari i Zenici. Svaki novinar kojeg je zanimala ili zanima istina mogao je doći i uvjeriti da se radi o uobičajenom poslovanju, angažmanu povezanih društava i kompenzacijama koje su uobičajene ne samo unutar jedne grupacije, nego i sa vanjskim partnerima. Osim toga, na stotine sigurnosnih kamera bilježe svaku radnju u fabrici i sve se brzo i lahko provjeri.

DA LI MI KRADEMO NEŠTO SAMI OD SEBE? ŠTA ZNAČI OTPREMNICA NA IME PAVGORDA?

Svako ko ima makar kokošinjac, zna šta znači kompenzacija!

Grupacija PAVGORD, čija je jedinica H&P Zvornik - većinski vlasnik Željezare, morala je da plati dva broda koksa (oko 62 miliona KM) u ljeto prošle godine, da bi prilikom preuzimanja Željezare osigurala kontinuitet proizvodnje. Dakle, naručene su enormne količine sirovina koje je PLATIO Pavgord, od kojih su proizvedeni gotovi proizvodi, koji su potom plasirani u prodaju putem povezanih društava. To je bio jedan od uslova da se uđe u daljnje pregovore sa prethodnim vlasnikom. Tada Pavgord nikome nije smetao.

Svako ko ima makar kokošinjac, zna šta znači kompenzacija! S obzirom da Željezara nema dovoljno novca da vrati Pavgordu desetine miliona KM za koks, kao i sa nekim drugim firmama, vrši se kompenzacija – roba umjesto keša. Sve to je rađeno da bi održali proizvodnju i stvorili uvjete da, uz zaštitne mjere ili podršku vlasti, nastavimo proizvodnju, što se nažalost nije dogodilo. Dakle, Pavgordu se vraća dug kroz kompenzaciju tj. robu, da bi Nova Željezara bila imalo likvidna i imala radnicima za plate. Osim toga, je li moguće da H&P ili Pavgord - mi, krademo svoju imovinu, dok su naši kamioni i mehanizacija u fabrici na raspolaganju...

Svjesni smo i da se laži o navodnim otuđenjima plasiraju od novinara i medija koji su ranije u bh. društvu razotkriveni kao egzekutori "media planova" određenih političara u obračunu s neistomišljenicima. Njihova nedjela na kraju su pravosnažno presuđene u korist njihovih žrtava, ali nažalost ovo je još uvijek društvo koje ne sankcionira laž, stvarne kradljivce i one koji uništavaju bh. privredu.

Posebno nam je stalo da građani Zenice, radnici Željezare koji trenutno nisu u pogonima, znaju da ne postoji nikakvo "rezanje pogona", što su utvrdili i inspekcijski i drugi nadležni organi. Niti jedan potez niti jedan kamion ne može napustiti pogone da se to ne odobri od strane ovlaštenih osoba sa zeničkog suda.

Međutim, građani i radnici moraju znati da, ako se u federalnom Parlamentu donese kriminalni zakon o oduzimanju imovine bez naknade, uprava Nove Željezare ne može garantovati da će sačuvati sve ono što je sačuvano od političkih lešinara, od pogona do zemljišta.

Na kraju, medije i novinare koji su proteklih dana objavili ili prenijeli bez provjere laži o navodnim krađama, obavještavamo da će priliku da dokažu svoje tvrdnje o "sumnjivim i mutnim radnjama" dokazivati ubrzo pred nadležnim sudovima.

Kompanija Nova Željezara je prisiljena da poslovnu čast i rejting brani na sudu, a svako ko bude iznosio neistine o našem poslovanju morati će živjeti s posljedicama tog nečasnog posla.

Uprava Nove Željezare Zenica,
28. maj 2026., Zenica

Address

Bulevar Kralja Tvrtka I Br. 17
Zenica

Opening Hours

Monday 08:00 - 16:00
Tuesday 08:00 - 16:00
Wednesday 08:00 - 16:00
Thursday 08:00 - 16:00
Friday 08:00 - 16:00

Alerts

Be the first to know and let us send you an email when Nova Željezara Zenica posts news and promotions. Your email address will not be used for any other purpose, and you can unsubscribe at any time.

Share