21/05/2026
Žijeme v paradoxní době. Stavíme domy, které jsou perfektně zateplené a izolované. Šetří to peněženku, ale uvnitř to vytváří prostředí, kde je vzduch často až osmkrát špinavější než venku na ulici.
Když pak vejdete do nevětrané místnosti a praští vás přes nos těžký, zatuchlý vzduch, většina lidí z toho viní oxid uhličitý.
Je to omyl. CO2 sám o sobě v běžných koncentracích nezapáchá. Funguje jen jako kontrolka na palubní desce. Vysílá signál – otevři okno a vyvětrej!
Za ten těžký pocit mohou lidské bioefluenty. Tedy směs plynů, které z nás vycházejí při pocení a dýchání. Čtyřčlenná rodina denně vydýchá a odpaří až 10 litrů vody.
Špičková rekuperace je skvělý nástroj. Neustále přivádí čerstvý vzduch, hlídá vlhkost a ředí neviditelné chemikálie. Ale ani ta nejlepší technologie nevyřeší problém, který vytváříme sami nákupem agresivních čisticích prostředků nebo výrobků z levných, leč toxických materiálů.
Zdravé bydlení není jen o nákupu technologií, ale záleží i na našem chování.
Celý článek o tichých hrozbách v našich interiérech si můžete přečíst zde:
Možná si to ani neuvědomujeme, ale v dnešní době trávíme až 90 % našeho života zavření uvnitř budov. Průměrný dospělý člověk přitom denně prodýchá ohromných až 20 tisíc litrů vzduchu. V touze po co největších energetických úsporách jsme naše domy perfektně zatepl...