19/04/2026
Karlovy Vary a s nimi celý region jsou ve zlomovém bodě. Mají poslední možnost změnit svojí budoucnost. Zachráníme se nebo zahrabeme? ŘSD právě vysoutěžilo zhotovitele na - jak tvrdí - poslední úsek D6 K.Vary - Olšová Vrata. (My chytřejší ovšem víme, že to za A není dálnice a za B je průtah jen dočasné řešení a dříve či později bude stejně nutné postavit obchvat).
https://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/rsd-jedina-nabidka-stavba-usek-dalnice-d6-karlovy-vary-2026041.html
Takže - dovolí místní politici postavit čtyřpruh z Olšových Vrat do města nebo souhlas s touto stavbou zruší a prosadí si obchvat? Je to asi tak 90 na 10, ale možnost zatáhnout za ruční brzdu zde stále je. Stačí aby město Magistrát města Karlovy Vary nebo Karlovarský kraj - oficiální stránka svůj souhlas se stavbou odvolaly. Stavební povolení totiž ŘSD ještě nemá.
A jaké jsou přibližné scénáře obou variant?
A. dokončení průtahu:
2030 - dokončení čtyřpruhových serpentin z Olšovek, kraj přiznává, že tunel není řešení
2035 - Karlovy Vary mají 45 tisíc obyvatel
2040 - ŘSD začíná diskutovat o obchvatu
2050 - 1.etapa obchvatu
2055 - dokončení obchvatu
2056 - demolice průtahu
2070 - Karlovy Vary mají 70 tisíc obyvatel
B. prosazení obchvatu:
2030 - 1.etapa obchvatu
2035 - dokončení obchvatu
2036 - demolice průtahu
2050 - Karlovy Vary mají 70 tisíc obyvatel
Tedy víceméně stejné, jen s rozdílem 20 let 😀
A co můžeme dělat, abychom těm dvaceti letům úpadku města zabránili?
Kdokoli z nás může například apelovat na vedení města, kraje či zastupitele, aby tyto instituce svůj souhlas se stavbou serpentin z Olšovek zrušily.
PS:
scénář je odvozen od vývoje v Plzni:
1990 měla 180 tisíc obyvatel, otevírají se hranice na západ
2003 provoz na průtahu I/5 město drtí, Plzeň má jen 163 tisíc obyvatel
2006 zprovoznění obchvatu D5
2025 Plzeň má téměř 190 tisíc obyvatel 👍