05/04/2026
Proč je malý dům dražší než velký? 🏠
Bonusový čtvrtý díl
Co na začátku skoro nikoho nenapadne, že je docela velká položka rozpočtu? U velkého domu třeba jen 10%, ale u tiny housu třeba až 20%? Už víte? 🧐
Kdo si vyzkoušel stavbu svépomocí, tak ví. Mě to u první stavby dost překvapilo, kolik práce je potřeba udělat, než jsem vůbec mohl vzít do ruky pilu a kus dřeva.
Studie, projekt, stavební povolení, návrh interiéru & komunikace s klientem, rozpočet, objednávky, doprava, management stavby, vyúčtování atp.
Stejně jako u některých věcí z prvního dílu, i tady platí, že většina této práce se musí udělat ve stejném nebo hodně podobném rozsahu bez ohledu na velikost domu.
- studie, projekt, stavební povolení, rozpočet - pokud se jedná o domek na míru, je cena v podstatě stejná jako u velkého domu. Dá se samozřejmě hodně ušetřit, pokud se stejné projekty s menšími změnami opakují, ale to platí i u velkých domů. 📝
- návrh interiéru a komunikace s klientem je často velká černá díra, do které tečou desítky hodin práce. Hledání možností, vybírání designu, barev, každý kousek v domě od materiálu podlahy, přes obklady, zásuvky, svítidla atd. Tohle chystám jako samostatný příspěvek, protože je obrovskou součástí mé práce.
- objednávání materiálů je opět víceméně stejně časově náročné, protože počet položek je přibližně stejný. 📦
- doprava materiálu už se trochu liší, protože u některých "velkých" materiálů (jako třeba dřevo, beton, omítky, desky atp.) už cena dopravy záleží na objemu. Ale zase to nestoupá lineárně. A u malých věcí, kterých jsou STOVKY (např. vodovodní baterie, zásuvky, okna...) stojí doprava úplně stejně bez ohledu na množství.
- management stavby je přibližně stejný bez ohledu na velikost stavby, protože organizace je potřeba především v přechodu z jednotlivých fází stavby a těch má malý i velký dům stejně. 🛠️
- vyúčtování opět nezáleží na objemu, ale na množství položek. A to, jak už vyplývá ze všeho výše, je opět stejné.
Asi víc než kde jinde platí u této části stavby pravidlo o úsporách z rozsahu. Tedy čím větší dům, tím poměrově menší část stavby tvoří tyto položky.
Už jste si to někdy vyzkoušeli, jaké to je tohle všechno připravit? Kolik toho je potřeba zorganizovat? Jak to u svých projektů řídíte? Napište mi do komentářů, rád se něčemu přiučím! 😊