Aleš Fodor - vychytané tiny housy a dřevostavby na míru

Aleš Fodor - vychytané tiny housy a dřevostavby na míru Mobilní dřevostavby a tiny housy s vychytaným interiérem na míru. Jsem nadšený řemeslník, kterého baví práce rukama a tvoření smysluplných užitečných věcí.

Rád se učím nové dovednosti a tvořím podivuhodné výrobky a stavby. Jsme dva nadšenci, kteří se pustili do stavby mobilních dřevostaveb způsobem, kterým by chtěli sami bydlet. Filip má dlouholetou architektonickou a projekční praxi, je zaměřen na detaily, jeho základní potřebou je, aby vše bylo dokonalé. Aleš má ruce k práci, zkušenosti z mnoha řemesel a jeho základní potřebou je, aby vše bylo efektivní. Aleš s Filipem spolupracují s dalšími úžasnými lidmi s přesahem do dalších oborů.

24/05/2026

Chlapi z Alterbros se přijeli podívat na náš zatím nejvychytanější tiny house. 🏠 Majitelka již v domku 2 roky bydlí a udělala nám komentovanou prohlídku. Taky chlapi natočili rozhovor s majitelkou, s architektem Filipem Havlíkem a mnou jako stavitelem. 🛠️ Celé video je k dispozici na YouTube, odkaz v prvním komentáři. 🎥 Dokázali byste si představit život v takovém domku? 👇

20/05/2026

Začínám dělat hlavní truhlářské dílo tohoto domku. 🛠️ Schodiště/kuchyňská skříň s troubou/velká lavice/knihovna/akvárium na gekona.

Tohle je moje nejoblíbenější část stavby. Jasanové dřevo nádherně voní. Je to fakt radost 😀

Co na to říkáte? Který prvek z téhle multifunkční sestavy vás baví nejvíc?

Difúzně uzavřít nebo otevřít? To je ta otázka... 🤔"Ahoj Aleši, našla jsem na bazoši maringotku za 230 000 Kč, mohl bys m...
17/05/2026

Difúzně uzavřít nebo otevřít? To je ta otázka... 🤔

"Ahoj Aleši, našla jsem na bazoši maringotku za 230 000 Kč, mohl bys mi poradit, na co si dát pozor při koupi?"

Takových otázek už jsem dostal nespočet. Horší jsou ty otázky, které chodí pozdě... "Aleši, proč mi kape ze stropu?" nebo "Proč mám na palubkách plíseň?" 🤦‍♂️

Odpověď je v difúzní otevřenosti resp. uzavřenosti stavby. Měl jsem to štěstí, že hned svou první stavbu jsem stavěl ve spolupráci s ing. arch. . Ten to všechno znal, takže u nás se žádné přešlapy nekonaly. Jak to tedy v té dřevostavbě funguje?

1. Difúzně uzavřená stavba 🧱
- Příklad možné skladby zevnitř ven: palubky, rošt, parozábrana, konstrukční trámky - polystyren, polystyren před konstrukce, tenkovrstvá omítka.
- Technické fungování: veškerá vlhkost zůstává v interiéru, pokud není vyvětrána okny nebo rekuperační jednotkou.
- Časté problémy: obzvlášť v malých prostorách maringotek nebo tiny housů dochází při vaření nebo sprchování (dost vlhkosti se uvolňuje i jen dýcháním) k uvolnění velkého množství par. Tyto páry pak vstupují do všech materiálů interiéru. Pokud není vlhkost dostatečně vyvětrána, kondenzuje na fóliích a dřevo či jiné materiály začínají plesnivět. Někdy může i kapat ze stropu nebo téct po stěně voda.
- V případě levných maringotek navíc nelze předpokládat, že parotěsná fólie bude perfektně utěsněna - všechny spoje nebo dírky po sponkách či vrutech se musí utěsňovat speciální páskou. Pokud tedy není utěsněna, vniká vlhkost do stěny a pokud odtud nemůže dostatečně rychle odcházet, což obvykle nemůže, začne kondenzovat ve stěně a konstrukční dřevo začne plesnivět a po čase hnít.

2. Difúzně otevřená stavba 🪵
- Příklad možné skladby zevnitř ven: Palubky, parobrzdná fólie (nebo OSB), konstrukční trámky - dřevovláknitá izolace, difúzní fólie, provětrávaná mezera, fasádní palubky.
- Technické fungování: vlhkost z interiéru prochází skrz parobrzdu do konstrukce a izolace stavby a odtud odchází skrz difúzní fólii ven. Parobrzda je v tomto systému naprosto kritická, protože páry se nesmí do konstrukce dostat víc, než stíhá odcházet skrz difúzní fólii. POZOR: do stropu patří vždy parotěsná fólie. Při vaření a sprchování v malých prostorách bych pořád doporučil nárazově vyvětrat.
- Časté problémy: Jak difúzní fólie, tak parobrzdná vrstva (ať už fólie nebo OSB) musí být také pečlivě přelepeny páskou. Pokud parobrzdná vrstva není správně přelepena páskou, může docházet lokálně k prostupu většího množství vlhkosti do konstrukce. Pokud takových míst není moc, zvládne se to i tak dobře odvětrat, ale na lepení je i tak třeba dbát kvůli neprofukování stavby.

Asi tušíte, že podle mě existuje pro maringotky a tiny housy jediná správná odpověď a to je PRECIZNĚ provedená difúzně otevřená skladba. Mám s tím mnohaleté zkušenosti, nikdy jsem na to neslyšel žádnou stížnost a mám ověřeno vlastní praxí, že to funguje dobře. 👌

Co je pro mě nejvíc zarážející je fakt, že difúzně otevřená skladba není o moc dražší než ta uzavřená. Nerozumím tomu, proč tu zavřenou někdo používá, tedy krom kontejnerových domů, kde to prostě nejde jinak. Nejhorší tedy je, že často je to nějaká divná kombinace obou postupů nebo špatně provedený jeden z nich. Obojí pak vede k problémům, které se třeba neprojeví hned, ale jednou se projeví.

Jak to máte ve Vašem příbytku vy? Co vám dává větší smysl? Napište mi do komentářů! 💬

13/05/2026

Konečně jsme udělali pořádná videa a fotky z posledního tiny housu, ve kterém naše milá klientka již více než 2 roky bydlí. 🏠 Tohle je jen malá ochutnávka, ale už teď se můžete těšit na další materiály, které vám brzy ukážeme! 🪵

Jak se vám líbí takový prostor po dvou letech života? Napište mi do komentářů. 👇

Video: Lukáš Prokupek

10/05/2026

V tiny housech je málo místa. Zároveň lidé v nich bydlící jsou často, řekněme, alternativní a chtějí ve svém malém domově cvičit. K tomu potřebují prostor na podlaze. A sklo před/pod kamny by jim mohlo z tohoto prostoru dost ubírat. Proto jsme sklo zapouštěli. Myslím, že výsledek je prostě parádní. ✨

Jak to máte vy? Raději schováváte funkční prvky do podlahy, nebo vám přiznané sklo nevadí? 🛠️

Jasanová podlaha - druhá, už jen hloupá chyba. 🛠️Když jsme podlahu poprvé položili, vrzala. Měla ještě jednu chybu - jed...
07/05/2026

Jasanová podlaha - druhá, už jen hloupá chyba. 🛠️

Když jsme podlahu poprvé položili, vrzala. Měla ještě jednu chybu - jedno prkno na zrovna špatném, viditelném místě mělo prasklinu. Takovou řekněme horizontální prasklinu, kterou prostě moc nejde tmelit a odbrousit, protože tam pořád na konci zbývá plandající kousek dřeva. Bylo to docela velké a rozhodně ne chyba, kterou bych chtěl pustit v rámci úrovně kvality, kterou si držím.

Kdo už viděl video o překládání podlahy (https://www.facebook.com/reel/2161669301260614), tak ví, že jsme ji kvůli vrzání celou rozebrali a položili znova na lepidlo. 🏗️

To byla perfektní příležitost tohle prasklé prkno vyměnit. A že jsme jiná prkna s menšími problémy vyměnili. Na tohle jsme zapomněli a položili jsme tam to špatné prkno podruhé. Ano, už byl večer, po 12 hodinách práce... No prostě nám to znovu uteklo. Tak jsem se to ještě jednou pokusil vybrousit a vytmelit. Ale furt to vypadalo blbě...

Tak jsem poškozený segment prkna pomocí frézy a dláta odstranil a vložil tam kus jiného. Pak zatmelit, odbrousit skoro 2 mm, které přečuhovaly... A je to. ✨

Celkově mi její odstranění zabralo asi hodinu a půl, takže pohoda. To považuji za velmi velmi levnou cenu za dvakrát opakovanou hloupou chybu.

Zajímají mě vaše "hloupé chyby" při řemeslných realizacích. U mě se téměř vždy stávají z nepozornosti zrozené únavou. A co u vás? Stalo se vám někdy něco podobného? 💬

04/05/2026

Moje největší chyba na této stavbě. 🛠️ Když to říkám, tak vlastně s velkou radostí, protože to zas tak velká chyba není. I když mě vyjde na desítky tisíc. 💸 Ač jsem pečlivě konzultoval s odborníky, rozhodnutí podlahu podlepit jsem udělal příliš pozdě. Nicméně výsledek pro klienta je perfektní. ✨ A já můžu klidně spát. 💤

Stalo se vám taky někdy, že vás chyba stála dost peněz, ale ten pocit z poctivě odvedeného výsledku za to prostě stál? Dejte mi vědět do komentářů. 👇

Znáte ty dny, kdy to nejdřív všechno vypadá, že to půjde jako na drátkách... a pak... se něco stane? Něco se zvrtne, něc...
30/04/2026

Znáte ty dny, kdy to nejdřív všechno vypadá, že to půjde jako na drátkách... a pak... se něco stane? Něco se zvrtne, něco způsobí, že je potřeba udělat hromadu, ale fakt velkou hromadu práce během dvou dnů. Někdy se v rámci zachování návazností na stavbě musí prostě hodně máknout, vstát brzo, jít pozdě spát, hecnout se. Tak to jsme dělali poslední dva dny. ⚒️ A ač jsem si představoval krásný prodloužený víkend, vím, že budu dohánět ještě o víkendu. A zítra.

Ale stejně mě to baví, užívám si, že výsledek bude parádní. ✨ A že jsem ještě neřekl, o co jde? Jde o pokládání jasanové podlahy. Až přejde to největší drama a bude chvilka času, udělám z toho video. 🎥 A ano, udělal jsem velmi špatné rozhodnutí a teď za to platím.

Máte taky zkušenosti, kdy prostě musíte stihnout nějaký termín a skoro kvůli tomu nestíháte ani jíst a spát? 😴🍎

17/04/2026

Pokládání dubové mozaiky neboli kantovky mě bavilo. Teda aspoň většinu času. Na konci jsme museli odbrousit asi 2 mm, aby to bylo pěkně hladké. Ale stálo to za to. Výsledkem jsou 2 cm solidní dubové podlahy.

Vypadá to skvěle a ta vůně dřeva v interiéru je prostě nenahraditelná. Co říkáte na dubovou klasiku vy? Šli byste do mozaiky, nebo raději volíte velkoformátová prkna? Dejte mi vědět do komentářů! 🛠️

Proč je malý dům dražší než velký? 🏠Bonusový čtvrtý dílCo na začátku skoro nikoho nenapadne, že je docela velká položka ...
05/04/2026

Proč je malý dům dražší než velký? 🏠
Bonusový čtvrtý díl

Co na začátku skoro nikoho nenapadne, že je docela velká položka rozpočtu? U velkého domu třeba jen 10%, ale u tiny housu třeba až 20%? Už víte? 🧐

Kdo si vyzkoušel stavbu svépomocí, tak ví. Mě to u první stavby dost překvapilo, kolik práce je potřeba udělat, než jsem vůbec mohl vzít do ruky pilu a kus dřeva.

Studie, projekt, stavební povolení, návrh interiéru & komunikace s klientem, rozpočet, objednávky, doprava, management stavby, vyúčtování atp.

Stejně jako u některých věcí z prvního dílu, i tady platí, že většina této práce se musí udělat ve stejném nebo hodně podobném rozsahu bez ohledu na velikost domu.
- studie, projekt, stavební povolení, rozpočet - pokud se jedná o domek na míru, je cena v podstatě stejná jako u velkého domu. Dá se samozřejmě hodně ušetřit, pokud se stejné projekty s menšími změnami opakují, ale to platí i u velkých domů. 📝
- návrh interiéru a komunikace s klientem je často velká černá díra, do které tečou desítky hodin práce. Hledání možností, vybírání designu, barev, každý kousek v domě od materiálu podlahy, přes obklady, zásuvky, svítidla atd. Tohle chystám jako samostatný příspěvek, protože je obrovskou součástí mé práce.
- objednávání materiálů je opět víceméně stejně časově náročné, protože počet položek je přibližně stejný. 📦
- doprava materiálu už se trochu liší, protože u některých "velkých" materiálů (jako třeba dřevo, beton, omítky, desky atp.) už cena dopravy záleží na objemu. Ale zase to nestoupá lineárně. A u malých věcí, kterých jsou STOVKY (např. vodovodní baterie, zásuvky, okna...) stojí doprava úplně stejně bez ohledu na množství.
- management stavby je přibližně stejný bez ohledu na velikost stavby, protože organizace je potřeba především v přechodu z jednotlivých fází stavby a těch má malý i velký dům stejně. 🛠️
- vyúčtování opět nezáleží na objemu, ale na množství položek. A to, jak už vyplývá ze všeho výše, je opět stejné.

Asi víc než kde jinde platí u této části stavby pravidlo o úsporách z rozsahu. Tedy čím větší dům, tím poměrově menší část stavby tvoří tyto položky.

Už jste si to někdy vyzkoušeli, jaké to je tohle všechno připravit? Kolik toho je potřeba zorganizovat? Jak to u svých projektů řídíte? Napište mi do komentářů, rád se něčemu přiučím! 😊

Proč je malý dům dražší než velký?Třetí dílVestavěný nábytek aneb malý prostor, velká využitelnost 🛠️Hned na začátek chc...
29/03/2026

Proč je malý dům dražší než velký?
Třetí díl

Vestavěný nábytek aneb malý prostor, velká využitelnost 🛠️

Hned na začátek chci zdůraznit, že skoro všechny kousky na fotkách jsme vymýšleli a realizovali s .

Tohle je KLÍČOVÝ rozdíl mezi "maringotkou" a tiny housem. Rozdíl mezi krabicí s kuchyňskou linkou a sprcháčem a členitým vychytaným prostorem s oddělenou ložnicí a mnoha úložnými prostory.

Proč tiny house potřebuje vestavěný nábytek?

Větší dům má víc prostoru. Není v něm tedy nutně taková potřeba efektivně využívat každičký kousek prostoru jako v tiny housu. Většina "tiny housů", které vídám, tohle moc neřeší. Jasně, úložný prostor pod schody má skoro každý. Ale tam to končí. V našich projektech jsme dělali hodně promyšlené multifunkční skříně, kde je z jedné strany botník a věšáky, z druhé strany knihovna a z třetí ještě magnetická tabule na psaní vzkazů. 🧲

Kdo si někdy pořizoval nějaký vestavěný nábytek, jistě ví, že to je násobně dražší než Ikea. A v tiny housu je často každý jeden kousek vymyšlený a vyrobený přesně na míru. Tohle může cenu tiny housu vystřelit hodně vysoko. Ale zároveň to vede k MAXIMÁLNÍMU využití malého prostoru a dělá to z tiny housu plnohodnotné bydlení. 🌲

Vestavěný nábytek vytváří hlavní rozdíl mezi "maringotkou" a tiny housem.

Více informací o konkrétních vychytávkách najdete v jednotlivých fotkách. 📸

Jaké máte doma vychytávky vy? Nebo o jakých sníte? Napište mi do komentářů. 👇

Adresa

Písek

Otevírací doba

Pondělí 09:00 - 17:00
Úterý 09:00 - 17:00
Středa 09:00 - 17:00
Čtvrtek 09:00 - 17:00
Pátek 09:00 - 16:00

Telefon

+420775121521

Internetová stránka

Upozornění

Buďte informováni jako první, zašleme vám e-mail, když Aleš Fodor - vychytané tiny housy a dřevostavby na míru zveřejní novinky a akce. Vaše emailová adresa nebude použita pro žádný jiný účel a kdykoliv se můžete odhlásit.

Kontaktujte Společnost

Pošlete zprávu Aleš Fodor - vychytané tiny housy a dřevostavby na míru:

Sdílet