06/12/2016
Eredeti falusi, téli, disznótoros program, amelynek Ön is tevékeny részese lehet!
Program, amelyre Mindenkit tisztelettel és szeretettel meghívunk
2016. december 10.-én, szombaton 7.00 órakor
2017. január 7.-én szombaton 7.00 órakor
2017. február 18.-án szombaton 7.00 órakor
Megérkezéskor regisztráció és gyors átállás a szabadtéri programra.
Ebben segítségünkre lesz a pálinka, a forralt bor, forró tea és a kávé is szükséges mennyiségben
a disznó leemelése a szállítójárműről (ekkor már nem él)
a pörzsölőkocsira helyezést követően leöblítjük vízzel a disznót és a Hentes Úr megkezdi a pörzsölést, amelyben csak keveset segíthetünk. Mindkét oldal megpörzsölése után a tisztítás következik. Ez a művelet az, amikor a disznó már átmegy a „disznó”-ból a kívánatos, kulináris élvezetek világába. Ebben a folyamatban a pörzsöléskor keletkezett pörzsanyag áztatással történő fellazítás után - késsel vagy alkalmas kaparóeszközzel - mi is részt vehetünk a tisztításban, majd a tisztára mosásban.
Közben magunkról se feledkezzünk meg, (pálinka, forralt bor) hogy ki ne hűljünk.
nyolc óra körül jár az idő. Ne feledkezzünk meg a kemencék felfűtéséről sem, amelyeket ilyenkor el kell gyújtani, hogy tíz óra körül már üzemképesek legyenek.
további feldolgozáshoz segítsünk a Hentes Úrnak a disznó „rendfára”(amely itt már vasból van) történő felhelyezésében.
ekkor kezdődik el a feldolgozás, amelynek első lépése a feldarabolás, azaz a fődarabok „kiszerelése”. Ez a művelet a „bontószéken” folytatódik, ahol a további felhasználásának megfelelő formát kap.
aki itt nem találja fel magát, segédkezhet a reggeli elkészítésében a Szakácsnak a konyhában. Ugyanitt és ebben az időszakban készítjük elő a fokhagymát, a vöröshagymát a kolbász és hurkák (véres és májas) ízesítéséhez.
Ekkorra már befejeződött a disznó teljes szétbontása és feldarabolása.
Ez a legjobb időpont és alkalom a bőrkekóstoláshoz!
Vékony, pörköléskor jól átsült bőrkedarabot válasszunk ki. A bőrke belső oldaláról éles késsel toljuk le a zsíros réteget, picit sózzuk meg és fogyasztható!
Nagyon finom! Jó étvágyat kívánok! Reggeli előtt még vezessük le a feszültségeket kis pálinkával és forralt borral. Ezt egyébként a bőrke is megkívánja.
9.00 óra van, reggelizzünk meg!
Az alábbiakat találjuk az ülőhelyes, svédasztalos terítésen:
disznóvért, sok vöröshagymával sütve,
resztelt májat, a szaftját friss „péki”kenyérrel tunkoláshoz,
pogácsákat különféle ízesítéssel
Reggeli után talán jót tesz egy vörös nagyfröccs, (vagy tisztán az Otelló) és a kávé is. Az olaszrizling is szóba jöhet. Egészségünkre!
Ne feledkezzünk meg a kemencék fűtésének állásáról se. Ha nyolc órakor befűtöttünk, tíz órakor használhatónak kell lennie a kemencének! A hőmérő tájékoztatást adhat.
- 10 óráig még van idő a tervezett ételhez szükséges eszközöket, alapanyagokat (fűszerek, a friss disznóhús megfelelő részei, stb.) összeszedni és a sütéshez előkészíteni. De aztán 10 órakor kerüljenek be a sütnivalók a kemencébe, hogy 12-re elkészüljenek.
A megvalósításban, a Háziasszonynak, Király Csillának elkél egy kis segítség!
A disznóvágás a hagyományoknak megfelelően folytatódik.
A feldarabolt részek a rendeltetésüknek megfelelő további műveleteken esnek át.
A tartósításra szánt húsok (sonka, szalonna) kiformázás után még kicsit hűlnek, majd „mennek” a sózóba.
Kiválasztjuk még azokat a részeket, amelyeket a hűtőben szeretnénk lefagyasztva tárolni (színhúsok, kocsonya húsok), ezek megfelelő darabolás után kerülnek a csomagba.
Ezen a ponton okvetlen válogassunk ki az ebédhez, (hogy 12 órára elkészülhessen)
a disznótoros levesbe alkalmas, csontos húsokat és belsőségeket, meghagyva a lehetőségét annak, hogy ki-ki ízlésének megfelelően ízesítse ecettel vagy citrommal (is)
pecsenyének alkalmas húsokat. Mérjük fel, hogy ki hogyan szereti: csak sózva vagy sózva és foghagymázva, stb. Ezt súgjuk meg a Szakácsnak is, hogy külön-külön is megfelelő adag készüljön el ebédre.
Feldaraboljuk a zsírszalonnát, előkészítjük kisütésre.
Kiszedjük az összes kolbásznak és szaláminak alkalmas húst és ledaráljuk.
A megmaradó többi részt belerakjuk a kövesztőbe. Így ezek a húsok az ebéd végére már megkövednek és kiszedhetők hűtésre. Ezeket aztán ledaráljuk. Ez a darált, főtt hús lesz a disznósajt és hurkák alapanyaga.
Nézzünk körül, hogy mindent rendben hagyunk-e, mielőtt bemegyünk ebédelni.
Előtte azonban kóstoljuk meg azt a pálinkát is amelyiket még nem kóstoltunk, de a forralt bor se maradjon meg a kancsóban!
Kíváncsiskodjunk a kemencék környékén is! Vajon ott mi készült?
Dél van, ebédeljünk meg!
A reggelinél megszokott helyünkön és felszolgálással fogyaszthatjuk az ebédet is:
disznótoros gulyáslevest (sok, friss belsőséggel)
sült pecsenyéket, oldalast és tarját
savanyú káposztából készült párolt káposztát
Hagymás tört krumplit vagy hagyma nélkülit
házi savanyúságokat
pogácsát
Italok:
Vörösborok, fehérborok
Ásványvíz
Tea
Kávé
Ha mindenki a saját kívánságának megfelelő mennyiségű ételt és italt elfogyasztotta és felvértezte magát a folytatásra, akkor folytassuk a disznó feldolgozását!
Már most vigyük be a Szakácsnak a vacsorára készítendő, orjaleveshez szükséges húsokat, hogy legyen ideje a levesnek lassan megfőnie. Annál finomabb lesz!
És mi történik kint? Mivel folytassuk a disznóölést?
Sózzuk le a füstölésre szánt húsokat, mert már kihűltek, és hogy kint ne foglalják a helyet.
Daráljuk le a kolbászhúst, keverjük meg és így tároljuk a töltögetésig.
Válogassuk szét és daráljuk le a kövesztőből kiszedett, főtt húsokat aszerint, hogy a disznósajtban vagy a hurkákban használjuk fel. Ízesítsük, keverjük és így tároljuk a betöltésig, hogy jól összeérjen.
Tegyük fel a rizst párolni abalébe (amelyben a húsokat kövesztették) (Egy kilogramm rizshez két liter abalé ) Ez a párolt rizs a véres hurka és májas hurka adalékanyaga.
Ezekkel párhuzamosan történik a zsírsütés is, hogy a töpörtyű kihűljön, mert a kóstolóba nem lehet melegen elcsomagolni.
Újabb fontos pont!
Most a fűszerezések, ízesítések előtt feltétlenül öblítsük le alkohollal az ízlelőbimbóinkat, azért, hogy érezzük az új ízeket, amely a fogyaszthatóság megfelelő mércéje.
A keverés és töltés helyes sorrendje: kolbász és szalámi, disznósajt, a májas hurka, végül a véres hurka
A töltögetés után a szalámit és kolbászt hideg, de nem fagyos helyre akasszuk egy napra, hogy kicsöpögjön a felesleges víz, majd felakasztjuk a füstre.
Keményfa fűrészporral 4-5 napig füstöljük, hideg füsttel.
A disznósajtot kövesztőben tovább kövesztjük, majd sajtolóban kinyomjuk belőle a felesleges zsírt. Folyamatos terhelés közben a felület böködésével a zsírt kipréseljük és ezt is füstölhetjük, vagy frissen is fogyaszthatjuk.
A májas hurka és véres hurka betöltésével és kövesztésével ér véget a feldolgozás.
Az Ő sorsuk a kövesztés után a hűtés, ahol a végleges alakjuk elnyerése után mennek a sütőbe, az asztalunkra, a felesleg pedig a fagyasztóba.
Ezek a műveletek már a koraesti órákban zajlanak.
A disznóölés közvetlen műveletei tulajdonképpen befejeződtek, a mosogatás várat magára.
Nézzünk körül a konyhák környékén!
Ha van már „késztermék” kóstoljuk meg!
Hogy áll a vacsora? Mikor készül el? Minden sikerült?
A befejezéshez a jól megérdemelt vacsora, a pihenés és a beszélgetések hozzátartoznak.
A vacsora időpontja négy óra körül várható: a reggelinél és ebédnél megszokott helyünkön és felszolgálással fogyaszthatjuk a vacsorát is.
Mit teszünk az asztalra?
Orjalevest finommetélttel,
Sült kolbászt
Sült véres hurkát
Sült májas hurkát
Friss pecsenyét
Tört burgonyát
házi savanyúságokat
süteményeket
Italok:
Vörösborok, fehérborok
Ásványvíz
Tea
Kávé
Természetesen Ön lehet cselekvő részese is a disznóölésnek vagy akár csak szemlélője! A fontos az, hogy Ön és a Társasága jól érezze magát!
A disznóöléssel együtt tartott program részvételi díja
személyenként 10.000.- Ft,
kóstoló az otthoniaknak (ha szeretné Velük is megkóstoltatni a disznótoros Ízeket)
nyers kolbász, véres hurka, májas hurka, töpörtyű 2.000.- Ft,
sült kolbász, sült hurkák, pecsenye és sütemények 2.000.- Ft
A program a gyermekek részére 14 éves korig ingyenes.
Fizetés készpénzzel vagy bankkártyával is lehetséges
Kedves Vendégeink!
Jelentkezési lap megküldésével szíveskedjenek jelezni a részvételi szándékukat.
Jelentkezést telefonon is elfogadunk, de ebben az esetben nem küldünk írásos visszaigazolást.
Ügyfélszolgálatunk telefonszáma: +36 84-345-649
E-mail címe: [email protected]
Tisztelettel várom rendezvényeinken!
Kellemes és hasznos időtöltést és kikapcsolódást kívánok!
Pap Loránd tulajdonos
tel: +36 30/682-4627