12/05/2026
Kedves Ügyfeleink, Barátaink!
A védett ár miatt az elmúlt hetekben nagyon sok nehézséggel kellett szembe néznünk emberileg is és üzletileg is, és engedjétek meg, hogy leírjak egy pár gondolatot a múltról, a jelenről és a jövőről.
Kérlek, hogy ezt ne siránkozásnak vegyétek, hanem csak egy információnak, egy gondolatnak, egy kis szakmai betekintésnek. Ok-okozati elmélkedésnek.
Egy felelőtlen, kapkodó, populista döntés hozta mind a két védett ár szabályozását, ami a szokásos módon nem lett megfelelően kidolgozva. Egyetértek azzal, hogy az extrém kilengéseknél hasznos valamiféle beavatkozás, hogy az árcsúcsokat le tudjuk törni és áthidaljuk a várhatóan rövid időszakot. Ezzel meg tudjuk védeni a vásárlókat a váratlan kiadásoktól.
Sajnos mind az árstopnál, mind a mostani védett árnál ezt úgy oldotta meg a kormányzat, hogy a benzinkutasok pénztárcáját használta fel erre. Minden egyes litert veszteséggel kell/kellett eladnunk. Az árstopnál 480 Ft-ért kaptuk és 480 Ft-ért kellett adnunk. Erre rájöttek olyan adók, amiről a legtöbben nem is tudtok, hogy mennyi rejtett adó, költség van az üzemanyagon:
- energiahatékonysági díj, ez 8.5 Ft/liter
- kisker adó: ez 3%-a a bevételnek: jelen esetben 14-15 Ft/liter
- tranzakciós illeték: ez 2,76 Ft/liter
- kártya használati díj: ez 6,15 Ft/liter
- szállítási díj: ez 11 Ft/liter
Ezek a fix díjak, ez: 42,41 Ft/liter
Erre jön még az üzemeltetési költség, ami kb 35 Ft/liter.
A jelenlegi helyzet is hasonló. 595/615 Ft-ért tudom beszerezni az üzemanyagot és ennyiért is kell adnom. A különbség még most annyi, hogy bármilyen bagatell hiba esetén 6.000.000 Ft-tól kezdődik a bírság, és a NAV folyamatosan ellenőrizi a kutakat.
Bízunk benne, hogy lesz valami átgondolt és pozitív változás ebben a rendszerben, mert sajnos, ha így folytatódik, akkor nagyon hamarosan több benzinkút be fog zárni. Nem észszerű a működés ekkora kockázat és veszteség mellett.
Amikor az árstop alatt a korlátozás mellett döntöttem, akkor azon megfontolásból tettem, hogy megmaradjon a kút, és megmaradjanak a munkahelyek. Most is csak azért vagyunk még nyitva, hogy legyen munkahelye az embereknek, és működjön Józsa egyetlen non-stop üzlete.
Emlékeztek, hogy annak az lett a vége, hogy mindenki bekorlátozott, és így 1 héten belül megszünt az árstop, és hirtelen megugrottak az üzemanyag árak?
Sajnos azt látom, hogy ha marad a jelenlegi szabályzás, akkor a jövőhéten újra üzemanyaghiánnyal fogunk küzdeni, és előre elnézést kérek, hogy ha korlátoznunk kell.
Sokan attól féltek, hogy 1000 Ft lesz a benzin. Jelen esetben, hogy ha beindulhatna az import és igazi verseny lehetne, akkor a benzin esetében kb. 680 Ft-ot kellene fizetni egy liter benzinért.
Ha levinnék az Áfa tartalmát az üzemanyagnak 20%-ra, akkor csak 642 Ft lenne egy liter 95-ös benzin, és nem kellene izgulni, hogy melyik kúton van vagy nincs.
Ha enyhülne az iráni konfliktus, akkor az ár bőven 600 Ft alatt lenne.