28/03/2026
Kérem tisztelettel.
Már megint jó ideje nem osztottam meg szélesebb körben az élményeimet,aminek nem a fásultság az oka,hanem egyszerűen csak magamban derülök,vagy bosszankodom a világ dolgain.
Olykor előfordul, hogy egy-egy megrendelő,megbízó ácsorog egy gépészeti helyiség ajtajában,padlásfeljáró alatt,vagy pincelépcső tetején,miközben én derékig másztam a szellőző készülékébe,és lélegzetvisszafolytva várja tőlem a diagnózist,hogy mi a tök van az általa több millió forintért vásárolt masinájával.
Szeretném még itt az első bekezdésben megjegyezni, hogy az esetek túlnyomó többségében,nem a légkezelőkkel kapcsolatban felmerülő műszaki probléma a titok!!!
Egy rendszer megszületésének már a tervezési szakaszában elkövetett skandallumok,majd a kivitelezés közben előforduló huncutságok,illetve a már meglévő és esetleg működő képes rendszereket valami utólagosan közreműködő "szakember" stupekolja.
(Ez egyébként egy szakkifejezés.)
Van, hogy évekkel a beüzemelés után derül fény a hiányosságokra.
Na kérem,ilyenkor mikor valami hitványságot találok,
előfordul,hogy még a két utcával lejjebb lakó,gyesen lévő kismamák is beviszik az udvaron hintázó,homokozó csipásokat a lakásba,mert
Tanács Józsi bácsi torkából a napfényre kívánkozó,olyan kifejezéseket tanulnának, hogyha ezek a mondatok beépülnének a szókincsükbe,kitolódna a szobatisztaság két-három évvel,de még az egyetemi,főiskolai felvételi is kérdéses lenne.
Szóval egy ügy felgöngyölítése során,ha felmerül, hogy a tervező,kivitelező,vagy a szomszéd nagybácsi unokaöccse aki részt vett a teremtésben, esetleg ők mind együttműködve, valami ordenáré baklövést követtek el, amitől egy Eszterházy örökséggel azonos értékű rendszert tudtak működésképtelenné tenni, három opció létezik.
Többnyire némán konstatálom a tényállást és már magamban fogalmazom a szakvéleményt,vagy az előbb említett módon vonyítok bele a XII. kerület csendjébe.
Eddig ugye kettő?
A harmadik!!!
Egyre többször fordul már elő, hogy vagy magamban kacagok,vagy a türelmesen várakozó megrendelő az elfolytott hangomat hallva megkérdezi:
- Tanács úr,minden rendben van?
Kedves Gombos Juci néni, kedves Falus Pali bácsi,még emlékszem, hogy háttal nem kezdünk mondatot,de...) :)
A gépészeti felmérés végén, mikor belekezdem szóban megfogalmazni a tapasztalásaimat,lepergett rólam minden pedagógiai farigcsálás,amit vért izzadva, egyéb szerszámok híján szekercével próbáltak belémvésni a fennt említett
magyar és nyelvtan tanárok.
(Voltak többen is.) :)
- Hát kérem.
Jelen esetben a megrendelő azzal keresett meg, hogy az általa nyolc éve használt szellőző rendszer, mostanság nem úgy működik, mint korábban.
(Most egy kis szakma következik!)
Mikor felmentem a padláson elhelyezett készülékhez,az első pillanatban látszott, hogy annyi "Sonodec" csövet szereltek a készülékre, amiből meg lehetne építeni a
Barátság Kőolaj vezeték 3. szakaszát,
Ванкорское Mесторождение-től,ami az észak szibériai Krasznojarszk-tól elérne egészen Cabo da Roca-ig,ami európa legnyugatibb pontja,de azt is úgy,hogy kikerüljük Olaszországot.
Csakhogy a laikusok is megértsék:
- Ebből a csőből lehúzunk öt métert,az egyik végére felszerelünk egy olyan ipari ventilátort,amivel
Pest Vármegyéből ki tudnánk fújni a szállópor 99.9%-át úgy, hogy még a villásfarkú fecskék is szemüket düllesztve kapaszkodnának az
észak Szolnok Varmegyei ereszcsatornákba.
De miután van rajta az az öt méter cső, annak olyan ellenállása van,úgy lelassítja a levegőt, hogy a cső másik végén, Annus néném 82.szülinapjára készült tortáján sem tudnánk a gyertyákat elfújni,pedig ő csömöri!
SONODEC CSŐBŐL NEM ÉPÍTÜNK 1.5M-NÉL TÖBBET!!!
Szóval a gép meg van folytva ezzel az iszonyat mennyiségű "Sonodec" csővel.
A tényfeltárás következő fejezete, hogy a gépről induló csonkok fenekestül fel vannak cserélve.
- Ahonnan a friss levegőnek kellene jönni,az a lakás levegőjére van kötve,ahová friss levegőnek kellene menni az a kifúvás és így tovább.
De ami nekem mattot adott, hogy az összes visszacsapó szelep fordítva volt beszerelve, tehát zárva minden kiút!
Ezen felül,jártak a házban napelem telepítők is,amit a fotók bizonyítanak.
A napelemek és az inverter között elektromos vezeték összeköttetést kell biztosítani.
Ez eddig,Ok.
A megtermelt elektromos áramot valahogy el kell juttatni oda, ahová való...
De egy szellőző rendszer kifúvó ágán behúzni elektromos védőcsövet, abban vezetéket vinni,már egy másik paragrafust merít ki.
Én értem, hogy két pont közti legrövidebb távolság az egyenes,de kedves szaktársak lehet, hogy találtok egy lyukat ami felhasználhatónak tűnik,de az a lyuk nem a tiétek,ezt már
Rocco Sigfredi is megmondta.
Tiszteletem nagy része az építőiparban dolgozóké, mert mint "gondolkodó" tudom, hogy ezeket a munkákat akik elvégzik,azok mind nehézsorsú,nehézlelkű,darabos személyiséggel rendelkező EMBEREK,ezért csókolom a hangotokat,de
gondolodásból nem vagytok felmente!
Szívből ölelek mindenkit,aki teremt! ❤️