ABAKE - Érdekvédelmi Egyesület

ABAKE - Érdekvédelmi Egyesület ker. Pesti út 48. II. em. 6. Tevékenysége során az ABAKE jelentős eredményeket tud felmutatni.

Az autósszektorban tevékenykedő - ideértve különösen autóbontással, használt autóalkatrész kereskedéssel, az autóroncsokból származó hulladékok feldolgozásával foglalkozó -, legálisan működő vállalkozások érdekképviselete. Bemutatkozás
Az egyesület neve: Autósszektorhoz Kapcsolódó Bejegyzett Vállalkozások Autónóm Érdekvédelmi Egyesülete

Rövidített neve: ABAKE

Székhelye: Budapest, XVII. Nyilván

tartási száma: Fővárosi Törvényszék 13485/2009

Egyesületünk 2009. évben alakult Autóbontók és Bontott Autóalkatrész Kereskedők Érdekvédelmi Egyesülete, rövidített formában ABAKE néven. Mint a nevéből is kiderül, az alapítók autóbontással illetve elsősorban használt autóalkatrész kereskedelemmel foglalkozó magánszemélyek és vállalkozások voltak. Az ABAKE megalapítását az indokolta, hogy 2008. és 2009. évben az autóbontással és hulladékkezeléssel kapcsolatos jelentős jogszabályi változások léptek életbe, amelyek nagyon hátrányosan érintették a bontós és használt alkatrész kereskedő szakma túlnyomó részét. A szakma képviselői szükségességét érezték annak, hogy egy új, az eddigiekhez képest aktívabb és szakmailag megalapozottabban működő érdekképviseleti szervezetet hozzanak létre, mivel a jogszabályváltozások, és különösen a Fémtörvény elfogadása gyakorlatilag ellehetetlenítette a regisztrált autóbontók működését, és bizonytalan környezetbe helyezte a használt autó alkatrész kereskedők tevékenységét. Az ABAKE mindig egyértelműen kinyilvánította, hogy tevékenységével nem jogi és szabályozási kiskapukat akar keresni vagy nyitni, hanem közre kíván működni olyan jogi környezet kialakításában, amely figyelembe veszi az általa képviselt szakma résztvevőinek reális helyzetét és méltányolható üzleti érdekeit. Az ABAKE deklarált célja, hogy tevékenységével a legálisan működő, a jogszabályi rendelkezéseket betartó vállalkozások tevékenységét támogassa, tevékenysége során a szakma érdekeit képviselje és nem célja egyes vállalkozások üzleti tevékenységének támogatása. Az ABAKE tevékenysége során politikai tevékenységet nem végzett, egyetlen politikai erőhöz sem csatlakozott, tevékenysége szigorúan politikamentes, és kizárólag szakmai alapon áll. Ezt a gyakorlatát az elmúlt évek eseményei és eredményei igazolták, mivel az ABAKE elfogadott partnerként tudott együttműködni a más politikai színezetű államigazgatási szervekkel is. Az ABAKE kezdeményezésére, az ABAKE által javasolt normaszöveg törvénybe iktatásával megvalósult a Fémtörvény módosítása, és ez az állami ellenőrzés lehetőségének meghagyása mellett lehetőséget biztosított autóbontós szakma részére, hogy a gyakorlatilag megvalósíthatatlan nyilvántartási, adatszolgáltatási anyagraktározási kötelezettségek nélkül tovább működhessen. Ezen túl az ABAKE komoly sikereket ért el a KÖKIR rendszer bevezetése során a szakmára kedvezőbb szabályozás bevezetése, a másodlagos jelölés tervezet bevezetésének elvetése, az új telephely engedélyezési szabályozásnak a már működő vállalkozások érdekeinek figyelembevételét célzó módosítása során. Sikerként értékeljük, hogy az ABAKE képviselői számos alkalommal a nyilvános médiában, televíziós, rádiós interjúkban, és a nyomtatott sajtóban megjelenő írásokban tudta nagyobb nyilvánosság előtt felhívni a figyelmet az ágazat és a szakma égető problémáira. Sajnos nem minden célunkat tudtuk elérni, voltak és vannak olyan problémák, amelyekben a ráfordított sok munka ellenére sem tudtuk az általunk elvárt eredményt megvalósítani, de ezek a munkák is segítettek abban, hogy az elmúlt évek szakmai teljesítménye alapján az ABAKE az államigazgatás elfogadott partnerévé vált. Ezt bizonyítja, hogy az elmúlt időben az ABAKE több igen sikeres szakmai napot, konferenciát szervezett, amelyen a tagok és az érdeklődők mellett magas szinten képviseltették magukat az ABAKE tevékenységéhez kapcsolódó állami szervek, így a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, az Nemzetgazdasági Minisztérium, és az Országos Rendőr Főkapitányság. Az ABAKE közös munkacsoportot állított fel a NAV Központi Hivatalával, együttműködési megállapodást kötött az ORFK-val, és bekerült abba a szervezeti körbe, amelynek az érintett állami szervek, így különösen az Földművelésügyi Minisztérium (hulladékkezelés, hasznosítás), az Nemzetgazdasági Minisztérium megküldi az ágazatot érintő jogszabálytervezeteket véleményezésre, és igényünk esetén minden esetben lehetőségünk van az érintett hatóságok magas szintű képviselőivel személyesen is egyeztetni a problémákról. Az ABAKE hisz abban, hogy eredményes érdekképviseleti tevékenységet csak minél nagyobb támogatottsággal lehet végezni, ezért 2014. novemberében megtartott rendkívüli közgyűlésén döntött arról, hogy kinyitja az egyesületet az autós szektorhoz tartozó minden szakma képviselői és gyakorlói előtt, ezért módosította alapszabályát, és megváltoztatta a nevét is. Erre a lépésre azért volt szükség, mivel elmúlt évek alatt az ABAKE tagjait és az autósszektort érintő problémák is megváltoztak. Bár jelenleg is gondot jelentenek egyes állami, nem mindig végiggondolt és a realitásokat nem teljesen figyelembe vevő intézkedések és jogszabályok, de az autósszakma legfőbb ellenségévé a minden engedély nélkül, semmilyen előírást be nem tartó, és ezért a reális áraknál lényegesen olcsóbb árakat alkalmazó, alapvetően magánszemélyek által végzett illegális gazdasági tevékenység vált. Ez az illegális gazdasági tevékenység, az igazi feketegazdaság már olyan méreteket öltött, ami legális vállalkozások létét fenyegeti, mivel egy szabályosan működő, megfelelő engedélyekkel rendelkező és megfelelő technológiát alkalmazó vállalkozás gyakorlatilag versenyképtelen a fekete vállalkozással szemben. Az ellenőrizetlen minőségű, nem a megfelelő technológiával kibontott használt alkatrészek tömege, és a sufni műhelyek ellenőrizetlen tevékenysége a vevők részére is komoly közlekedésbiztonsági és vagyoni veszélyt jelent, ezért jelenleg az ABAKE legfőbb célja a feketegazdaság elleni küzdelem, amelynek keretében nem az abban sok esetben csak kényszerből tevékenykedő személyek ellehetetlenítése, hanem elsősorban a legális szférába történő visszavezetése a cél. A feketegazdaság elleni harc nem csak az autóbontók és használt alkatrész kereskedők, hanem az autószektor minden szereplőjének érdeke. Ezért döntött az ABAKE az egyesület „kinyitása” mellett és ezért kezdett erőfeszítéseket tenni más érdekvédelmi és szakmai szervezetekkel történő együttműködés érdekében. Ennek keretében az ABAKE alapító tagként részt vett a Magyar Autós Szakmai Szövetség megalapításában, és részt vesz a tevékenységében is, amely a Gépjármű Márkakereskedők Országos Szövetségével, az Európai Autószervizek Egyesületével és a Magyar Gépjárműkereskedők Országos Egyesületével együtt az autós ágazat jelentős részét képviseli. Ezen túl az ABAKE együttműködést kezdeményezett és alakított ki olyan szakmai szervezetekkel mint a Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége (HOE), a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége (KSZGYSZ) és a Magyar Fémkereskedők Szakmai Egyesülete. Mivel minden érdekvédelmi szervezet súlya, és ennek kapcsán eredményessége is attól függ, hogy milyen támogatottsággal rendelkezik, az érintett szakmák mekkora hányada támogatja tevékenységét, tagjaink közé várunk minden olyan, az autószektorban tevékenykedő vállalkozást vagy személyt, amely/aki egyetért céljainkkal, és hajlandó tenni is valamit azért, hogy a magyarországi autósszektort ne az illegális feketegazdaság uralja, és hogy a legálisan működő vállalkozások

Egyesületünk felveszi a kapcsolatot a döntéshozókkal, egyeztetni kívánunk a jelenleg érvényben lévő szankciós rendszer m...
16/05/2026

Egyesületünk felveszi a kapcsolatot a döntéshozókkal, egyeztetni kívánunk a jelenleg érvényben lévő szankciós rendszer módosításáról, mivel pont a legálisan működő autóbontók nem károsítják a környezetet. 🌱

Osszátok meg, lájkoljátok, hogy minél több ember tudjon a a problémákról és a megoldás érdekében végzett munkánkról!

Gajdos László élő környezetért felelős miniszter szerint az élő környezet politikája új hazafiasságot is jelent, hiszen a föld, a víz, az erdők és a táj jelentik annak alapját, hogy egy ország milyen életminőséget és gazdasági teljesítményt tud biztosítani polgárai számára. Az élő környezet védelme ezért nemcsak természetvédelmi kérdés, hanem nemzeti érdek és jövővédelem is. 🌳

A miniszter szigorú hatósági fellépést ígér: létrehozzák Európa egyik legszigorúbb környezetvédelmi szankciórendszerét, drasztikusan megemelve a büntetési tételeket. A „szennyező fizet” elv következetes érvényesítésével a környezetkárosításból származó terheket végre azoknak kell viselniük, akik a problémát okozzák, az ebből befolyó forrásokat pedig környezetvédelmi célokra fordítják majd.

Választókerületükben különösen fontos hatása lesz a minisztérium munkájának. A helyiek jogos elvárásának megfelelően a cél a környezetvédelmi szabályok szigorítása, azok betartásának következetes ellenőrzése, mert a lakosság egészsége és biztonsága számunkra elsődleges.

A Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége szinte a megalakulása pillanatában megkereste az Élő Környezetért Felelős Mini...
13/05/2026

A Hulladékgazdálkodók Országos Szövetsége szinte a megalakulása pillanatában megkereste az Élő Környezetért Felelős Minisztériumot, hogy a hulladékágazatban jelenleg fennálló káosz felszámolására és a jogilag is megkérdőjelezhető szabályozás újragondolása érdekében mielőbb elindulhassanak a tárgyalások.
Ha sikerrel járnak, ha sikerrel járunk, tényleg csak a szép képek készítésének idejére lesznek autóalkatrészek a természetben és az illegális bontók környezetkárosító hulladékai már csak rossz emlékek lesznek.🙂
🌾🌱🌿🌻🌞🐾
(Link a hozzászólásokban)

Az elmúlt években a hulladékkezelés szereplői folyamatos kapcsolatfelvételi és javaslattételi kísérleteket tettek, hogy ...
07/05/2026

Az elmúlt években a hulladékkezelés szereplői folyamatos kapcsolatfelvételi és javaslattételi kísérleteket tettek, hogy az ágazat résztvevői részletekbe menően szabályozott, egyértelmű rendszerben végezhessék munkájukat.
Elengedhetetlen, hogy a túlzott, többszörös adminisztratív nyilvántartási és jelentési kötelezettség – ami jelentősen megnöveli a vállalkozások költségeit -, ne menjen az érdemi munka rovására.
Egyesületünk a Hulladékgazdálkodók Országos Szövetségével szoros együttműködésben készül az új kormányzat megalakuló, releváns hivatalaival történő együttműködésre.
Ezért is szükséges, hogy a szakma képviselői – az egyesület tagjaiként – bizonyítsák, hogy készek a közös munkára.

06/05/2026

Nagyon sok tennivaló van még az akkumulátor gyárak környezetvédelmi megfelelősségével kapcsolatban...🥺

06/05/2026

Figyelem! 🌞 A HOSZ hamarosan elindít egy Veszélyes hulladék ügyintéző képzést!🌱🌿
Jelentkezési határidő Május 13.🙂

Csatlakozz Egyesületünkhöz!
03/05/2026

Csatlakozz Egyesületünkhöz!

♻️ Ne dobd ki – add le ingyen!Őrbottyánban és környékén élők számára lehetőség van használt autógumik leadására.📍 2162 Ő...
02/05/2026

♻️ Ne dobd ki – add le ingyen!
Őrbottyánban és környékén élők számára lehetőség van használt autógumik leadására.

📍 2162 Őrbottyán, Fő út 247.
⚠️ Lakcímkártya szükséges

Védjük együtt a környezetet! 🌱

🔋 EU-s irány: egyre több esetben csak szakember nyúlhat az akkumulátorhozEgy friss EU-s tervezet szerint több terméknél ...
01/05/2026

🔋 EU-s irány: egyre több esetben csak szakember nyúlhat az akkumulátorhoz

Egy friss EU-s tervezet szerint több terméknél az akkumulátor nem lesz szabadon cserélhető, csak képzett szakemberek végezhetik a műveletet.

👉 Ez nem az autókról szól – de az irány egyértelmű.

🚗 Mit jelent ez az autóbontóknak?
- Az elektromos és hibrid autók akkumulátorai már most is speciális kezelést igényelnek
- A „csak szakember végezheti” elv várhatóan az autóiparban is erősödni fog
- Nőhet a jelentősége a szakképzett, engedéllyel működő bontóknak

⚖️ Ez egy lehetőség is lehet a szakma számára
→ a szabályosan működő bontók szerepe felértékelődik
→ a szürke zóna visszaszorulhat

❗ De kérdés: a szabályozás követni fogja a valós piaci viszonyokat?

💬 Ti mit gondoltok – erősíti vagy nehezíti a bontók helyzetét?

Új lendületet vesz a munka!A hulladékról szóló 2012. évi CL###V. törvény (a továbbiakban: Ht.) 50. §-a alapján előírt sz...
30/04/2026

Új lendületet vesz a munka!
A hulladékról szóló 2012. évi CL###V. törvény (a továbbiakban: Ht.) 50. §-a alapján előírt számviteli szétválasztási, valamint a 2025. évre vonatkozó adatszolgáltatási kötelezettség - minden kötelezett számára - gördülékenyebb és hatékonyabb teljesíthetősége érdekében a Magyar Energetikai és Közmű - szabályozási Hivatal szakmai műhelynapot szervez 2026. május 6-án 9:00 -11:30 között.
Célja:
• az eddigi tapasztalatok és visszajelzések alapján a hatályos jogi háttér bemutatása,
• a számviteli szétválasztásról, valamint az adatszolgáltatás benyújtására szolgáló űrlapok kitöltésének ismertetése, ezáltal hathatós szakmai támogatást nyújtása az érintetteknek.
Az eseményre 2026. május 6. napján, 9:00-11:30 között kerül sor, melyre online lehet csatlakozni.(Link a hozzászólásokban.)

Az ABAKE nem csak egy közösség!🙂Az Autósszektorhoz Kapcsolódó Bejegyzett Vállalkozások Autónóm Érdekvédelmi Egyesülete e...
29/04/2026

Az ABAKE nem csak egy közösség!🙂
Az Autósszektorhoz Kapcsolódó Bejegyzett Vállalkozások Autónóm Érdekvédelmi Egyesülete egy olyan hely lehet a jövőben, ahol közösen, végre tudjuk képviselni ügyeinket.🌿🌱🌍

Cím

Fő út 247
Orbottyan
2162

Értesítések

Ha szeretnél elsőként tudomást szerezni ABAKE - Érdekvédelmi Egyesület új bejegyzéseiről és akcióiról, kérjük, engedélyezd, hogy e-mailen keresztül értesítsünk. E-mail címed máshol nem kerül felhasználásra, valamint bármikor leiratkozhatsz levelezési listánkról.

A Vállalkozás Elérése

Üzenet küldése ABAKE - Érdekvédelmi Egyesület számára:

Megosztás