02/10/2023
Érdekes cikk ütötte meg a szemem...gondok vannak a gyárakban a klímával...no lássuk, ugyan mi ?! Zajosak, büdösek, vagy sokat fogyasztanak ??
A felmérést végző cég 500 dolgozót kérdezett meg. ( Ezek szerint talán nem is mértek semmit, csak kérdőíveztek? Ügyes !)
A légkondicionálók problémáját abban találták meg, hogy "a gyárak által alkalmazott hagyományos légkondicionálók túl szárazzá teszik a levegőt, amely a válaszadók 66 százalékánál szemszárazság, könnyezés, szemviszketés és szénanátha jellegű tünetek formájában is megmutatkozik."
Ez tény...csakhogy nem a száraz levegő, hanem sokkal inkább a penészgombával szennyezett klímaberendezések miatt..némelyik gombafaj ui. pont ilyen, az influenzához hasonló tüneteket produkál, amellett, hogy kiváló lépcsőfok az asztma kialakulásához.
Persze erre lehet mondani, hogy rendszeresen fertőtlenítik a berendezéseket....ismerős a szöveg és a jellemzően alkalmazott technológia...pár fűjás a klíma belsejébe, max. 2 perc alatt - felmászással együtt- aztán "jóvanazúgy...", a lényeg, hogy papír legyen róla.
Őszintén...látott már valaki egy munkahelyén egy tisztességes , megbontásos klímatisztítást? Olyat, amivel elmolyol a szaki darabonként 30- 40 percet? ( Már csak ezért is, mert a fertőtlenítőszer hatása is ált. 15 perc körüli.., aztán még kötelező le is mosni , ehhez meg ugye burkolat le, mosózsák föl és le, burkolat vissza ?!)
Kis maszek cégeknél, alapítványi iskoláknál viszont tapasztalom, hogy normális tisztítást és fertőtlenítést akarnak. Lehet, hogy nekik több pénzük van, mint egy nagy cégnek? Vagy csak fontosabb nekik a munkatársak egészsége?
Van azonban a cikknek egy másik megállapítása, amivel sajnos egyet is kell, hogy értsek..."a kutatás résztvevőinek 54,1%-a gondolja úgy, hogy nem elégséges a légcsere mértéke !"
Talán nem mindenki számára ismert, hogy egy felnőttnek normál aktivitás mellett nappal kb. 30 m3 friss levegőre van szüksége, óránként ! Innen máris kiszámítható, hogy pl. egy közös irodában milyen légcserére lenne szükség...kérdem én... megvan ez?
Kétlem...amikor úgy terveznek csilivili központi irodaházat , hogy az összehívott dolgozók a központi előadóteremben egy óra múlva kókadoznak az oxigénhiány miatt , akkor hogyan várjuk el, hogy pl. egy iskolában normális legyen a szellőztetés, amikor sokszor az alapfelszerelésekre sincs pénz?
Kiszámolta valaki, mennyit bukik egy cég, ha gyakorlatilag fölöslegesen utaztatja fel a központba több száz munkatársát, akik egy óra múlva már semmire se fognak emlékezni? A szüneteken, és a bekészítésen kívül...:-(
Ha egy cégnek tényleg fontosak a munkatársai, ha tényleg fenntartható módon akar működni, akkor ezekre a tényezőkre is figyelnie kell.
A légkondicionálók túl szárazra teszik a levegőt, zavaró a beltéri légszennyezettség, a gépek sok káros anyagot bocsátanak ki – derül ki egy friss kutatásból.