20/06/2025
Po VERT pasisakymų Seime apie neva galimą papildomą gaminančių vartotojų apmokestinimą – noriu nuraminti.
Pirmiausia, noriu labai aiškiai pabrėžti, kad decentralizuota elektros energijos gamybos plėtra ir tolimesnis gaminančių vartotojų skaičiaus augimas yra prioritetinė Energetikos ministerijos darbotvarkės dalis. Vyriausybė turi tikslą dar iki 2028 m. pasiekti 200 000 gaminančių vartotojų skaičių ir tam vykdomos konkrečios skatinamosios priemonės. Atsižvelgiant į nurodytus prioritetus, Energetikos ministerija nagrinėja bei analizuoja platų spektrą galimų alternatyvų.
Užtikrinu, kad bet kokie galimi pokyčiai bus detaliai išdiskutuoti su visomis suinteresuotomis šalimis ir, kad siūlomi pakeitimai neturės reikšmingos neigiamos įtakos tiek tolimesnei gaminančių vartotojų plėtrai, tiek esamiems gaminantiems vartotojams.
Nustatant gaminančių vartotojų teisinius pokyčius, turi būti užtikrinamas balansas tarp visų skirtingų suinteresuotų šalių. Gaminančių vartotojų schema, pirmiausia, turi garantuoti užtikrintą naudą patiems gaminantiems vartotojams, tačiau kartu nesukelti neproporcingų kaštų kitiems rinkos dalyviams. Bet kokie gaminančių vartotojų reguliavimo pokyčiai bus išsamiai aptarti su rinkos dalyviais. Teisėti esamų gaminančių vartotojų lūkesčiai bus užtikrinami neįvedinėjant jiems grynojo atsiskaitymo sistemos.
Gaminantys vartotojai labai aiškiai prisideda prie Lietuvos energetinės nepriklausomybės, žemesnių kainų visiems elektros energijos vartotojams ir Lietuvos priklausomybės nuo importuojamos elektros energijos mažinimo.
Diskutuosime ir spręsime dėl tvarių ir gaminančių vartotojų plėtrai žalos nesukeliančių alternatyvų, tačiau visi dabar besistatantys saulės elektrines gali būti ramūs – grynojo atsiskaitymo sistemos jiems neįvesime. Šios temos jautrinimas tikrai neatitinka nei valstybės strateginių tikslų, nei gaminančių vartotojų interesų, todėl kviečiu rinkos dalyvius prisidėti prie Lietuvos sėkmės istorija tapusios gaminančių vartotojų plėtros, o bet kokie pokyčiai galimi tik po išdiskutuotų ir tvarių sprendimų Energetikos ministerijoje, Vyriausybėje ir Seime.