Eko Bud Grzegorz Słoma

Eko Bud Grzegorz Słoma Kompleksowe wykonywanie wylewek anhydrytowych od podstaw. Najwyższa jakość wykonania. Profesjonalne wykonanie.

27/01/2015
„EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA W BUDOWNICTWIE – SZANSE I WYZWANIA DLA POLSKI”Zwiększenie efektywności energetycznej, udziału ...
25/08/2014

„EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA W BUDOWNICTWIE – SZANSE I WYZWANIA DLA POLSKI”

Zwiększenie efektywności energetycznej, udziału odnawialnych źródeł energii i zmniejszenie emisji dwutlenku węgla to priorytety europejskiej polityki klimatyczno-energetycznej. Dla polskiego sektora budowlanego prawdopodobnie największe znaczenie będzie miało ograniczenie zużycia energii. Czy budownictwo będzie liderem w efektywności energetycznej, jak oszczędność energii wpłynie na gospodarkę i rozwój regionów? Na te ważne pytania postarają się odpowiedzieć uczestnicy konferencji „Efektywność energetyczna w budownictwie – szanse i wyzwania dla Polski”, która odbędzie się 19 września w Centrum Expo XXI w Warszawie.

Budownictwo odpowiada za około 40% bezpośredniego zużycia energii, a obsługa znajdujących się w nich urządzeń elektrycznych odpowiada jedynie za 15% całości konsumpcji. Państwa członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do 20% zwiększenia efektywności energetycznej do roku 2020, a także potencjalnie o 30% do roku 2030. Innowacyjność w budownictwie wymaga pracy nad szukaniem nowych rozwiązań i usprawnianiem technologii, które zagwarantują niskie zużycie energii podczas budowy, oraz eksploatacji budynku. Celem sektora jest zwiększenie efektywności, która pozwoli na poprawę konkurencyjności na rynku europejskim, ale również doprowadzi do bezpośredniego zmniejszenia zapotrzebowania na energię, zwiększając bezpieczeństwo energetyczne, a długofalowo pomagając w ograniczeniu złego wpływu na środowisko i redukcji obciążeń finansowych.

Powszechne zastosowanie opomiarowania zużycia energii, modernizacja systemu oświetlenia, ogrzewania i chłodzenia, a także odpowiednia termoizolacja konstrukcji jest podstawowym sposobem na znaczne oszczędności w zużyciu energii. Dodatkowo, w budynkach można zastosować zintegrowane instalacje zapewniające energię dzięki źródłom odnawialnym.

Warto dodać, że w latach 2014 -2020 na modernizację energetyczną budynków mieszkalnych oraz publicznych zostanie przeznaczonych minimum 1,5 mld euro środków unijnych. Beneficjentami tych środków mają być jednostki samorządu terytorialnego, wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe.

Aby uwolnić potencjał innowacji i rozwoju nowych technologii w tej dziedzinie potrzebne są odpowiednie regulacje prawne oraz wsłuchanie się przez rząd i polityków w Sejmie postulatów branży. Dlatego, między innymi o rekomendacjach dla ustawodawcy będzie mowa na konferencji „Efektywność energetyczna w budownictwie – szanse i wyzwania”.

Podczas wydarzenia zapraszamy do dyskusji nad założeniami krajowego planu zwiększenia liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii, znaczeniem budownictwa energooszczędnego i efektywności energetycznej dla polskiej gospodarki, jak również nowoczesnych metod rozliczania energii, jako sposobu na zwiększenie poziomu oszczędności energii.

Uczestnikami konferencji będą przedstawiciele Parlamentu RP, samorządy lokalne, spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, jednostki administracji rządowej, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia branżowe, przedsiębiorstwa świadczące usługi publiczne oraz działające w sektorze efektywności energetycznej. Swój udział zapowiedzieli już m.in. były premier, minister gospodarki, a obecnie poseł na Sejm RP Waldemar Pawlak, były wiceminister gospodarki i poseł na Sejm RP Mieczysław Kasprzak, poseł i przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej Piotr Zgorzelski, prezydent Pracodawców RP dr Andrzej Malinowski.

Patronem honorowym wydarzenia jest poseł na Sejm RP Piotr Zgorzelski, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krajowa Rada Spółdzielcza oraz Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa. Więcej informacji na stronie www.warsawbuild.energiajutra.eu.

Konferencja odbędzie się 19 września w centrum EXPO XXI w Warszawie podczas Międzynarodowych Targów Budowlanych i Wnętrzarskich Warsaw Build. Wydarzenie współorganizowane jest przez firmę Lentewenc (organizatora Targów) oraz przez Zieloną Stronę Mocy, która specjalizuje się w organizowaniu szkoleń tematycznych, wydarzeń biznesowych i konferencji, m.in. Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej – Energia Jutra.

Źródło:http://gramwzielone.pl/dom-energooszczedny/12351/efektywnosc-energetyczna-w-budownictwie-szanse-i-wyzwania-dla-polski

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (temperatura podłogi nie powinna przekraczać 28oC w pomieszcze...
19/08/2014

Ogrzewanie podłogowe jest ogrzewaniem niskotemperaturowym (temperatura podłogi nie powinna przekraczać 28oC w pomieszczeniach mieszkalnych i 35oC w łazienkach i przedpokojach), dlatego może pełnić rolę ogrzewania podstawowego tylko w budynkach z bardzo dobrą izolacją termiczną.

Parametry ogrzewania podłogowego dobiera się na podstawie dokładnego obliczenia zapotrzebowania na ciepło dla całego budynku i jego poszczególnych pomieszczeń. Wykonanie instalacji musi być zawsze poprzedzone zrobieniem szczegółowego projektu instalacyjnego. Ogrzewanie podłogowe często jest traktowane jako ogrzewanie wspomagające. Ciepło jest przekazywane otoczeniu przede wszystkim drogą promieniowania. Najwyższa temperatura występuje przy podłodze, a najniższa – pod sufitem.

W nowych budynkach ogrzewanie podłogowe instaluje się już podczas budowy. Ma to istotne znaczenie ze względu na wysokość pomieszczeń. Przy ogrzewaniu podłogowym stropy mają bowiem większą grubość, należy więc inaczej rozplanować odległości między stropami, jeżeli chcemy otrzymać niezmienioną wysokość pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe możemy też zainstalować w budynkach już istniejących. Wysokość pomieszczeń ulega wtedy obniżeniu. W przypadku stosowania mat i folii grzewczych grubość stropu może być mniejsza. Ich stosowanie jest szczególnie celowe przy instalacji ogrzewania podłogowego w obiektach już istniejących. Można wtedy uniknąć zbyt dużego podniesienia poziomu podłogi.

Oszczędności energetyczne

Zmniejszenie temperatury powietrza tylko o 1oC powoduje (w danym czasie) zmniejszenie zużycia energii o 6–10 % zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego pozwala obniżyć temperaturę powietrza w pomieszczeniu do 4oC (średnio), dla uzyskania porównywalnej tzw. temperatury odczuwalnej (komfortu cieplnego).

Oszczędności energetyczne ogrzewania podłogowego uzyskiwane są dzięki wykorzystaniu szeregu czynników, charakterystycznych dla tego ogrzewania:
- obniżenie temperatury powietrza w pomieszczeniu o ok 2–4oC pozwala zaoszczędzić do 24% energii,
- niska temperatura zasilania wody (zazwyczaj 45–55oC),
- zmniejszenie zapotrzebowania ciepła na podgrzanie powietrza wentylacyjnego ze względu na niższą temperaturę powietrza w pomieszczeniu.

Ogrzewanie podłogowe prawidłowo zaprojektowane i wykonane:
- zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniach,
- jest systemem trwałym; trwałość prawidłowo wykonanej podłogi grzejnej z zatopionymi w jastrychu przewodami grzejnymi ocenia się na co najmniej 50 lat. Niezawodność i trwałość systemu są ze sobą ściśle powiązane, zwłaszcza dla ogrzewań podłogowych wodnych z rurami z tworzywa sztucznego. System regulacyjny musi być sprawny i zabezpieczać przed ewentualnym przegrzewaniem pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe jest ekonomiczne energetycznie, charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii do wytworzenia komfortu cieplnego, niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Płyta grzejna podłogowa musi być poprawnie izolowana cieplnie. Straty ciepła przewodów zasilających - powrotnych są minimalne (ponieważ niska jest temperatura czynnika grzejnego),
- stwarza możliwość wykorzystania ekologicznie czystych źródeł energii (pompy ciepła, kolektory słoneczne),

Wykonanie systemu ogrzewania jest proste, ale nie może być wykonane przez amatorów. Elementy systemu są lekkie, łączenie łatwe i trwałe, ale muszą być w całości i dokładnie przestrzegane wytyczne wykonania:

- koszty eksploatacyjne są minimalne, jeśli instalacja jest poprawnie zaprojektowana i wykonana, poprawna regulacja eliminuje przegrzewanie pomieszczeń, a z możliwych źródeł ciepła został dokonany właściwy wybór,
- regulacja ogrzewania podłogowego nie kwalifikuje się do jednoznacznej, krótkiej oceny. Podkreśla się trudności związane z bezwładnością układu. Plusem natomiast jest zdolność do samoregulacji. Ulatwieniem jest sterowanie za pomocą regulatora pogodowego z funkcjami automatycznej „samoregulacji” (krzywa grzania, optymalizacja czasów rozpoczęcia i zakończenia cykli grzania).
- użytkowanie i konserwacja są proste dla użytkowników. Odpada konieczność konserwacji grzejników. Należy pamiętać, że nie można dowolnie zmieniać pokrycia podłogi. Przy ogrzewaniu wodnym należy okresowo sprawdzać temperaturę wody zasilającej i przepływu przez poszczególne obiegi. Trzeba przestrzegać dopuszczalnych obciążeń podłogi grzejnej, aby nie powodować pęknięć,
- estetyka pomieszczeń nie jest zakłócona przez elementy systemu ogrzewania.

Stosowanie ogrzewania podłogowego wodnego ogranicza:
- nieco wyższy koszt inwestycyjny niż najprostszego ogrzewania grzejnikowego,
- konieczność przewidzenia ogrzewania już w projekcie budynku, konieczność realizacji ogrzewania w trakcie wznoszenia budynku, wymagania odnośnie konstrukcji stropów,
- zachowanie pokrycia podłogi podczas eksploatacji tak jak w projekcie ogrzewania (trudność późniejszych zmian wykładzin podłogowych),
- mniejsza zdolność regulacji przy zmiennym obciążeniu (większa bezwładność).

Wodne ogrzewanie podłogowe

Może współpracować ze wszystkimi źródłami energii: kotłami gazowymi, olejowymi, elektrycznymi, pompami ciepła, kolektorami słonecznymi. Warunkiem jest możliwość regulacji temperatury. Woda przepływająca przez rury ma temperaturę nie wyższą niż 55°C (z reguły 42°C). Różnica temperatury wody zasilającej i powracającej wynosi około 10°C. Na wyjściu z kotła montuje się termostaty zabezpieczające przed nadmiernym wzrostem temperatury wody dopływającej do instalacji ogrzewania podłogowego.
Średnice rur umieszczonych pod podłogą, ich rozstaw oraz parametry wody są obliczane indywidualnie dla każdego pomieszczenia, w zależności od zapotrzebowania na ciepło. Do ogrzewania podłogowego stosowane są rury z tworzywa sztucznego, wielowarstwowe (z wkładką aluminiową), z miedzi lub stali z płaszczem z tworzywa sztucznego. Zaletą rur z tworzyw sztucznych jest ich słaba przewodność cieplna, dzięki czemu grubość ścianki rur może być niewielka (około 2 mm); ponadto nie ulegają one korozji. Rury miedziane są odporne na podwyższoną temperaturę, dzięki czemu przy ewentualnym niekontrolowanym jej wzroście nie grozi im uszkodzenie. System ogrzewania podłogowego wodnego jest podzielony na obwody grzewcze. Rozdział wody na poszczególne obwody zapewniają połączone z rurami rozdzielacze, wyposażone w zawory regulujące przepływ wody. Rozdzielacze są wykonane z mosiądzu lub z tworzywa sztucznego. Umieszcza się je w metalowych szafkach wnękowych. Do usuwania powietrza z instalacji służą odpowietrzniki. Praca zaworów jest sterowana termostatami.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe

Elementem grzejnym są kable, maty lub folie grzewcze, umieszczone pod posadzką. Kable grzewcze wykonuje się z izolowanego drutu oporowego. Można kupić kable dowolnej długości lub gotowe zestawy, przeznaczone do układania, o długości przewodu od 5 do 240 m i mocy od 10 do 20 W/m. Kable pokryte są miedzianym ekranem z powłoką ochronną, który jest połączony z przewodem ochronnym (PE). Ekran zabezpiecza przed porażeniem oraz przeciwdziała powstawaniu pola elektrycznego. W domach powinno się stosować kable jednostronnie zasilane (dwużyłowe), które częściowo eliminują pole magnetyczne (prąd zasilający i powrotny przepływają obok siebie zatem wytwarzane przez te prądy pola magnetyczne wzajemnie się znoszą). Zamiast kabli można wykorzystać maty grzewcze z tworzywa, z wbudowanym przewodem grzewczym, przymocowanym do specjalnej siatki. Ich moc jednostkowa wynosi od 80 do 120 W/m2. Zaletą jest ich mała grubość (nawet 2 mm), dzięki czemu można je układać bez wylewek betonowych, wymaganych przy układaniu kabli. Jeszcze cieńsze (0,2 mm) są poliestrowe folie grzewcze, z wtopionymi przewodami aluminiowymi. Można je przycinać do potrzebnej długości lub kupić gotowy zestaw do układania o wymiarach (0,4–0,8) x (1,4–5) m. Moc jednostkowa folii grzewczej wynosi od 40 do 200 W/m2.

Wszystkie elementy powinny być dopuszczone do stosowania w budownictwie, czyli mieć znak CE. Instalacja musi być wyposażona w wyłącznik różnicowoprądowy. Czas odłączenia napięcia nie może przekroczyć 0,2 s.

Rozmieszczenie przewodów pod posadzką zależy od przeznaczenia pomieszczenia oraz rozplanowania ustawienia mebli i innego wyposażenia. W miejscach, gdzie mają stać meble oraz urządzenia sanitarne, nie prowadzi się przewodów grzewczych, ponieważ przykrycie powierzchni grzewczej może doprowadzić do ich przegrzania. Aby zapewnić sobie swobodę ustawiania mebli po zainstalowaniu ogrzewania podłogowego, najlepiej jest wcześniej przewidzieć wzdłuż ścian, w ich bezpośrednim sąsiedztwie strefy bez kabli, o szerokości około 60 cm.

Powietrzne ogrzewanie podłogowe

Instaluje się w stropie lub płycie fundamentowej. Źródłem ciepła jest ogrzane powietrze krążące w rurach. Rury grzewcze z ocynkowanej stali umieszcza się w płycie żelbetowej, między jej dolnym i górnym zbrojeniem. Powietrze jest ogrzewane nagrzewnicą, której moc jest dostosowana do zapotrzebowania na ciepło dla budynku. Ciepło jest magazynowane w płycie betonowej (stropowej lub fundamentowej), skąd jest przekazywane do pomieszczeń. Temperatura w pomieszczeniach jest regulowana za pomocą termostatów. Projekt ogrzewania musi być wykonany łącznie z projektem budynku.

Elementy systemu–rury do ogrzewania wodnego

Powinny być trwałe, odporne na odpowiednią temperaturę i ciśnienie. W praktyce oznacza to, że rury muszą być przystosowane do pracy w temperaturze do 70°C i ciśnieniu roboczym do 0,3 MPa. Muszą też być szczelne na dyfuzję tlenu, który może powodować korozję stalowych elementów instalacji, np. kotłów. Do ogrzewania podłogowego stosuje się: rury z tworzyw sztucznych z barierą antydyfuzyjną, wielowarstwowe z wkładką aluminiową, miedziane oraz stalowe. Najczęściej używane tworzywa to polibutylen oraz polietylen sieciowany, rzadziej – polipropylen z uwagi na jego sztywność i trudności związane z montażem systemu. Średnice przewodów to 12, 14, 16, 17 i 22 mm (najczęściej używane 16,17). Zwykle jeden producent oferuje przewody w dwóch, trzech wielkościach. Rury sprzedawane są w zwojach różnej długości. Wykonawca tak powinien dobierać długość przewodów, aby poszczególne pętle układane były z jednego odcinka. Dzięki temu unika się połączeń rur w podłodze, a wiadomo, że miejsca połączeń bardziej od innych narażone są na powstawanie nieszczelności.

Odległości między przewodami muszą być zgodne z projektem. Zaleca się, aby wynosiły od 10 do 30 cm. Im są mniejsze, tym bardziej wyrównana jest temperatura podłogi. Na 1 m2 powierzchni zwykle układa się średnio od 5 do 6 m rur. Rury układa się w pętle. W pomieszczeniu, zależnie od jego wielkości, może być jedna lub kilka pętli. Zwykle, ze względu na opory przepływu długość pojedynczej pętli nie przekracza 120 m. Pętle mogą mieć kształt spirali (rura powrotna i zasilająca ułożone są równolegle obok siebie) lub meandrów. Zaletami ułożenia w spiralę jest to, że rury są gięte tylko pod katem 90° oraz na przemian występują rury o wyższej i niższej temperaturze. Pozwala to na uzyskanie w pomieszczeniu najbardziej równomiernego rozkładu temperatury. W praktyce spotyka się oczywiście kombinacje tych układów dostosowane do indywidualnych potrzeb. Często w strefach brzegowych, pod ścianą zewnętrzną lub oknami, rury układa się gęściej (odstępy mogą wynosić wówczas 7,5 cm a nawet 5 cm). W miejscach tych są bowiem większe straty ciepła.

Rury mocuje się do izolacji cieplnej za pomocą uchwytów utrzymujących je w stałym położeniu, a następnie zalewa gładzią cementową. Rury grzewcze z miedzi mogą być układane w izolacji termicznej w odpowiednio wyprofilowanych kanałach i muszą być przykryte płytami prefabrykowanymi. Na rynku dostępne są maty ze styropianu lub pianki z naklejoną folią aluminiową lub specjalnym tworzywem z nadrukowaną na wierzchniej powłoce siatką, ułatwiającą układanie przewodów (rurę grzewczą rozwija się od razu wzdłuż nadrukowanego rastera – siatki). Przed zalaniem rur gładzią cementową przeprowadza się próbę ciśnieniową (przy ciśnieniu 6–10 barów, przez 24 godziny), poprzedzoną odpowietrzeniem instalacji.
Uwaga: w łazienkach przewody zawsze układa się gęściej. Rur grzewczych nie układa się pod stałymi elementami zabudowy: szafkami kuchennymi, szafami wnękowymi oraz wanną i brodzikiem.

Izolacja cieplna

Właściwe przygotowanie stropu jest bardzo istotnym elementem. Układ warstw podłogowych na stropie, na którym przewidujemy ogrzewanie podłogowe powinien być taki, aby zapewniony był właściwy kierunek przepływu ciepła, to znaczy do góry. Ilość ciepła przekazywanego w dół nie może przekraczać 10% całkowitej ilości ciepła. Bezpośrednio na stropie układa się izolację cieplną ze styropianu, płyt z twardej wełny mineralnej lub z polistyrenu. Jej grubość i rodzaj dobiera projektant na podstawie wymagań cieplnych budynku oraz przewidywanych obciążeń. Izolacja cieplna musi mieć dostateczną gęstość i wytrzymałość na obciążenia tak, aby zapewnić odpowiednią sztywność, zapobiegającą przesuwaniu się rur grzejnych i zmianie ich położenia. Przy przewidywanych większych obciążeniach można zastosować zbrojenie siatką stalową. Grubość warstwy izolacji zależy od tego, czy pomieszczenie znajdujące się niżej jest ogrzewane. Pomieszczenia nad piwnicami, bramami lub podłogi na gruncie wymagają grubszej warstwy izolacji. Izolację cieplną należy też ułożyć wzdłuż ścian. W przypadku podłogi na gruncie powinno się też wykonać pionową izolację fundamentu.
Grubość warstwy na stropie międzypiętrowym wynosi zwykle około 5 cm. Dla stropów nad piwnicami, nieogrzewanymi pomieszczeniami, nad powietrzem zewnętrznym oraz dla stropów na gruncie - izolacja musi być odpowiednio grubsza – wynosi około 8–9 cm.

Izolacja przeciwwilgociowa

Na izolacji cieplnej należy ułożyć folię polietylenową (to izolacja przeciwwilgociowa). Ma ona zabezpieczać strop przed przedostawaniem się wilgoci z jastrychu, którym pokrywa się rury. Ma ona grubość około 0,2 mm i dostarczana jest w rolkach o szerokości 110 cm. Arkusze foli trzeba układać tak, aby zachodziły na siebie na około 10 cm. Stosowane są też płyty styropianowe pokryte fabrycznie folią polietylenową lub cienką warstwą aluminium z naniesioną podziałką – zwykle co 10 cm.

Jastrych

Rury przykrywa się warstwą jastrychu. Jest to mieszanka piasku, żwiru, wody i spoiwa (zwykle cementu). Do zaprawy jastrychowej zaleca się dodanie specjalnych emulsji, tak zwanych plastyfikatorów. Zwiększa to jej plastyczność, dzięki czemu jastrych lepiej przylega do rur ze wszystkich stron, również od spodu. Grubość warstwy podkładu powinna wynosić około 5–6 cm, w tym nad rurą 4–5 cm. Grubość warstwy może być mniejsza, jeśli zastosujemy jastrychy płynne, tak zwane samopoziomujące. Mają one zwiększoną wytrzymałość, dlatego warstwa podkładu nad rurą grzejną może być mniejsza i wynosić nawet około 2,5 cm. Całość warstwy podkładu będzie miała wówczas około 4,5 cm. Ma to znaczenie w domach modernizowanych, w których są ograniczenia dopuszczalnych obciążeń stropów – cieńszy podkład to mniejsza masa całej podłogi. Jastrych należy układać w dwóch etapach: w pierwszym – do wierzchu rur grzejnych; w drugim, zaraz po rozpoczęciu wiązania – do właściwej wysokości. Podkład trzeba sezonować 20–28 dni. Po okresie wiązania, ale przed pracami wykończeniowymi, podkład podgrzewa się w celu zmniejszenia jego wilgotności.

Dylatacje

Między płytą podłogową a konstrukcją budynku musi pozostać szczelina, tzw. dylatacja, o szerokości co najmniej 0,5 cm. Dzięki niej podłoga będzie mogła odkształcać się pod wpływem temperatury, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia (popękania, deformacji czy zarysowania) jastrychu. Dylatacje wykonuje się wzdłuż wszystkich ścian, filarów oraz otworów drzwiowych. Dodatkowe dylatacje należy wykonać w dużych pomieszczeniach, o powierzchni powyżej 30 m2. Również jeśli długość płyty podłogowej jest większa niż 7–8 m, trzeba ją podzielić przez wykonanie dylatacji. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń w kształcie litery U lub L, gdzie na załamaniach mogą powstawać naprężenia. Stosunek długości do szerokości pola dylatacyjnego nie powinien przekraczać 2, a wielkość poszczególnych pól nie może być większa niż 5,5/5,5 m.
Rurę grzejną na odcinku 40 cm (po 20 cm z każdej strony dylatacji) należy prowadzić w karbowanej rurze osłonowej peszla. Zapobiegnie to usztywnieniu dylatacji przez rury grzejne, a także wyeliminuje możliwość działania sił ścinających na rury.

Rozdzielacze

Należy przyjąć zasadę: rozdzielacz zasilający u góry, natomiast powrotny u dołu. Oferowane rozdzielacze do ogrzewania podłogowe są wykonane z mosiądzu, rzadziej z tworzywa o przekroju 1". Rozdzielacze są wykonane jako wielo (2–12) wyjściowe segmenty tzw. sekcje. W rozdzielaczu zasilającym wbudowane są zawory regulacyjne dla każdej pętli grzejnej. Na życzenie użytkownika każdy z tych zaworów może być wyposażony w siłownik sterowany przez termostat pokojowy. W rozdzielaczu powrotnym dla każdej wężownicy wbudowany jest zawór kompensacyjny (tzw. nastawa wstępna) przepływu umożliwiający dokładną regulację hydrauliczną instalacji.

W zaślepkę wbudowany jest króciec wlotowy do napełniania instalacji wodą oraz istnieje możliwość wkręcenia odpowietrznika ręcznego lub automatycznego. Przed każdym rozdzielaczem należy zainstalować zawory odcinające. Mogą to być zawory kątowe, proste lub inne zawory do centralnego ogrzewania. Rozdzielacze lokalowe powinny być umieszczone centralnie w stosunku do odbiorników. W przypadku domów jednorodzinnych rozdzielacze należy umieszczać centralnie na danej kondygnacji. W przypadku domów wielorodzinnych rozdzielacze lokalowe należy umieszczać w danym mieszkaniu. Rozdzielacze należy umieszczać w szafkach rozdzielaczowych podtynkowych lub natynkowych nisko nad podłogą, aby był do nich łatwy dostęp. Urządzenie może być również umieszczony na ścianie w miejscu prowadzenia pionów. Dopuszcza się również umiejscowienie rozdzielacza pod stropem kondygnacji, na której rozprowadzane są przewody do odbiorników.

Kable elektryczne, maty, folie

Można układać na siatce. Przewody przymocowuje się do siatki metalowej miękkim drutem lub opaskami zaciskowymi i zalewa zaprawą cementową. Maty grzewcze układa się na powierzchni warstwy gładzi cementowej. Bezpośrednio na nich układa się posadzkę. Maty grzewcze można też układać na warstwie zaprawy klejowej (2–3 mm) rozprowadzonej na starej podłodze z płytek lub na podłożu z płyt wiórowo-cementowych. Po rozłożeniu maty pokrywa się ją kolejną warstwą kleju (5–6 mm), do której przykleja się płytki podłogowe (poziom podłogi podnosi się w tym przypadku tylko o 2 cm). Folie grzewcze można układać na gładzi cementowej. Podłoże nie może przewodzić prądu. Folie przykleja się klejem lub taśmą. Podłączenie ogrzewania podłogowego elektrycznego dokonuje się za pośrednictwem przewodów przyłączeniowych o długości 2–5 m.

Jaka posadzka?

Posadzka zastosowana w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym musi charakteryzować się dobrą przewodnością cieplną, nie może ona pełnić roli izolacji. Najlepiej do tego celu nadają się posadzki ceramiczne lub kamienne (terakota, gres, marmur, granit). Dywany i wykładziny nadające się do stosowania przy ogrzewaniu podłogowym mają specjalne symbole. Należy je układać szczególnie starannie, aby uniknąć tworzenia się szczelin powietrznych między wykładziną i warstwą gładzi cementowej, które działałyby jak dodatkowa izolacja cieplna. Wykładziny najlepiej jest przyklejać na całej powierzchni. Do przyklejania wykładzin należy stosować specjalne kleje, odporne na działanie temperatury do 50°C. Zastosowanie nieodpowiedniego kleju może spowodować wydzielanie się pod wpływem ogrzewania szkodliwych dla zdrowia substancji. Drewno jest dość dobrym izolatorem, dlatego podłoga drewniana nie może być zbyt gruba (od 8 do 10 mm); najczęściej stosuje się mozaikę drewnianą. Wilgotność drewna nie może być większa niż kilka procent; w przeciwnym wypadku działanie wysokiej temperatury może doprowadzić do odkształceń podłogi wskutek wysychania.

Źródło: http://www.muratorplus.pl/technika/ogrzewanie/ogrzewanie-podlogowe_65152.html

Jastrych: kiedy wylewka samopoziomująca a kiedy zwykła?Wylewki podłogowe, zwane szlichtami lub jastrychami, można wykony...
06/08/2014

Jastrych: kiedy wylewka samopoziomująca a kiedy zwykła?

Wylewki podłogowe, zwane szlichtami lub jastrychami, można wykonywać jako podkłady pod podłogi w pomieszczeniach domu, garażach, piwnicach. Rodzaj wylewki zależy od jakości podłoża oraz od przeznaczenia pomieszczenia, w którym będzie układana. Najpopularniejsze są wylewki anhydrytowe, cementowe i samopoziomujące. Zapraszamy też do obejrzenia filmu o układaniu jastrychu - z cyklu Muratora "Stan surowy bez błędów".
Wylewka pod posadzkę

W nowych domach najczęściej wykonuje się jastrychy oddzielone od podłoża warstwą innego materiału, które mogą się względem niego przemieszczać, na przykład z powodu różnic w rozszerzalności cieplnej. Taka sytuacja ma miejsce wówczas, gdy układamy wylewkę na izolacji cieplnej podłogi na gruncie lub na izolacji akustycznej stropu. Odpowiednia grubość podkładu zapewnia mu wytrzymałość mechaniczną. Tradycyjny podkład cementowy, jeśli jest zbrojony, może mieć grubość 3,5-4 cm, a niezbrojony 7-8 cm.
Podłoga na gruncie

Podkład układa się na betonowej płycie konstrukcyjnej pokrytej izolacją przeciwwilgociową z papy lub folii wywiniętej na ściany na wysokość co najmniej 10 cm. Następnie układa się warstwę styropianu lub twardą wełnę mineralną, która będzie stanowiła izolację termiczną podłogi. Na tak przygotowanym podłożu układa się podkład. Powinien on mieć grubość 3-4 cm i być zazbrojony siatką stalową lub z tworzywa sztucznego. Gdy wykonuje się grubszą wylewkę (około 7 cm), wówczas nie trzeba jej zbroić. Powierzchnię podkładu przekraczającą 25 m² należy podzielić dylatacjami. Dylatacje powinny także oddzielać podkład od ścian. Gdy warstwa izolacji cieplnej jest ułożona pod betonową płytą konstrukcyjną podłogi, podkład układa się na izolacji przeciwwilgociowej. Powinien mieć on 3,5-4 cm grubości. Zbrojenie nie jest w tym wypadku wymagane.

Jastrych na stropie w pomieszczeniach mieszkalnych

Jastrych powinien mieć nie więcej niż 7 cm grubości. Zanim przystąpi się do jego wykonania, należy oczyścić strop, zaizolować go warstwą twardej wełny mineralnej lub styropianu (w tym wypadku będzie ona pełniła funkcję izolacji akustycznej), zrobić dylatację obwodową ze styropianu lub specjalnej pianki oddzielające podkład od ścian, a następnie na całej powierzchni izolacji ułożyć folię budowlaną z około 20-centymetrowymi zakładami wywiniętymi na ściany. Na tak zabezpieczonej powierzchni wykonuje się podkład. Powinien on mieć przynajmniej 3,5-4 cm i być wzmocniony siatką zbrojeniową. Można z niej zrezygnować przy grubszym podkładzie (około 7 cm). Można też zastosować specjalne masy podkładowe (zawierające na przykład mikrowłókna), których nie trzeba zbroić. Takiego wzmacniania nie wymagają również wylewki anhydrytowe.

Wylewka pod ogrzewanie podłogowe

Jastrych taki powinien składać się z dwóch warstw i mieć od 5 do 7,5 cm grubości w przypadku ogrzewania elektrycznego (pierwsza warstwa 2-3,5-centymetrowa, na której układa się przewody, i na niej druga – 3-4-centymetrowa) oraz 6,5 cm dla ogrzewania wodnego (co najmniej 2,5 cm podkładu ponad elementami grzejnymi). Podkład wykonuje się na warstwie ocieplenia przykrytej izolacją przeciwwilgociową, najlepiej folią aluminiową, która pełni dodatkowo funkcję ekranu odbijającego ciepło (podłoga na gruncie wymaga izolacji przeciwwilgociowej także pod izolacją cieplną). Na podłogach z ogrzewaniem zwykle układa się podkłady cementowe lub anhydrytowe. W tym przypadku również należy wykonać dylatacje przy krawędziach ścian. Przed ułożeniem posadzki podkład powinien być dobrze wysuszony. Ogrzewanie podłogowe można uruchomić po 21 dniach od wykonania podkładu cementowego i siedmiu dniach od ułożenia podkładu anhydrytowego.
Wylewka w garażu, wylewka w piwnicy

Gdy podkład jest formowany bezpośrednio na podłożu, mówimy o podkładzie zespolonym. Ma on między innymi za zadanie usunąć nierówności powierzchni stropu lub betonowej płyty podłogi na gruncie. Podkład tego typu jest wykonywany w nieogrzewanym garażu lub w nieogrzewanej piwnicy, a także wówczas, gdy trzeba jedynie wyrównać podkład już istniejący, na przykład w domu remontowanym. Minimalna grubość tradycyjnego podkładu cementowego wynosi 2-2,5 cm. Wylewki samopoziomujące zwykle bywają cieńsze – 2-30 mm, ale są i takie, które mają mieć grubość powyżej 6 cm (jastrychy anhydrytowe). Podkład zespolony jest połączony bezpośrednio z oczyszczonym, nośnym i niechłonnym podłożem. Przed wylaniem podkładu podłoże wymaga także zagruntowania. Jego sposób dobiera się według zaleceń producenta podkładu. Na podłoża chłonne stosuje się emulsje gruntujące, zapobiegające odciąganiu wody z podkładu i tworzeniu się na jego powierzchni pęcherzy powietrznych. W celu zwiększenia przyczepności podłoża używa się specjalnych mas gruntujących. Niektóre podkłady wymagają także nałożenia masy kontaktowej. Minimalna grubość podkładu zespolonego wynosi około 2,5 cm.

Na trudnym podłożu - słabym, bardzo zanieczyszczonym, chłonnym lub wilgotnym - wylewkę podłogową oddziela się od podłoża warstwą oddzielającą. Wykonuje się ją na przykład z folii budowlanej (folii polietylenowej) grubości 0,2 mm. Folię układa się szczelnie, z zakładem i wykłada na ściany. Pełni ona jednocześnie funkcję izolacji przeciwwilgociowej. Grubość podkładu powinna wynosić co najmniej 2,5-3 cm. Jest ona uzależniona od materiału, z którego podkład będzie wykonany, oraz obciążeń, na jakie będzie narażony. Podkłady zespolone i na warstwie oddzielającej robi się w zasadzie tylko w nieogrzewanych garażach lub piwnicach.

Źródło: http://muratordom.pl/budowa/podlogi-i-schody/jastrych-kiedy-wylewka-samopoziomujaca-kiedy-zwykla,114_4847.html

Co to jest jastrych?Integralną częścią każdego pomieszczenia jest podłoga, choć tak rzadko uświadamiamy sobie jej wagę. ...
29/07/2014

Co to jest jastrych?

Integralną częścią każdego pomieszczenia jest podłoga, choć tak rzadko uświadamiamy sobie jej wagę. Tworzy ona złożony układ warstw stanowiący podkład pod posadzkę. By ułożyć parkiet, terakotę, wykładzinę czy panele konieczne jest

wykonanie podkładu, który fachowo nazywany jest jastrychem.

Najprościej mówiąc jest to monolityczna i cienka warstwa podkładu podłogowego w przedziale grubości od 10 do 60 mm, wykonana, jako związany z podłożem, na warstwie oddzielającej lub jako podłoga pływająca. Jastrychy pełnią kilka funkcji. Przede wszystkim wyrównują podłoże, ale stanowią także ochronę akustyczną, ogniową, cieplną oraz przed wilgocią. W przypadku podłogi ogrzewanej zapewniają dobre przewodzenie ciepła i zachowują

elastyczność. Jastrychy mogą również pełnić funkcję gotowej posadzki.

Samopoziomujące podkłady podłogowe

Nowoczesną alternatywą dla cementowych podkładów pod posadzki, coraz częściej stosowaną na budowach, są płynne jastrychy gipsowe i anhydrytowe. Warto zauważyć, że spoiwa gipsowe posiadają doskonałe właściwości do wykonywania zapraw na podkłady podłogowe o płynnej konsystencji. Szczególnie półwodny siarczan wapnia ( CaSO4 x 1/2H2O ) w odmianie krystalicznej posiada wysoką wytrzymałość na ściskanie ok. 40 N/mm2, dodatkowo nie wymaga aktywatora wiązania.

Gotowe podkłady wykonane z jastrychów płynnych na bazie gipsu mają równą, gładką powierzchnię oraz nie wykazują negatywnych reakcji na wtórne zawilgocenie. Wysoki przyrost wytrzymałości początkowej powoduje, że można po nich chodzić już po 24 godzinach, po 3 dniach obciążać, a po 7 dniach uruchamiać ogrzewanie podłogowe.

Minimalne grubości warstw wynoszą: odpowiednio 10 mm dla podkładów związanych z podłożem, 30 mm na warstwach izolacji termicznej oraz 35 mm ponad przewodami grzewczymi. Parametry te pozwalają na stosowanie tego typu wylewek w

miejscach, w których chcemy zmniejszyć obciążenia stropu, a nie możemy obniżyć wysokości pomieszczeń.

Warto zaznaczyć, że płynne jastrychy wysychają szybciej od wylewek cementowych, a wilgotność końcowa wynosi od 0,3 – 1,0%. W przypadku podłóg ogrzewanych lepiej przewodzą ciepło, gdyż podłoga nagrzewa się dwukrotnie szybciej od

tradycyjnej cementowej, co zdecydowanie ogranicza straty ciepła i pozwala na efektywniejsze sterowanie temperaturą.

Ważną cechą jastrychów gipsowych jest także bardzo niski skurcz w czasie wiązania – jedynie ok. 0,1 mm/mb. Cecha ta sprawia, że nie ma potrzeby wykonywania wielu dylatacji. Nawet przy ogrzewaniu podłogowym, wylewana powierzchnia

pomieszczenia zbliżonego kształtem do kwadratu może wynosić do 300 m2, a bez ogrzewania do 800 m2.

Warto podkreślić, że po wykonaniu wylewki z jastrychów płynnych nie występują odkształcenia powodujące uniesienie powierzchni przy ścianach tzw. „efekt miski”. Co więcej tuż po związaniu i wyschnięciu nadają się jako warstwa

podkładowa pod wszelkiego rodzaju posadzki – płytki ceramiczne, wykładziny dywanowe, wykładziny PCV, parkiety oraz panele podłogowe.

Źródło: http://www.dom.pl/jastrych-idealnie-gladkie-podloze.html

Adres

Kielce
25-663

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 17:00
Wtorek 08:00 - 17:00
Środa 07:00 - 17:00
Czwartek 07:00 - 17:00
Piątek 07:00 - 17:00
Sobota 07:00 - 14:00

Telefon

+48796407190

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Eko Bud Grzegorz Słoma umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Udostępnij

Kategoria