Polski Kongres Górniczy

Polski Kongres Górniczy Pierwsza edycja Polskiego Kongresu Górniczego odbyła się w 2007 r. w Krakowie. Kolejne edycje miały miejsce w Gliwicach (2010 r.) i we Wrocławiu (2015 r.).

Po dziesięciu latach Konferencja powraca do Krakowa. Polski Kongres Górniczy to wydarzenie, które zostało stworzone, aby zaprezentować zmiany, jakie odnotowało polskie górnictwo na przełomie wieków, jak również zaprezentowanie wyzwań jakie stoją przed górnictwem na progu XXI wieku. Kongres skupia przedstawicieli przemysłu i nauki zajmujących się różnymi dziedzinami górnictwa i geologii. IV Polski

Kongres Górniczy odbędzie się 20-22.11.2017 r. w Krakowie w Auditorium Maximum. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania uczestnictwa i wystąpień. Informacje dotyczące zgłoszeń dostępne są na naszej stronie internetowej pkg.edu.pl.

Dzisiaj w Lublinie rozpoczyna się VI Polski Kongres Górniczy – wydarzenie, które łączy tradycję z wyzwaniami przyszłości...
24/09/2025

Dzisiaj w Lublinie rozpoczyna się VI Polski Kongres Górniczy – wydarzenie, które łączy tradycję z wyzwaniami przyszłości. Jego gospodarzem jest Lubelski Węgiel „Bogdanka”, obchodzący 50-lecie działalności – symbol przemian i adaptacji polskiego górnictwa.

Po raz pierwszy uczelnie techniczne – AGH, Politechnika Śląska i Politechnika Wrocławska – spotykają się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, by razem z geologami, biologami, informatykami i ekspertami od cyberbezpieczeństwa rozmawiać o nowym kształcie branży. To sygnał, że górnictwo nie rozwija się w izolacji, lecz w dialogu ze światem nauk przyrodniczych i humanistycznych.

Przez trzy dni zaplanowano 16 sesji tematycznych i prawie 240 wystąpień. Towarzyszyć im będą wydarzenia specjalne: CyberPoligon ISAC SIG, 3 sesje wyjazdowe w LW Bogdanka i spotkanie z młodzieżą klas o profilu cyberbezpieczeństwo.
Pierwszy dzień zdominuje temat pierwiastków krytycznych, kluczowych dla transformacji energetycznej i nowoczesnych technologii. Panel dyskusyjny otwierający Kongres będzie kołem zamachowym debaty o ich roli w gospodarce.

Ważnym punktem będzie także rozszerzenie ISAC SIG – Surowce i Georóżnorodność, struktury wspierającej bezpieczeństwo informacyjne sektora surowcowego. Do inicjatywy dołączają m.in. JSW SA, PGG SA, LW Bogdanka, ENEA, PGE GiEK, Tauron i Politechnika Warszawska.

Kulminacją obrad będzie przyjęcie Deklaracji Lubelskiej – wspólnego głosu środowiska górniczego i naukowego. To nie dokument rządowy, lecz zestaw intencji i pryncypiów wskazujących kierunki rozwoju oraz zagrożenia, które należy ominąć, by zapewnić Polsce suwerenną i odpowiedzialną politykę surowcową.
Jednym z jej fundamentów jest koncepcja „cyfrowej tarczy bezpieczeństwa” – systemu, który ma chronić proces transformacji przed zagrożeniami. Głównym ośrodkiem współdziałania będzie Centrum Geoinformacji i Cyberbezpieczeństwa, gdzie dane, infrastruktura i wiedza geologiczna są traktowane jako strategiczny zasób państwa i element bezpieczeństwa narodowego.

Adres

Ulica Wybickiego 7A
Kraków
31-261

Telefon

+48126174604

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Polski Kongres Górniczy umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Polski Kongres Górniczy:

Udostępnij