Koło Naukowe Budownictwa i Geomechaniki, dawniej Koło Naukowe Geoinżynierii, działa przy Katedrze Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki AGH
Więcej o nas w zakładce Informacje :) Wtedy właśnie przy Instytucie Geomechaniki Górniczej powstało Koło Naukowe o nazwie „Górotwór”. Edward Stewarski oraz mgr inż. Tadeusz Mikoś. W 1968 roku opiekę na Kołem, na prawie 20 lat (do 1987 roku) przejął dr inż.
Stefan Jóźkiewicz, w czym od 1972 roku pomagał mu „świeżo upieczony” absolwent naszego wydziału mgr inż. Andrzej Szumiński. Kolejnym opiekunem Koła Naukowego „Górotwór”, w latach 1987 – 1996, był dr inż. Ryszard Wosz. Dla Koła był to trudny okres ponieważ zmiany ustrojowe w Polsce i przekształcenia w branży górniczej sprawiły, że tym czasie przestały być organizowane obozy naukowe dla studentów członków Koła oraz wielodniowe wyjazdy do zakładów górniczych. Nowa era w dziejach Koła zaczęła się w Październiku 1996 roku, kiedy mgr inż. Wojciech Toś i mgr inż. Marek Cała rozszerzyli działalność koła dla studentów nowo powstałego kierunku Budownictwo. W tym czasie wznowiono kilkudniowe wyprawy naukowe oraz aktywnie włączono Koło w uczestnictwo w sesjach naukowych. W 1997 roku za mgr inż. Wojciecha Tosia opiekę nad Kołem przejął mgr inż. Piotr Małkowski, natomiast od 2003 roku dr inż. Marka Całę zastąpił mgr inż. Daniel Wałach. W 2014 roku jako drugiego opiekuna Koła wybrano mgr inż. Justyna Jaskowska-Lemańska, a w 2022 roku dr inż. Daniela Wałacha zastąpiła mgr inż. Milena Kucharska. Aby lepiej dostosować się do profilu nauczania w Katedrze Geomechaniki, Budownictwa i Geotechniki, w 2004 roku, Koło Naukowe Górotwór zmieniło nazwę na Koło Naukowe Geoinżynierii. Jednak nie była to ostatnia zmiana nazwy, ponieważ od 2015 roku Koło nazywa się „Budownictwa i Geomechaniki”. Ostatnia zmiana nastąpiła za kadencji zarządu Wojciecha Basiuka, Macieja Górnego oraz Marty Basak. Trzeba wspomnieć, iż był to "złoty okres" działalności KNBiG! :D
Obecnie opiekunami Koła są mgr inż. Justyna Jaskowska-Lemańska oraz mgr inż. Milena Kucharska, a przewodniczą Adrianna Golowska wraz ze swoim niezastąpionym Zarządem: Marta Pawlas, Szymon Kusek i Tomasz Madej. Koło Naukowe Budownictwa i Geomechaniki to dziś około 70 członków i sympatyków, w przeważającej większości studenci i pracownicy Wydziału Inżynierii Lądowej i Gospodarki Zasobami (niegdyś Górnictwa i Geoinżynierii).