20/10/2021
Witam, od dłuższego czasu krążą głosy na temat zmiany rozliczeń użytkowników instalacji fotowoltaicznych (prosumentów), z wyprodukowanej nadwyżki, której prosument nie wykorzystuje na bieżąco.
Czego dokładnie dotyczą zmiany?
Zmieni się systemu rozliczeń z net-meteringu na net billing.
To znaczy, że do tej pory nadwyżka energii elektrycznej wyprodukowana przez instalacje fotowoltaiczną była przechowywana w magazynach, a w zamian 20% tej składowanej energii prosument tracił (net metering).
Net billing ma polegać na tym, że nadwyżkę którą wyprodukujemy a nie zużyjemy na bieżąco, automatycznie sprzedajemy w cenie rynkowej aktualnie panującej, a w momentach mniejszej produkcji kupujemy energie zgodnie z ceną taryfową.
Kiedy ma się to wydarzyć?
Jak podaje strona wysokienapiecie.pl, ostatnia poprawka przedłuża wprowadzenie modelu do 30 czerwca 2022r. Ale wszyscy, którzy przyłączą się między 1 stycznia a 30 czerwca przyszłego roku, potem automatycznie mają przechodzić na system netbillingowy.
Podsumowując, z tych informacji wynika, że jeśli ktoś chce załapać się na stary system rozliczeń, to trzeba pomyśleć nad jak najszybszą realizacją instalacji, żeby została ona uruchomiona do 30 grudnia tego roku.
Mamy nadzieje że post był dla was pomocny, podaje również link do artykułu jeśli ktoś chce poczytać więcej.
Jesteśmy tu dla was, więc śmiało zadawajcie pytania i piszcie do nas na priv lub dzwońcie pod numer 669 003 308. Miłego dnia!😁
https://wysokienapiecie.pl/41577-zmiana-zasad-rozliczania-fotowoltaiki-od-1-stycznia-2022-jest-zgoda-poslow/?fbclid=IwAR0H2mgkANdgxq0sV3NcBvqaqgb5K5tHPXckeuQIjKKMEPeFbZageKtXV0M
Obecne zasady rozliczania nadwyżek energii z fotowoltaiki (net-metering) zachowają na 15 lat tylko ci prosumenci, którzy po raz pierwszy wprowadzą energię do sieci do 31 grudnia 2021 roku. Kto uruchomi fotowoltaikę od 1 stycznia, skorzysta z obecnych zasad tylko do połowy roku, a później b....