18/09/2019
Ogrzewanie 👌
W kompoście przebiegają różne procesy życiowe dzięki czemu wytwarza się, w jego wnętrzu, temperatura od 50st C do 70st C.
Zjawisko można wykorzystać do niemal darmowego i niezależnego ogrzewania domu oraz zaopatrywania go w ciepłą wodę.
Patent, choć niecodzienny, jest wykorzystywany na całym Świecie.
Paliwem są odpady organiczne. Do tego trzeba dodać trochę materiału bogatego w azot (obornik, mocz, odpady kuchenne, ścinki traw, chwasty). Uwaga! Nie dodawajcie do kompostu resztek produktów odzwierzęcych bo smród będzie nie do zniesienia.
Całość mieszamy i wkładamy odpowiednio (w formie spirali) np węża ogrodowego (chyba najłatwiejsza i najtańsza opcja). Dolny i górny koniec węża ogrodowego jest podłączony do zbiornika z ciepłą (!) wodą użytkową. Woda nagrzewa się na zasadzie termosyfonu - system ten jest zupełnie niezależny od energii elektrycznej! Woda będzie krążyć w systemie tak długo, jak nie osiągnie najwyższej możliwej temperatury.
Dobrze też jest na koniec przykryć pryzmę warstwą słomy, lub dalszą warstwą liści, by zminimalizować utratę ciepła.