08/02/2026
Próba szczelności. Na dzień dzisiejszy nie ma wymogu przeprowadzenia próby szczelności a jedynie zalecenie w Warunkach Technicznych. Odnosząc się do licznych komentarzy pod poprzednim postem o ciepłym montażu przedstawiam zdjęcia i komentarz. Szczelny montaż jest wymagany ale w Warunkach Technicznych nie ma zapisu kiedy i co się na niego składa a więc szczelny montaż stolarki na etapie wstawiania okien jest nadinterpretacją . WT wymagają aby okna zostały szczelnie zamontowane, to znaczy: przy odbiorze końcowym ma być " szczelnie ". Rozwiązania techniczne które proponują firmy wywodzi się z budownictwa szkieletowego ( nie mam tu na myśli drewnianego ) kiedy to okna montowane są do konstrukcji szkieletu i poza taśmami nie mam innej możliwości zapewnienia szczelności. W budownictwie jednorodzinnym gdzie większość ścian to monolity z różnego rodzaju materiałów obłożone tynkami ,elewacjami etc. same w sobie nadają szczelności połączenia okno- ściana. Problemem natomiast jest bardzo duży mostek cieplny na granicy montażu co pokazałem na wcześniejszym zdjęciu (pomiar metrówką grubości ocieplenia przy ramie okiennej do ściany masywnej) . Rozwiązaniem tego problemu jest montaż na konsolach czyli w grubości elewacji i co za tym idzie dodatkowe membranowe uszczelnienie które pokazałem w poście poniżej tak licznie komentowanym. Na zdjęciach nieszczelności ram okiennych i weryfikacja jakości stolarki tutaj niestety się nie udało. Czy warto robić próbę chyba tak jeżeli budujemy energooszczędnie.