Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie

Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie Niewielkie ZOE dostosowane do lokalnych potrzeb, będzie przekształcać termicznie ok. 23 600 tys. ton pre-RDF rocznie.

Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie to inwestycja, której celem jest częściowa dekarbonizacja systemu ciepłowniczego w Chrzanowie, a także zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego. Rozwiązanie pozwoli odzyskać energię z części odpadów komunalnych pozostałych po procesie mechanicznego przetwarzania w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi i zamienić je w użyteczne ciepło i prąd. Inwestycja jest planowana i będzie realizowana przez Veolię Południe.

Obligatoryjny poziom odzysku odpadów, które wytwarzamy w 2025 roku, wynosi 55%. Tak, ponad połowę naszych śmieci powinni...
11/03/2025

Obligatoryjny poziom odzysku odpadów, które wytwarzamy w 2025 roku, wynosi 55%. Tak, ponad połowę naszych śmieci powinniśmy skutecznie segregować i ponownie wykorzystywać. O tym, czy uda się osiągnąć ten poziom, przekonamy się w 2026 roku. Według Unii Metropolii Polskich aktualna średnia ilość odpadów poddanych odzyskowi wynosi niewiele ponad 30 proc., a brak realizacji celu może narażać władze i mieszkańców wielu polskich miast na milionowe kary.

Taka sytuacja ma miejsce między innymi w województwie śląskim, a jednym z miast, w których poziom segregacji jest najniższy, jest Częstochowa. Jak mówi wiceprezydent miasta: „Z naszych obserwacji wynika, że mieszkańcy nie zwiększają ilości odpadów selektywnych, za to w tym roku przybyło zmieszanych”.

Niestety, realia są takie, że nigdy nie będzie możliwe uzyskanie 100 proc. odzysku odpadów. Ich znaczna część, tj. zmieszane odpady komunalne, których w Polsce przybywa – nie nadaje się do tego. Ich zagospodarowanie możliwe jest w formie składowania (obciążającego środowisko i związanego z koniecznością ponoszenia opłat z tego tytułu) lub , dzięki czemu mamy możliwość wytwarzać prąd i ciepło trafiające z powrotem do mieszkańców.

Tak dzieje się m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Olsztynie, Szczecinie, Zabrzu, Gdańsku czy Warszawie, gdzie wkrótce uruchomiony zostanie nowy . Dodatkowo kolejne tego typu obiekty w: Siedlcach, Koszalinie, Suwałkach, Tarnowie, Krakowie, Zamościu, Oświęcimiu, Radomsku, Opolu, Toruniu, Gorlicach, Stalowej Woli, Lublinie, Radomiu, Dębicy, Wysokim Mazowieckim, Gliwicach oraz Kraśniku mają zapewnione finansowanie z budżetu NFOŚiGW. Odzysk energii z odpadów to najbardziej korzystny i efektywny sposób ich zagospodarowania.

Więcej o złożonym problemie z segregacją przeczytacie Państwo w publikacji Gazety Wyborczej. Link: https://czestochowa.wyborcza.pl/czestochowa/7,48725,31698144,samorzady-maja-problem-z-odzyskiem-odpadow-i-czekaja-je-wielkie.html

Wykorzystująca       elektrociepłownia w Rzeszowie wkrótce zwiększy swoją moc! Jeszcze w pierwszej połowie 2025 roku pla...
13/02/2025

Wykorzystująca elektrociepłownia w Rzeszowie wkrótce zwiększy swoją moc! Jeszcze w pierwszej połowie 2025 roku planowane jest uruchomienie drugiej linii tamtejszej Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE). Umożliwi to roczne zagospodarowanie i odzysk energii z dodatkowych 80 tys. ton odpadów komunalnych nie nadających się do .

To dobra widomość dla mieszkańców, ponieważ pozyskiwana energia będzie zimą zasilać miejską sieć ciepłowniczą, a latem wykorzystywana będzie do wytwarzania ciepłej wody.
Obecnie elektrociepłownia dostarcza ciepło z odpadów do 65 proc. mieszkańców miasta. To kolejny przykład, który pokazuje, że ma sens.

Więcej o inwestycji możecie Państwo przeczytać na łamach portalu Rzeszow-news.pl.

https://rzeszow-news.pl/rzeszowska-elektrocieplownia-przerobi-o-80-ton-odpadow-wiecej/

Rzeszowska elektrociepłownia dzięki drugiej linii w Instalacji Termicznego Przetwarzania z Odzyskiem Energii (ITPOE) przerobi o 80 tys. ton więcej odpadów. Wytworzone ciepło będzie zasilać miejską sieć ciepłowniczą.

To będzie jeden w większych projektów dotyczących     z odpadów w Polsce!21 samorządów wchodzących w skład Górnośląsko-Z...
31/01/2025

To będzie jeden w większych projektów dotyczących z odpadów w Polsce!

21 samorządów wchodzących w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przymierza się do budowy instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych (ITPOK). Zapotrzebowanie tych gmin w zakresie zagospodarowania odpadów nienadających się do recyklingu, szacowane jest na 250-300 tys. ton w skali roku.

Odpady te aktualnie trafiają na składowiska, a jedynym, w zamieszkałej przez około 2,5 mln mieszkańców Metropolii, zakładem wytwarzającym energię z odpadów jest instalacja w Zabrzu. Zagospodarowuje ona rocznie ok. 70 tys. ton odpadów a powstałe z nich ciepło trafia do mieszkańców. Do budowy podobnej instalacji przygotowuje się również Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gliwicach, a jej planowana moc przerobowa to 30 tys. ton / rok.

Więcej o staraniach śląskich i zagłębiowskich samorządowców przeczytacie Państwo na łamach Portalu Samorządowego.

21 samorządów Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM) przymierza się do wspólnego wybudowania instalacji termicznego przekształcenia odpadów komunalnych (ITPOK). - Jest szansa, że ten projekt będziemy mogli dowieźć do końca - zaznacza prezydent Katowic Marcin Krupa.

  - miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim ominęły podwyżki cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Od początku...
27/01/2025

- miejscowość w województwie kujawsko-pomorskim ominęły podwyżki cen za odbiór i zagospodarowanie odpadów. Od początku 2024 roku mieszkańcy gminy płacą za odbiór odpadów stawkę 36 zł, która nie ulegnie zmianie.
Jak to możliwe?

Wszystko z uwagi na współpracę z prowadzoną przez Miasto Bydgoszcz Instalacją Termicznego Przekształcania Odpadów . To do tego zakładu odzysku energii trafiać będzie część wytwarzanych przez mieszkańców odpadów komunalnych, które nie nadają się do recyklingu. To właśnie z nich wytworzona zostanie energia elektryczna i ciepło.

Elektrociepłownia w Bydgoszczy to jedna z pierwszych w Polsce instalacji zasilanych odpadami, która funkcjonuje już od niemal 10 lat.

Więcej na ten temat przeczytacie Państwo na łamach Portalu Samorządowego.

W gminie Szubin od początku 2024 mieszkańcy płacą za odbiór odpadów 36 zł i stawka ta nie ulegnie zmianie. Gmina podpisała umowę z Bydgoszczą i przekaże odpady do tamtejsze spalarni.

Adres

Puławska 2
Warsaw
02-566

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Zakład Odzysku Energii w Chrzanowie:

Udostępnij