Polskie Towarzystwo Geofizyczne

Polskie Towarzystwo Geofizyczne Polskie Towarzystwo Geofizyczne jest stowarzyszeniem naukowym, którego działalność opiera się na pracy społecznej członków. Uwaga!

Celem Towarzystwa jest oddziaływanie na rozwój nauk geofizycznych i ich zastosowań oraz krzewienie i popularyzacja tych nauk wśród społeczeństwa. Towarzystwo realizuje swoje cele przez prowadzenie badań i studiów w zakresie nauk geofizycznych, a w szczególności w zakresie hydrologii, oceanologii, meteorologii, klimatologii, agrometeorologii, ochrony środowiska, fizyki wnętrza Ziemi i przestrzeni o

kołoziemskiej. Jeśli chcecie Państwo zostać członkami PTGeof., należy wypełnić deklarację dostępną na internetowej stronie Towarzystwa (https://ptgeof.pl/?page_id=292) i przekazać ją do Zarządu danego Oddziału PTGeof. Wysokość rocznej składki:
- Członkowie PTGeof. - 75 zł
- Członkowie PTGeof. emeryt - 45 zł
- Studenci, doktoranci - 30 zł
Ponadto wpisowe (dla wstępujących osób) wynosi 15 zł. Od 2021 roku składki członkowskie należy uiszczać poprzez przelew bankowy na konto Towarzystwa:

NestBank: 67 2530 0008 2090 1078 3262 0001

W tytule wpłaty koniecznie trzeba podać: imię i nazwisko, nazwę oddziału oraz za jaki rok jest wpłacana składka.

📢 Zapraszamy na 7. Warsztaty Geofizyczne PTGeof!📊 Temat: zastosowanie modeli GLM i GAM w R📍 Karpacz, Stacja Ekologiczna ...
29/04/2026

📢 Zapraszamy na 7. Warsztaty Geofizyczne PTGeof!
📊 Temat: zastosowanie modeli GLM i GAM w R
📍 Karpacz, Stacja Ekologiczna „Storczyk” (UWr)
📅 14-18 września 2026 (dla chętnych wycieczka na Śnieżkę)
👨‍🏫 Prowadzący: dr Bartosz Czernecki, dr Michał Marosz
💰 Koszt: członkowie PTGeof 750 zł, pozostali 850 zł (noclegi + zajęcia), wyżywienie we własnym zakresie
📩 Zgłoszenia do 15 czerwca na: [email protected]
🔗 Więcej szczegółów (w tym informacje o zgłoszeniu i limit miejsc) na naszej stronie:
👉 https://ptgeof.pl/?p=3232
Zapraszamy!

które odbędą się w Karpaczu, w stacji ekologicznej Uniwersytetu Wrocławskiego w dniach 14-18 września 2026 – tegoroczna tematyka jest w trakcie ustalania. Szczegóły będą w drugim komunikacie, który planujemy na końcówkę kwietnia. Zgłoszenia będziemy przyjmować do końca maja, tak ...

Szanowni Państwo,Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 23 kwietnia 2026 roku, w wieku 89 lat, odszedł od n...
24/04/2026

Szanowni Państwo,

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 23 kwietnia 2026 roku, w wieku 89 lat, odszedł od nas Prezes Polskiego Towarzystwa Geofizycznego چP doc. dr Alfred Dubicki.
Wybitny naukowiec, nestor polskiej hydrologii, zasłużony Prezes Polskiego Towarzystwa Geofizycznego.

Był postacią o fundamentalnym znaczeniu dla naszego środowiska. Przez ponad 32 lata sprawował funkcję Prezesa PTGeof, przeprowadzając Towarzystwo przez trudny okres transformacji ustrojowej i dbając o stabilizację jego działalności naukowej, wydawniczej oraz popularyzatorskiej. Łącznie poświęcił ponad 40 lat pracy społecznej w Zarządzie Głównym, za co w uznaniu szczególnych zasług został wyróżniony godnością Członka Honorowego Towarzystwa.

W swojej bogatej drodze zawodowej doc. dr Alfred Dubicki był m.in.:
• Dyrektorem Oddziału Wrocławskiego IMGW przez 30 lat, wprowadzając liczne innowacje w służbie hydrologiczno-meteorologicznej.
• Głównym Hydrologiem IMGW oraz uznanym ekspertem międzynarodowym (WMO, UNESCO).
• Wybitnym specjalistą w zakresie zagrożeń powodziowych, szczególnie zasłużonym dla organizacji osłony dorzecza Odry i współautorem monografii poświęconej powodzi z 1997 roku.
• Inicjatorem nowoczesnych systemów monitoringu kraju (SMOK) oraz orędownikiem rewitalizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej.

Za swoją wybitną działalność naukową i społeczną został uhonorowany wysokimi odznaczeniami państwowymi, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Krzyżem Zasługi.

W naszej pamięci Pan Docent pozostanie nie tylko jako wybitny uczony i organizator nauki, ale przede wszystkim jako człowiek niezwykle życzliwy, pogodnego usposobienia i o wielkiej kulturze osobistej. Zawsze mogliśmy liczyć na jego mądrą radę, szczere zaangażowanie i bezinteresowną pomoc.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, 28 kwietnia 2026 roku, o godzinie 12:00, w kaplicy Cmentarza Komunalnego przy ul. Kiełczowskiej 90 we Wrocławiu.

Rodzinie i Bliskim Zmarłej składamy wyrazy najgłębszego współczucia.

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Geofizycznego
Zarząd i Członkowie Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Geofizycznego

Szanowni Państwo,Uprzejmie informuję, iż Centrum Badań Zmian Klimatu UMK w Toruniu organizuje seminarium, na którym Pani...
13/03/2026

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informuję, iż Centrum Badań Zmian Klimatu UMK w Toruniu organizuje seminarium, na którym Pani dr hab. Agnieszka Wypych, prof. UJ z Zakładu Klimatologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Zakładu Meteorologii i Klimatologii IMGW-PIB (także skarbnik Towarzystwa), wygłosi referat pt. „Warunki pogodowe w południowej Polsce na przełomie XIX i XX wieku w świetle dostępnych danych pomiarowo-obserwacyjnych”.

Seminarium odbędzie się on-line na platformie MS Teams w dniu 30 marca (poniedziałek) 2026 r. o godz. 17:00 CET.

Link do uczestnictwa w spotkaniu:
https://teams.microsoft.com/meet/38723368127392?p=p1RuhNEC3ho6zMD6Ff

Ze streszczeniem referatu oraz biogramem Prelegentki można zapoznać się na stronie Centrum: https://cccr.umk.pl/

Serdecznie zapraszam,
Dyrektor Centrum
prof. dr hab. Rajmund Przybylak

Centre for Climate Change Research

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geofizycznego z głębokim żalem informuje, że 16 stycznia 2026 r. zmarł członek Polskiego To...
21/01/2026

Zarząd Polskiego Towarzystwa Geofizycznego z głębokim żalem informuje, że 16 stycznia 2026 r. zmarł członek Polskiego Towarzystwa Geofizycznego, prof. dr hab. Maciej Sadowski. Profesor Sadowski był uznanym polskim klimatologiem, którego głównym polem badawczym był problem współczesnej zmiany i ochrony klimatu, a także adaptacji do zmian klimatu. Więcej informacji o profesorze M. Sadowskim zawiera poniższe wspomnienie autorstwa prof. dr hab. Mirosława Miętusa:

"Odszedł prof. dr hab. Maciej Sadowski (rocznik 1936), polski geograf, klimatolog, absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Całe swoje zawodowe życie prof. Sadowski związany był w Warszawą, gdzie do połowy lat 90-tych XX wieku pracował w obecnym Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej PIB zajmując szereg odpowiedzialnych stanowisk z zastępcą dyrektora naczelnego włącznie. Po odejściu z IMGW prof. Sadowski związał się z Instytutem Ochrony Środowiska PIB. Jak każdy naukowiec prowadził badania naukowe, publikował, realizował projekty badawcze, kształcił i wychowywał kolejne pokolenia specjalistów, prezentował wyniki badań, popularyzował wiedzę z zakresu klimatu.

Prof. Maciej Sadowski był pierwszym polskim uczonym, który zajmował się nauką o klimacie, nową dyscypliną naukową. Powstała ona, jako efekt zainteresowań naukowych osób łączących tradycyjną klimatologię z fizyką klimatu, badających wpływ człowieka na współczesny klimat oraz reakcje klimatu na zwiększającą się antropopresję i związane z tym zagrożenia dla środowiska naturalnego i środowiska społeczno-gospodarczego. Był pionierem ochrony klimatu, jako czynnika o znaczeniu cywilizacyjnym, osobą, która widziała system klimatyczny kompleksowo i rozumiała relacje zachodzące w różnych skalach przestrzennych i czasowych.

Prof. Maciej Sadowski wniósł olbrzymi wkład w powstanie Ramowej Konwencji ONZ ds. Zmiany Klimatu, uczestnikiem szeregu konferencji w ramach Konwencji, szefem wielu polskich zespołów negocjacyjnych w zakresie problematyki dot. współczesnej zmiany klimatu, potrzeby jej łagodzenia i adaptacji do możliwych zagrożeń. Wywarł mocny, osobisty ślad na polityce klimatycznej naszego kraju.

Umiał słuchać i rozmawiać. Był otwarty na kontakty, wymianę poglądów i opinii. Zachęcał, ale nigdy nie wywierał presji.

Maćka poznałem na początku swojej drogi zawodowej, gdy jako absolwent fizyki, rozpocząłem pracę zawodową w IMGW-PIB. Zawsze chętnie rozmawiał, przekazywał sugestie, wskazywał drogę. Pamiętam, gdy na początku lat 90-tych minionego wieku, zaprosił mnie do siebie i wręczył mi ostatnią wersję (jeszcze niewydaną) I Raportu Międzyrządowej Grupy Ekspertów ds. Zmiany Klimatu (IPCC) i powiedział "Przeczytaj, to będzie jeden z najbardziej gorących obszarów badawczych nadchodzących lat. Warto abyś się tym zajął". I nie pomylił się! W ten sposób zaczęła się moja droga zawodowa ukierunkowana na naukę o klimacie, w której wielokrotnie mieliśmy ze sobą kontakty, współpracowaliśmy. To nie tylko promotorstwo mojego doktoratu, ale także współpraca w zespołach eksperckich, na forum konwencji, Unii Europejskiej, czy IPCC.

Maćku, piszę te słowa, jako jeden z Twoich wychowanków, wdzięczny za to, że mogłem Ciebie poznać, rozmawiać i współpracować. Z trudem dociera do mnie, że już nigdy nie usłyszę w słuchawce telefonu: „Słucham Ciebie badawczo…”.

Odszedł wybitny naukowej, popularyzator wiedzy, ekspert. Ale odszedł przede wszystkim niezwykle ciekawy i ciepły człowiek, kolejny z wyśmienitego rocznika 1936.

Żegnaj Profesorze, żegnaj Maćku!"

Mirosław Miętus

Szanowni Państwo,W imieniu Komitetu Organizacyjnego mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową „...
19/12/2025

Szanowni Państwo,
W imieniu Komitetu Organizacyjnego mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Ogólnopolską Konferencję Naukową „WSPÓŁCZESNE WYZWANIA KLIMATOLOGII” organizowaną z okazji jubileuszu działalności naukowej prof. dr hab. Joanny Wibig i 70-lecia utworzenia Zakładu Meteorologii i Klimatologii Uniwersytetu Łódzkiego, która odbędzie się w dniach 24-25 września 2026 roku w Łodzi.
Szczegółowe informacje dotyczące konferencji znajdą Państwo w komunikacie 1 dostępnym pod adresem:https://ptgeof.pl/wp-content/uploads/2025/12/WWK_komunikat_1.pdf

Z wyrazami szacunku,

Joanna Jędruszkiewicz
przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

Iwona Gajda-Pijanowska
sekretarz organizacyjny

Szanowni Państwo,W imieniu Komitetu Organizacyjnego uprzejmie zapraszam do wzięcia udziału w 4th International Conferenc...
19/12/2025

Szanowni Państwo,
W imieniu Komitetu Organizacyjnego uprzejmie zapraszam do wzięcia udziału w 4th International Conference “Polar Climate and Environmental Change in the Last Millennium”, która odbędzie się w Toruniu w dniach 28-30.08.2026 r.
Celem konferencji jest przedstawienie kompleksowego przeglądu aktualnej wiedzy na temat zmian klimatu i środowiska w regionach polarnych w ostatnim tysiącleciu.
Zachęcamy do przesyłania abstraktów prac wykorzystujących zarówno pomiary instrumentalne, jak i tzw. dane pośrednie ("proxy data"), w tym źródła historyczne, dendrochronologiczne, paleolimnologiczne, glacjologiczne, geofizyczne i geomorfologiczne, itp. Do tej pory mamy potwierdzony udział 8 keynote speakerów, wybitnych specjalistów w problematyce polarnej.
Więcej informacji dotyczących konferencji jest dostępnych w załączonym pierwszym komunikacie oraz na stronie internetowej konferencji: https://polarclimate2026.umk.pl/pages/home/

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego
Prof. dr hab. Rajmund Przybylak

The objective of the "4th International Conference “Polar Climate and Environmental Change in the Last Millennium”, which will be held in Toruń on August 28–30, 2026, is to provide a comprehensive overview of current scientific understanding of climate and environmental changes in the polar r...

Przedstawiamy relację z XLI Konferencji Agrometeorologów i Klimatologów pod hasłem „Klimat, ekoklimat, ekstremalne zjawi...
25/11/2025

Przedstawiamy relację z XLI Konferencji Agrometeorologów i Klimatologów pod hasłem „Klimat, ekoklimat, ekstremalne zjawiska pogodowe” połączoną z XII Konferencją naukową „Klimat pola uprawnego”, Kraków, 17‒19 IX 2025:

Organizatorem Konferencji była Katedra Ekologii, Klimatologii i Ochrony Powietrza na Wydziale Inżynierii Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie we współpracy z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. W konferencji wzięło udział 60 uczestników reprezentujących ośrodki dydaktyczno-badawcze i naukowo-badawcze, takie jak: Akademia Bialska im. Jana Pawła II, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Akademia Zamojska w Zamościu, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy, Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy, Politechnika Bydgoska im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet w Siedlcach, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Warszawski oraz przedstawiciele wydziałów, katedr i zakładów naszego krakowskiego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja. Obecni byli także goście zagraniczni z Ukrainy.

Podczas trzydniowych obrad wygłoszono 26 referatów i zaprezentowano 30 posterów. Tematyka Konferencji obejmowała różnorodne zagadnienia z zakresu klimatologii oraz agrometeorologii i prezentowała szeroki zakres współcześnie prowadzonych badań. Wystąpienia zostały przedstawione podczas 10 sesji: zagrożenia suszą, klimat pola uprawnego, cyrkulacja atmosfery i opady, zmiany klimatu i fenologia, woda i środowisko, ekoklimat, sesja posterowa, sesja warsztatowa „od danych do decyzji – jak wykorzystać potencjał polskiej agrometeorologii i klimatologii dla lepszego szacowania emisji i skutecznego wsparcia działań klimatycznych w rolnictwie” i dwie sesje terenowe: w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu z uroczystą kolacją i na zamku Królewskim na Wawelu.

Obrady wykazały, że rozwój agrometeorologii i meteorologii stosowanej w znacznym
stopniu opiera się na tym, że do grona specjalistów w tych dziedzinach coraz częściej dołączają specjaliści i badacze reprezentujący zróżnicowane zaplecze akademickie i zawodowe, obejmujące m.in. nauki rolnicze, biologiczne, geograficzne, hydrologiczne, matematyczne, fizyczne, chemiczne, a także dyscypliny związane z medycyną czy planowaniem przestrzennym. Zaprezentowane wystąpienia przybliżyły nie tylko szeroką tematykę badań, a spotkania, oficjalne dyskusje i rozmowy kuluarowe, można wyrazić nadzieję, że zaowocują ściślejszą współpracą między ośrodkami.

Efektem końcowym konferencji będzie publikacja abstraktów artykułów i doniesień w formie elektronicznej, wydanych przez Wydawnictwo Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Następny Zjazd zaplanowano na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu.

Agnieszka Ziernicka-Wojtaszek

Zapraszam na kolejny wykład w ramach seminariów organizowanych przez Centrum Badań Zmian Klimatu UMK (CCCR). Referat pt....
17/11/2025

Zapraszam na kolejny wykład w ramach seminariów organizowanych przez Centrum Badań Zmian Klimatu UMK (CCCR). Referat pt. „Hydrologia zlewni Wysokiej Arktyki, długoterminowe obserwacje,
modelowanie oraz rozpoznanie zmian” wygłosi Pani prof. dr hab. inż. Marzena Osuch z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie.
Odbędzie się on on-line 24 listopada o godz. 17:00
Dyrektor Centrum
prof. dr hab. Rajmund Przybylak

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 29 października 2025 roku zmarła dr inż. Marzenna Sztobryn, Absolwen...
05/11/2025

Z głębokim żalem i smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 29 października 2025 roku zmarła dr inż. Marzenna Sztobryn, Absolwent Politechniki Gdańskiej, doktor nauk technicznych, stopień uzyskany w Instytucie Budownictwa Wodnego PAN, były wieloletni pracownik naukowy IMGW-PIB i kierownik Biura Prognoz Hydrologicznych Oddziału Morskiego IMGW-PIB w Gdyni. Konsultant Urzędu Morskiego w Gdyni, nauczyciel akademicki. Autor szeregu publikacji z zakresu hydrologii strefy brzegowej, zlodzenia Bałtyku. Ekspert, członek zespołów roboczych służby lodowej krajów basenu Morza Bałtyckiego, koordynator współpracy na wodach granicznych. Współzałożycielka i członek zwyczajny Studenckiego Koła Przewodników Turystycznych. Członek zespołów doradczych władz samorządowych. Wieloletnia członek PTGeof, była przewodnicząca Zarządu Oddziału Bałtyckiego i członek Zarządu Oddziału, w ostatniej kadencji zastępca przewodniczącego Oddziału. Odznaczona Złotą Odznaką PTGeof w 1997 roku. Członek Honorowy Polskiego Towarzystwa Geofizycznego od roku 2021. Osoba bardzo zaangażowana w działalność naszego Towarzystwa, organizator otwartych wykładów, seminariów.
Msza Święta w intencji zmarłej odbędzie się 12 listopada o godz. 8:00 w Kościele pw. Św. Michała Archanioła w Sopocie (ul. 3 Maja 49).

Szanowni Państwo,z żalem zawiadamiamy, że 5 października odszedł wieloletni aktywny członek Oddziału Pomorskiego PTGeof....
08/10/2025

Szanowni Państwo,

z żalem zawiadamiamy, że 5 października odszedł wieloletni aktywny członek Oddziału Pomorskiego PTGeof. ppłk dr inż. Stanisław Różański. W 2008 r. został odznaczony srebrną odznaką PTGeof. W ciągu swojej przynależności do Towarzystwa pełnił funkcję Zastępcy Przewodniczącego (1996-2004) oraz członka komisji rewizyjnej (2008-2016).

Msza św. żałobna odprawiona zostanie dnia 10.10.2025 r. o godz. 9.00 w kościele MB Nieustającej Pomocy przy ul. Ugory w Bydgoszczy. Pogrzeb odbędzie się tego samego dnia o godz. 10.45 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wiślanej.

Adres

Ulica Podleśna 61
Warsaw
01-673

Telefon

+48225694164

Strona Internetowa

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Polskie Towarzystwo Geofizyczne umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Polskie Towarzystwo Geofizyczne:

Udostępnij