Koło Naukowe Optoelektroników

Koło Naukowe Optoelektroników Koło Naukowe Optoelektroników działa przy Instytucie Optoelektroniki i zrzesza wszystkich chętnych studentów z Wojskowej Akademii Technicznej.

W zeszłym tygodniu członkowie naszego koła mieli okazję odwiedzić siedzibę  w Ożarowie Mazowieckim. Podczas wizyty pozna...
02/04/2026

W zeszłym tygodniu członkowie naszego koła mieli okazję odwiedzić siedzibę w Ożarowie Mazowieckim. Podczas wizyty poznaliśmy m.in. przebieg procesu epitaksji oraz zobaczyliśmy światowej klasy detektory podczerwieni. Zapoznaliśmy się również z szeregiem praktycznych zastosowań technologii tworzonych przez Vigo.

Szczególnie miło było nam spotkać absolwentów naszego instytutu oraz byłych członków KNO, którzy teraz rozwijają swoje kariery w Vigo! Dziękujemy całemu zespołowi za świetne spotkanie i potężną dawkę praktycznej wiedzy! 🚀

W dniach 3-4 marca 2026 członkowie naszego Koła mieli przyjemność uczestyczyć w konferencji SpaceShield Summit 2026, gdz...
07/03/2026

W dniach 3-4 marca 2026 członkowie naszego Koła mieli przyjemność uczestyczyć w konferencji SpaceShield Summit 2026, gdzie poruszane były zagadnienia rozwiązań kosmicznych oraz obronnych.

W trakcie jej trwania mogliśmy poznać i wysłuchać wielu przedstawicieli firm, naukowców oraz inżynierów, którzy przedstawiali na zróżnicowanych tematycznie panelach swoją perspektywę na branżę.

Bardzo dziękujemy STARR Stalowowolska Agencja Rozwoju Regionalnego oraz Space 4 Talents za zorganizowanie i możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu! Do zobaczenia na następnych edycjach i innych wydarzeniach!

Z satysfakcją informujemy, że Koło Naukowe Optoelektroników oraz Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej zrealizowały proje...
30/11/2025

Z satysfakcją informujemy, że Koło Naukowe Optoelektroników oraz Koło Naukowe Inżynierii Materiałowej zrealizowały projekt pt. "Badania widma promieniowania i parametrów fizycznych atmosfery przeprowadzone przy pomocy balonu stratosferycznego".✨

Głównym celem misji było zaprojektowanie autonomicznej platformy pomiarowej oraz rejestracja natężenia promieniowania optycznego (UV, VIS, IR) w funkcji wysokości, przy jednoczesnym monitorowaniu parametrów środowiskowych.

Balon wystartował 4 listopada w rejonie Wąbrzeźna, osiągając wysokość stratosferyczną ok. 25 km. Mimo utraty łączności radiowej na pułapie 10,8 km, systemy pokładowe zachowały ciągłość pracy. Ładunek został zlokalizowany i pomyślnie odzyskany w okolicach Nasielska.

Podziękowania za wsparcie naszego projektu dla Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie! 🚀

Link do pełnego nagrania z lotu: https://youtu.be/Gtzd3k60CMQ?si=ATaGCaE8e5NjG0RO

W dniach 7–9 listopada członkowie naszego koła naukowego – Artur Hariasz, Krystian Żukowski, Sebastian Dula i Michał dre...
12/11/2025

W dniach 7–9 listopada członkowie naszego koła naukowego – Artur Hariasz, Krystian Żukowski, Sebastian Dula i Michał drewniak wraz z koleżankami ze studiów: Zuzanną Grontkowską i Zofią Burczy, wzięli udział w hackathonie Cassini we Wrocławiu.

Podczas wydarzenia zespół pracował nad projektem ClimaMatch – grą polegającą na odgadywaniu lokalizacji na mapie świata na podstawie wykresów przedstawiających średnią długość dnia, opady, temperaturę, prędkość wiatru, zachmurzenie oraz poziom zanieczyszczenia powietrza w poszczególnych miesiącach roku. W projekcie wykorzystano dane satelitarne pochodzące z misji Copernicus.

Warto dodać, że prace nad projektem rozpoczęły się w piątek, 7 listopada, o godzinie 18:00, a zakończyły prezentacją około godziny 16:00 w niedzielę, 9 listopada – po niemal 48 godzinach nieprzerwanej pracy!

Dzięki zaangażowaniu całego zespołu udało się stworzyć działające demo gry, dostępne pod linkiem: https://wcaleniekryspin.github.io/ClimaMatch/. Natomiast link do repozytorium:
https://github.com/wcaleniekryspin/ClimaMatch.

Choć zespołowi nie udało się tym razem stanąć na podium, udział w Hackathonie Cassini był cennym doświadczeniem i okazją do zdobycia nowych umiejętności. Był to pierwszy udział członków koła w tym wydarzeniu. Planują oni powrót w kolejnej edycji – bogatsi o doświadczenie i z determinacją, by powalczyć o miejsce na podium.

Wczoraj część członków naszego Koła Naukowego miała okazję poznać na żywo pierwszego polskiego astronautę i drugiego Pol...
16/10/2025

Wczoraj część członków naszego Koła Naukowego miała okazję poznać na żywo pierwszego polskiego astronautę i drugiego Polaka w kosmosie - dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego! 👩‍🚀Uczestniczyli oni w inauguracji trasy technologiczno-naukowej IGNIS „Polska sięga gwiazd!” 🚀

Na wydarzeniu poza wykładem dr Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego można było posłuchać także przedstawicieli dwóch z trzynastu polskich eksperymentów, które poleciały na ISS razem z naszym astronautą. Były to eksperyment „Human Gut Microbiota” tworzony przez zespół z WAT oraz eksperyment „RadMon-on-ISS” tworzony przez polską firmę Sigma Labs. Przedstawiciele tych doświadczeń opowiadali na czym każdy z nich dokładnie polegał i jak wyglądał ich przebieg.

Poza tym odbył się też panel dyskusyjny, w którym wziął udział dr Uznański-Wiśniewski, przedstawiciele obu eksperymentów, które poleciały na ISS, przedstawiciele Politechniki Warszawskiej, a moderatorem rozmowy była Pani dr Aleksandra Bukała - kierownik misji IGNIS.

W zeszły weekend, tj. 4-5.10.2025 członkowie naszego Koła w składzie: Piotr Zając, Filip Sujecki, Kacper Nowak, Jakub Ma...
11/10/2025

W zeszły weekend, tj. 4-5.10.2025 członkowie naszego Koła w składzie: Piotr Zając, Filip Sujecki, Kacper Nowak, Jakub Matysiak brali udział w hackathonie NASA SpaceApps Challenge w Stalowej Woli w roli mentorów! ✨🚀

"Było to dla nas zupełnie nowe doświadczenie postawić się w roli mentorów. Zakładaliśmy, że pomaganie innym w tworzeniu ich projektów nie powinno być zbyt trudne, ale rzeczywistość okazała się być zupełnie inna. Mamy jednak wrażenie, że stanęliśmy na wysokości zadania i wsparliśmy uczestników wydarzenia najlepiej jak potrafiliśmy" mówi jeden z naszych mentorów - Jakub Matysiak 👤

W imieniu całej organizacji chcieliśmy bardzo pogratulować zwycięzcom wydarzenia ale także wszystkim, których pomysły nie zostały żaden sposób nagrodzone. Wszyscy zrobiliście kawał dobrej roboty w ciągu tych 24h i mamy nadzieję, że zobaczymy się z wami na następnych hackatonach! 🎉🏆

My oczywiście serdecznie naszym chłopakom gratulujemy takiego sukcesu i wyróżnienia, i nie możemy się doczekać, żeby móc informować was dalej o naszych poczynaniach! 🌠🚀

W niedzielę 25.05 członkowie naszego koła Kacper Nowak, Jakub Matysiak, Filip Sujecki i Piotr Zając wraz ze wsparciem ko...
26/05/2025

W niedzielę 25.05 członkowie naszego koła Kacper Nowak, Jakub Matysiak, Filip Sujecki i Piotr Zając wraz ze wsparciem kolegi z UW Wojciechem Sieradzanem brali udział w hackathonie SpaceShield Hack w Stalowej Woli.

Niezmiernie miło jest nam oznajmić, że zajęli oni 1 miejsce w kategorii DUAL-USE czyli wykorzystania technologii bezzałogowych statków powietrznych do wykrywania, zarządzania i radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych!!!

Członkowie naszego koła zaproponowali aktywny system detekcji fal UHF w celu wykrywania osób pogrzebanych pod lawinami śnieżnymi. W tym celu na dronie zamontowany zostałby zintegrowany system złożony z dwóch anten UHF (nadajnika i odbiornika), które w czasie rzeczywistym byłyby w stanie „penetrować” promieniowaniem przezroczysty dla tej długości fali śnieg.

Ponadto, znalezienie człowieka w takim przypadku nie byłoby wcale takie trudne! Sygnatura sygnału odbitego od ludzkiej skóry i warstwy stopniałego śniegu na granicy śnieg/człowiek ma bardzo charakterystyczny i stosunkowo łatwy do interpretacji sygnał.

Rozwiązanie to zdecydowanie przyspieszyłoby proces poszukiwania ofiar lawin oraz ograniczyłoby ryzyko związane z długim przebywanie ratowników na lawinisku w trakcie tego procesu.

Chłopakom należą się gromkie brawa za pracą jaką włożyli w projekt 👏👏👏. Prace nad swoim pomysłem rozpoczęli o godzinie 10 30 w sobotę 24.05 a finalny efekt wraz z prezentacją swojego produktu oddawany był już 24h później! 24 godziny ciągłej pracy!

Wszyscy jesteśmy pod wielkim wrażeniem tego co udało im się osiągnąć. Jesteśmy z was dumni 🙌

W minioną sobotę, tj. 10.05 pod PGE Narodowym nasze koło naukowe wystawiało swoje stanowisko na 28. Pikniku Naukowym Pol...
13/05/2025

W minioną sobotę, tj. 10.05 pod PGE Narodowym nasze koło naukowe wystawiało swoje stanowisko na 28. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Mieliśmy przyjemność dzielić nasz namiot z Kołem Naukowym Biofotoniki WAT https://knbiofotoniki.wat.edu.pl/.

Mogliście u nas obejrzeć, a także nauczyć się korzystać z różnego rodzaju teleskopów należących do członków naszego koła! Mieliście też okazję wysłuchać krótkich wykładów o optyce i najprostszych układach optycznych, ale i własnoręcznie (z naszą niewielką pomocą) poskładać lunety czy mikroskopy o różnych powiększeniach zależnych od wybranych przez was komponentów. Poza tym na stanowisku stał także model naszego payloadu do balonu stratosferycznego, którego wnętrze każdy mógł podziwiać i dowiedzieć się kilku ciekawostek na temat planowej przez nas misji jego wysłania!

Chcieliśmy podziękować serdecznie organizatorom całego wydarzenia za udostępnienie nam możliwości ustawienia własnego stanowiska. Piknik był (jak zwykle z resztą!) na najwyższym poziomie organizacyjnym!

Bardzo dziękujemy także wszystkim odwiedzającym za zajrzenie do nas oraz za każde pytanie, które padło od Was w naszą stronę! Oby ciekawość świata nigdy Was nie opuszczała!

Jeszcze raz dziękujemy i zapraszamy wszystkich za rok, do zobaczenia! 🔭🔬🪐

Meldujemy się spod Stadionu Narodowego! Zapraszamy do naszego stanowiska E12 w strefie przyszłości. Czekają na was różne...
10/05/2025

Meldujemy się spod Stadionu Narodowego!
Zapraszamy do naszego stanowiska E12 w strefie przyszłości. Czekają na was różne atrakcje takie jak obserwacje naszymi teleskopami oraz możliwość poznania jak dronami można wykrywać oraz neutralizować pożary! 🔭🔬

Do zobaczenia!
Koło Naukowe Optoelektroników i Koło Naukowe Biofotoniki
https://knbiofotoniki.wat.edu.pl/

Już w tę sobotę widzimy się na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas 28. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum N...
08/05/2025

Już w tę sobotę widzimy się na Stadionie Narodowym w Warszawie podczas 28. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik! 🔬
Koniecznie odwiedźcie nasze stoisko w Strefie Przyszłości (stanowisko E12), żeby zobaczyć, co dla Was przygotowaliśmy!
Serdecznie zapraszamy! 😊

📅 Więcej informacji: https://pikniknaukowy.pl
pikniknaukowy.pl

Członkowie koła naukowego mieli wyjątkową okazję spotkać się z Juttą Krause, inżynierką z Europejskiej Agencji Kosmiczne...
12/12/2024

Członkowie koła naukowego mieli wyjątkową okazję spotkać się z Juttą Krause, inżynierką z Europejskiej Agencji Kosmicznej! 🌌

Podczas porannych wykładów mieliśmy możliwość poznania celów badań ESA, techniki realizacji projektów kosmicznych oraz funkcjonowanie modułu KUBIK, wykorzystywanego na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do eksperymentów w warunkach mikrograwitacji.

W trakcie warsztatów projektowaliśmy własne badania naukowe, które następnie zostały przedstawione Pani Krause. Najlepsze studenckie projekty zostały nagrodzone gadżetami ESA, a na koniec wszyscy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w warsztatach.

Bardzo dziękujemy organizatorom, Pani Juttcie Krause oraz ESA za możliwość uczestnictwa w tak interesujących zajęciach! 🚀

W ubiegły weekend w dniach 15-16.11.2024 członkowie naszego koła naukowego mieli przyjemność brać udział w konferencji s...
24/11/2024

W ubiegły weekend w dniach 15-16.11.2024 członkowie naszego koła naukowego mieli przyjemność brać udział w konferencji studenckiej UP! organizowanej przez Radę Studentów przy Prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej. Konferencja miała miejsce na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.

Podczas trwania wydarzenia mieliśmy okazję posłuchać wielu ciekawych i inspirujących wykładów o tematyce eksploracji kosmosu i rozwojowi sektora kosmicznego. Prelegentami na konferencji byli między innymi przedstawiciele takich firm jak Creotech Instruments czy ICEYE. Oprócz firm z sektora prywatnego pojawili się również przedstawiciele POLSA oraz CBK PAN. Ponadto, mogliśmy też dowiedzieć się jak skutecznie szukać ofert i aplikować na stanowiska pracy w sektorze kosmicznym dzięki prezentacji Daniela Płudowskiego z JoinThe.Space.

Poza wykładami, które miały charakter typowo naukowy mogliśmy posłuchać także panelu dyskusyjnego Polskiej Fundacji Fantastyki Naukowej na temat przenikania się ze sobą fantastyki naukowej i nauki.

Chcieliśmy bardzo podziękować organizatorom wydarzenia za zaproszenie, do zobaczenia za rok!

Adres

Gen. Sylwestra Kaliskiego 2
Warsaw
01-476

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Koło Naukowe Optoelektroników umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Koło Naukowe Optoelektroników:

Udostępnij

Jak to jest być optoelektronikiem?

- Dobrze?

- Moim zdaniem to nie ma tak, że dobrze albo że nie dobrze. Gdybym miał powiedzieć, co cenię w studiowaniu optoelektroniki najbardziej, powiedziałbym, że dr Mirosława Nowakowskiego. Ekhm... Mirosława, który podał mi pomocną dłoń, kiedy sobie nie radziłem, kiedy byłem sam. I co ciekawe, to właśnie przypadkowe wizyty w dziekanacie wpływają na nasze życie. Chodzi o to, że kiedy wyznaje się pewne wartości, nawet pozornie uniwersalne, bywa, że nie znajduje się zrozumienia, które by tak rzec, które pomaga się nam rozwijać. Ja miałem szczęście, by tak rzec, ponieważ je znalazłem. I dziękuję optoelektronice. Dziękuję jej, optoelektronika to śpiew, optoelektronika to taniec, optoelektronika to miłość. Wielu ludzi pyta mnie o to samo, ale jak ty to robisz, skąd czerpiesz tę radość? A ja odpowiadam, że to proste, to umiłowanie optoelektroniki, to właśnie ono sprawia, że dzisiaj na przykład strzelam wiązką lasera, a jutro... kto wie, dlaczego by nie, zbuduję rakietę i polecę ot, choćby sadzić... znaczy... marchew na Marsie.