Marek Żabicki - Odbiory mieszkań Ardantes Group

Marek Żabicki - Odbiory mieszkań Ardantes Group Odbiory techniczne mieszkań, domów i lokali z rynku pierwotnego i wtórnego. Termowizja. Pomiary e Czas odbioru to 2-4 godziny, a może dłużej!

Fachowe odbiory mieszkań - doradztwo techniczne przy odbiorze mieszkania:
- w stanie deweloperskim
- wykończonego pod klucz
- z rynku wtórnego

Najwyższy poziom usług! W godzinę nikt dokładnie nie sprawdzi mieszkania. Uprzedź dewelopera, żeby zarezerwował sobie dużo czasu, bo mieszkanie sprawdzimy bardzo dokładnie! Odbiory przeprowadzane są wraz z właścicielem mieszkania. W trakcie odbioru sprawdz

amy, czy wykończenie mieszkania (lokalu) jest wykonane zgodnie ze standardami wykończenia (z Umowy) oraz zgodnie z Polskimi Normami i późniejsze użytkowanie nie będzie generowało nieprzewidzianych kosztów w celu usunięcia usterek. Dysponujemy specjalistycznym sprzętem pomiarowym m.in:
• odległościomierz laserowy
• elektroniczna poziomnica i kątomierz
• anemometr
• kamera termowizyjna
• kamera endoskopowa (inspekcyjna)
• szczelinomierz klinowy
• wilgotnościomierz budowlany
• precyzyjna poziomnica 2m
• precyzyjna kątownica 100x50

W trakcie odbioru spisujemy protokół z zauważonymi usterkami. Zakres usługi (w zależności od obiektu i możliwości).
• Sprawdzenie pionów ścian
• Sprawdzenie kątów pomiędzy ścianami
• Sprawdzenie krzywizny ścian
• Sprawdzenie jakości tynków
• Sprawdzenie instalacji wodnej i kanalizacyjnej
• Sprawdzenie wentylacji
• Sprawdzenie drzwi, okien, balkonów, parapetów itd.
• Sprawdzenie podłogi i posadzki
• Sprawdzenie grzejników
• Termowizyjne sprawdzenie izolacji cieplnej
• Pomiar wyłącznika różnicowo-prądowego

Szczegółowy zakres usługi ustalany jest z Kupującym. Doradztwo przy zakupie mieszkań na rynku wtórnym:

Korzystając z usługi, otrzymujesz odpowiedzi na pytania:
• czy powierzchnia mieszkania jest zgodna z powierzchnią deklarowaną przez sprzedającego?
• czy wymiary pomieszczeń są zgodne z wymiarami podanymi w projekcie?
• czy ściany pomieszczeń są postawione pionowo (zgodnie z normami)?
• czy ściany stoją pod kątami prostymi względem siebie, a jeśli nie, to jaki jest rzeczywisty kąt pomiędzy nimi?
• czy trzeba się liczyć z koniecznością wymiany instalacji wody użytkowej?
• czy trzeba się liczyć z koniecznością wymiany instalacji c.o.?
• czy instalacja elektryczna spełnia podstawowe normy i nie trzeba jej wymieniać?
• czy instalacja elektryczna jest bezpieczna w użytkowaniu?
• czy tynki są odpowiedniej jakości?
• czy wentylacja pracuje prawidłowo?
• czy widoczny stan użytych materiałów wykończeniowych (podłogi, terakota/glazura, drzwi, stolarka okienna, biały montaż, meble kuchenne) wskazuje na konieczność ich wymiany?
• czy widoczny stan zabudowanego sprzętu AGD wskazuje na konieczność wymiany?
• czy widoczne efekty prac wykończeniowych mieszkania wskazują na solidność i trwałość ich wykonania?
• czy stan liczników wody użytkowej i c.o. wskazuje na konieczność ich wymiany?
• czy kanały wentylacyjne są drożne (w zakresie możliwego dostępu z mieszkania)?
• czy kanalizacja jest drożna (w zakresie możliwego dostępu z mieszkania)?

Odbierałem osiedle Przy Ryżowej od Dom Development„… jest dobrze, ale zawsze mogłoby być trochę lepiej …”Osiedle Przy Ry...
24/06/2025

Odbierałem osiedle Przy Ryżowej od Dom Development

„… jest dobrze, ale zawsze mogłoby być trochę lepiej …”

Osiedle Przy Ryżowej to stosunkowo niewielkie (150 mieszkań) osiedle budowane (jak sama nazwa wskazuje przy ulicy Ryżowej) w Warszawie przez jednego z najlepszych ogólnopolskich deweloperów, jakim jest Dom Development. Generalnym wykonawcą jest Dom Construction, czyli spółka córka Dom Development.

Osiedle robi dobre pierwsze wrażenie. Teren jest uporządkowany, mieszkania są posprzątane, a okna umyte. Profesjonalizm. Wszystkie mieszkania są wyposażone w obowiązkowe od grudnia autonomiczne czujki dymu. Niestety nie jest tak wszędzie. Są deweloperzy, którzy nie stosują się do obowiązującego prawa.

W czasie odbiorów mieszkań przedstawiciele Dom Development są bardzo pozytywnie nastawieni do nabywców mieszkań, co zresztą od wielu lat jest standardem u tego dewelopera. Jednym słowem od strony przygotowania do odbiorów jak i podejścia do nabywców mieszkań deweloperowi nie można nie tylko niczego zarzucić deweloperowi, a wręcz trzeba go głośno pochwalić. Szkoda, że takie podejście do klientów nie wszędzie jest standardem.

Ściany w odbieranych mieszkaniach są dobrze spionowane. Kąty proste pomiędzy ścianami nie budzą najmniejszych zastrzeżeń, a jeżeli już gdzieś jest minimalna ponadnormatywna odchyłka, to w miejscu, które nie ma wpływu na aranżację mieszkania. Farba dobrze przylega do tynku. Nie powinno być problemów z malowaniem ścian.

Wylewka betonowa (szlichta, jastrych) jest dobrej jakości – sprężystość betonu jest normatywna. Tylko w jednym miejscu znalazłem ponadnormatywną odchyłkę od poziomu. Usterka została naprawiona jeszcze w trakcie odbioru.

Sufity są dobrze spoziomowane – nie zlokalizowałem ugięć stropu, które utrudniałyby montaż np. szafek kuchennych.

Drzwi do mieszkań firmy Jakra o odporności na włamanie w klasie RC3 są prawidłowo zamontowane. Ościeżnice są ustawione prawidłowo, skrzydła drzwi dobrze do nich przylegają po zamknięciu i nie występują przedmuchy powietrza.

Stolarka okienna jest zamontowana prawidłowo – ościeżnice są ustawione pionowe, a skrzydła dobrze do nich dopasowane.

Do nawiewników/nawietrzaków nie miałem żadnych zastrzeżeń. Wszystkie były sprawne. Jedynie tylko jeden nawietrzak ścienny był nieprawidłowo zamocowany.

W sprawdzanych mieszkaniach nie było żadnych usterek w instalacji elektrycznej. Wszystkie obwody były wykonane prawidłowo zgodnie z obowiązującymi przepisami. Podobnie instalacje teletechniczne były wykonane prawidłowo, a do każdego gniazda antenowego w mieszkaniach był doprowadzony sygnał cyfrowej telewizji naziemnej DVBT.

Instalacje wody użytkowej są wykonane w systemie TECE, który wizualnie jest bardzo podobny do znacznie bardziej popularnego Kan Therm Push. Obydwa systemy są porównywalne, ale trzeba pamiętać przy wszelkich przeróbkach instalacji, żeby nie stosować rur „kanowskich” do systemu TECE. Rury w obydwu systemach są bardzo podobne, ale mają różne tolerancje wymiarowe. Na pierwszy rzut oka rura Kan pasuje do TECE, ale takie połączenie może się skończyć rozszczelnieniem instalacji i zalaniem mieszkania zarówno własnego jak i sąsiadów.

Balkony, które są zamocowane na termicznych łącznikach tzw. isokorbach, są bardzo ładnie wykonane. Nie miałem żadnych zastrzeżeń co do jakości wykonania.

Czy zatem były jakieś minusy? Niestety tak, ale nie było ich wiele.
W większości mieszkań w kilku miejscach na ścianach zlokalizowałem odspojony tynk. Deweloper jest jednak dobrze przygotowany na takie sytuacje. Pracownicy dewelopera jeszcze w czasie odbioru rozpoczynają prace naprawcze i skuwają tynk nieprzylegający do podkładu. Jak to wygląda można zobaczyć na zamieszczonych fotografiach.

Niektóre parapety zewnętrzne potrafią mieć odwrotne nachylenie, czyli występuje na nich przeciwspadek uniemożliwiający pełny odpływ wody opadowej. Zdecydowane niedopatrzenie montażysty. Deweloper nie uchyla się od usunięcia usterki, ale trzeba ją znaleźć

Mieszkania oferowane przez Dom Development nie są pozbawione drobnych wad wykonawczych. Głównie są to wady estetyczne. Nie stwierdziłem żadnej wady związanej z nieprawidłową konstrukcją budynku.

Jako system kontroli dostępu zostało zastosowane rozwiązanie Came BPT. System jest prawny i działa poprawnie, ale warto wiedzieć, że nie zabezpiecza on przed wejściem złodziei i sprytnych domokrążców na klatki schodowe. Tajemnicą poliszynela jest metoda otwarcia drzwi wejściowych zabezpieczonych tym systemem.

Reasumując trzeba uczciwie powiedzieć, że Przy Ryżowej nie jest źle, wręcz jest dobrze, ale zawsze mogłoby być trochę lepiej. Lubię odbiory w Dom Development.

mgr inż. Marek Żabicki
tel. 603 769 359






Odbierałem osiedle Łopuszańska 47 od SGI.Łopuszańska 47 to nowa inwestycja Szczecińskiej Grupy Inwestycyjnej (SGI) budow...
26/03/2025

Odbierałem osiedle Łopuszańska 47 od SGI.
Łopuszańska 47 to nowa inwestycja Szczecińskiej Grupy Inwestycyjnej (SGI) budowana w Warszawie przy zbiegu ulic Przedpole i łopuszańskiej. Osiedle jest ładnie wykonane i robi dobre pierwsze wrażenie. Mieszkania są całkiem dobrze przygotowane do odbiorów pod kątem estetyki – pomieszczenia są posprzątane, a okna są dobrze umyte.

Nie można mieć zastrzeżeń do spionowania ścian oraz do spoziomowania sufitów, zaś kąty proste pomiędzy ścianami są bliskie ideału. Jakość tynku mogłaby być nieco lepsza, ale jest akceptowalna oprócz tego co opisuję poniżej. Okna i drzwi wejściowe są zamontowane prawidłowo, a na szybach nie znalazłem wielkich rys czy uszkodzeń takich jak pęknięcia, czy odpryski. Drobne samoczynne dylatacje na szlichcie też nie stanowią wielkiego problemu, ale trzeba było je zgłosić. Spoziomowanie szlichty jest ogólnie dość dobre, ale nie brakuje zadoleń i wzniesień takich, że całkowita różnica poziomu przekracza 12mm.

Tak jak napisałem na wstępie na pierwszy rzut oka wszystko jest w jak najlepszym porządku. Niestety, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się mieszkaniom byłem zmuszony do zweryfikowania mojej opinii. Dlaczego? Dlatego, że oprócz pewnej ilości mało znaczących wad znalazłem również kilka dość istotnych. Oto moje obserwacje.

1. Pęknięcie sufitu (rysa) na całej długości mieszkania
2. Liczne dziwne dziurki na suficie wynikające z występowania tzw. marglu, czyli z niedokładnego wymieszania tynku gipsowego. Wiele z tych dziurek zostało powierzchniowo zatartych, ale występują tam charakterystyczne kropki lub nierówności. Wystarczy lekko dotknąć np. ołówkiem w takim miejscu i robi się dziurka, z której sypie się gips.
3. Odspojony tynk na suficie! Tu nie ma przebacz. Odspojony tynk trzeba skuć i położyć na nowo, bo istnieje ryzyko spadnięcia tynku na podłogę.
4. Odspojone tynki na ścianach
5. Nieprawidłowe połączenia przewodów teletechnicznych do gniazd RJ-45
6. Nieprawidłowo spoziomowana szlichta z zadoleniami do 9mm.
7. Podejścia wody zamontowane nieprostopadle do ściany
8. Brak jednej fazy na przewodach do płyty indukcyjnej!
9. Niepodłączone niektóre gniazda elektryczne!
10. Błędnie podłączone obwody oświetlenia.
11. Nieprawidłowe opisy zabezpieczeń w tablicy mieszkaniowej (tablicy elektrycznej)
12. Brak czujników dymu, które są wymagane we wszystkich mieszkaniach w budynkach, które uzyskały pozwolenie na użytkowanie po 23 grudnia 2024 roku.
13. Brudne parapety wewnętrzne
14. Brak połowy tzw. zamka palacza tzn. brak uchwytu na skrzydle drzwi balkonowych (zatrzask na ościeżnicy był)
15. Uszkodzona powłoka malarska grzejnika
16. Drobne rysy na szybach

Podsumowanie.
Nie mam żadnych zastrzeżeń odnośnie konstrukcji budynków, jednak mieszkania wymagają dokładnego sprawdzenia w czasie odbioru zwłaszcza pod kątem odspojeń tynku na sufitach i jakości wykonania instalacji elektrycznej. Oczywiście ze strony dewelopera nie było uwag co do zgłaszanych przeze mnie usterek oprócz tego, że czujniki dymu nie są wymagane, bo wniosek o pozwolenie na użytkowanie został złożony przed wejściem w życie nowelizacji rozporządzenia o ochronie przeciwpożarowej budynków. Jednak przepis jest przepisem. Wszedł on w życie 23 grudnia 2024 i kto nie zdążył z uzyskaniem pozwolenia przed tym terminem powinien teraz doposażyć wszystkie mieszkania za własne pieniądze, a nie za pieniądze kupujących.

Zastanawia mnie tylko w jaki sposób był sporządzany protokół z pomiarów elektrycznych, które się wykonuje na gniazdach elektrycznych i wypustach oświetlenia. Jak to możliwe, że nie zostały wykryte niepodłączone gniazda, wypusty elektryczne i inne błędy? Odpowiedź zdaje się być oczywista. Nie będzie tu mojego komentarza.

Ostateczna opinia? Mam bardzo mieszane uczucia.

mgr inż. Marek Żabicki

Odbierałem osiedle Jutrzenki 92 od Robyga. Ostatnio miałem możliwość sprawdzenia dwóch mieszkań przekazywanych kupującym...
21/11/2024

Odbierałem osiedle Jutrzenki 92 od Robyga.

Ostatnio miałem możliwość sprawdzenia dwóch mieszkań przekazywanych kupującym przez dewelopera Robyg przy ul. Jutrzenki 92 w Warszawie.

Zacznę od tego, że mimo że budynki nie mają jeszcze pozwolenia na użytkowanie, to Robyg umożliwia odbiór zakupionych tam mieszkań. Podobnie zresztą dzieje się na osiedlu Mój Ursus przy Habicha oraz przy Herbu Oksza, gdzie już od blisko miesiąca również są dokonywane przeglądy techniczne z możliwością odbioru kluczy. Pozwolę sobie tylko na komentarz, że odbieranie mieszkania przed uzyskaniem PNU przez dewelopera łączy się z pewnym ryzykiem, bo co byłoby, gdyby z jakichś powodów otrzymanie pozwolenia bardzo opóźniałoby się. Tu trzeba dodać, że żeby otrzymać klucze trzeba podpisać protokół z następującym oświadczeniem: „Odbierający przyjmuje do wiadomości, że na dzień podpisania protokołu odbioru technicznego lokalu budynek nie posiada jeszcze decyzji pozwolenia na użytkowanie. Odbierający nie będzie wnosił z tego tytułu teraz ani w przyszłości żadnych roszczeń w tym finansowych od …”.

Tyle o sprawach formalnych. A jak wyglądają mieszkania? Są usterki? Niestety, ale tak, choć większość z nich nie jest zanadto problematyczna, ale są też perełki ;)

W obydwu mieszkaniach nie wszystkie korki podejść wody były poprawnie zakręcone. Po odkręceniu zaworów w szafkach obok drzwi wejściowych po chwili pociekła woda w kuchni. Na szczęście zawory zawsze zakręcam po kilkunastu sekundach, więc do zalania nie doszło – jedynie szlichta została lekko zmoczona. Uważam jednak, że nad kwestią niedokręconych korków nie można przejść do porządku dziennego. Skoro w każdym z odbieranych przeze mnie mieszkań wystąpił ten sam problem, to jest wielce prawdopodobne, że w innych mieszkaniach też może być tak samo. Istnieje spore ryzyko zalania mieszkań sąsiadów i proponuję dokładnie sprawdzać instalację wodną w trakcie odbioru.

Ściany w mieszkaniach były pionowe, a istotne kąty proste były zachowane. W jednym z mieszkań znalazłem na ścianach kilka odspojeń tynku od podkładu. W mieszkaniach ściany są pomalowane białą farbą i trzeba przyznać, że przed malowaniem zostały dość ładnie poszpachlowane, więc można się pokusić, by nie robić gładzi, co pozwoli na zaoszczędzenie znacznej sumy.

Niestety, ale stolarka okienna firmy Tradycja pozostawiała sporo do życzenia. Nie dość, że klamki okien i drzwi zawsze bardzo ciężko pracują (w porównaniu z tym, co dostarczają inni producenci), to w jednym z mieszkań ościeżnica drzwi biernych balkonu była odchylona od pionu o 15mm, co powodowało, że te drzwi samoczynnie zamykały się z całkiem niezłym rozpędem. Podobna sytuacja była również w przypadku jednego okna biernego w sypialni, choć tu odchyłka od pionu miała 7mm. Na domiar złego w jednych drzwiach balkonowych był uszkodzony mechanizm blokady błędnego położenia klamki, zaś w oknie w salonie nie było zamocowanego dolnego zaczepu skrzydła okna biernego. No i jeszcze jedna szyba miała sporą wadę fabryczną od strony wewnętrznej.

Drzwi wejściowe firmy Jakra były poprawnie zamontowane. Niestety, ale Robyg podobnie jak na innych inwestycjach nie wyposaża drzwi w progi wejściowe tłumacząc to faktem, że drzwi mają fabryczną listwę opadającą, która opuszcza się po zamknięciu klamki. Nie miałbym nic przeciwko temu, gdyby płytki w częściach wspólnych na korytarzu były położone równo i były równo docięte wzdłuż otworu drzwi. Niestety, ale w jednym z mieszkań płytki z korytarza nie były prawidłowo ułożone, a z jednej strony drzwi wchodziły na około 5mm do mieszkania, co powoduje, że założenie własnego progu wejściowego maskującego uszkodzenia krawędzi płytek nie dałoby oczekiwanego efektu.

Instalacja elektryczna była w 100% sprawna – wszędzie był podłączony przewód ochronny, a różnicówki wyrzucały przy prądzie 21mA i czasie 30ms. Niestety, ale instalacja elektryczna nie spełnia wymagania paragrafu 188 ust. 2 Warunków Technicznych – obwód elektryczny gniazda w holu wspólny z obwodem gniazda łazienki. Z podobną sytuacją spotykałem się na dawniejszych etapach inwestycji Mój Ursus, ale teraz tam jest już wszystko prawidłowo. Wygląda na to, że na Jutrzenki 92 nikt nie skorygował tego błędu projektowego.

W jednym z mieszkań w skrzynce teletechnicznej na skrętkach nie było zamontowanych wtyczek RJ-45. Również w jednym z mieszkań nie było sygnału telewizji naziemnej w gnieździe TV.

I jeszcze ciekawostka. W obydwu mieszkaniach grzejnik w salonie był całkowicie zimny mimo odkręconych zaworów. Kamera termowizyjna nie wykryła żadnego ciepła. Czyżby oba były aż tak bardzo zapowietrzone?

Reasumując muszę stwierdzić, że spodziewałem się lepszego wykonania mieszkań. Fakt, że nie ma jeszcze pozwolenia na użytkowanie - oficjalnie budowa nadal trwa, więc mieszkania nie muszą być jeszcze zrobione na tip-top. Jednak wadliwie wstawiona stolarka okienna i niedokręcone korki na rurkach wodnych nie powinny mieć miejsca. Pod żadnym pozorem.

mgr inż. Marek Żabicki
21.11.2024

Adres

Warsaw
02-796

Godziny Otwarcia

Poniedziałek 08:00 - 21:00
Wtorek 08:00 - 21:00
Środa 08:00 - 21:00
Czwartek 08:00 - 21:00
Piątek 08:00 - 21:00
Sobota 09:00 - 15:00
Niedziela 09:00 - 15:00

Telefon

+48603769359

Ostrzeżenia

Bądź na bieżąco i daj nam wysłać e-mail, gdy Marek Żabicki - Odbiory mieszkań Ardantes Group umieści wiadomości i promocje. Twój adres e-mail nie zostanie wykorzystany do żadnego innego celu i możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie.

Skontaktuj Się Z Firmę

Wyślij wiadomość do Marek Żabicki - Odbiory mieszkań Ardantes Group:

Udostępnij