15/04/2025
Jak TANIO zużywać prąd
potrzebny do Pompy Ciepła ( PC ) ??
Zasada działania pomp ciepła
jest podobna do schematu działania lodówki.
Różnica tylko polega w zasadzie na jednym,
lodówka wyrzuca ciepło ze swojego wnętrza,
przekazując je na zewnątrz,
podczas gdy PC przetwarza ciepło z
przestrzeni zewnętrznej
oddając pozyskaną energię do wnętrza budynku.
Jak odbywa się ogrzewanie budynku
dzięki działaniu pompy ciepła ?
( w dużym uproszczeniu )
PC podgrzewa wodę grzewczą w układzie,
który zasila instalację centralnego ogrzewania
oraz transportuje gorącą wodę do
zbiornika ciepłej wody użytkowej.
Jeśli układ grzewczy PC jest ODPOWIEDNIO DOBRANY
do danego domu ( budynku ) = CO JEST BARDZO WAŻNE !!
jej praca jest RÓWNOWNOMIERNA I STABILNA
Jeśli ogrzewany PC budynek jest :
a) dobrze wyizolowany ( ocieplony )
b) ma szczelne grube okna
c) nie ma miejsc gdzie cieple powietrze ucieka
d) ma dobrze wykonany układ oddawania ciepła
( ogrzewanie podłogowe lub odpowiednie grzejniki )
TO wtedy I TYLKO WTEDY
P***A CIEPŁA pracuje równomiernie i
BEZ ZBĘDNYCH OBCIAŻEŃ
( np. bez uruchamiania dodatkowej grzałki )
NAJWĄZNIEJSZA RZECZĄ tutaj jest
ODPOWIEDNIE DOBRANIE PARAMETRÓW
dla CAŁEGO UKŁADU OGRZEWANIA domu.
Jeśli kogoś bez odpowiedniej wiedzy instalacyjnej
poniesie fantazja i zastosuje źle dobraną PC
dla danego budynku, wtedy jej praca
będzie wymagała ZWIEKSZONEGO ZUŻYCIA energii.
( co przełoży się na zwiększone rachunki za prąd )
aby NIE PŁACIĆ
WYSOKICH RACHUNKÓW za PRĄD
---
IDELANYM uzupełnieniem dla PC
jest układ zasilania oparty o
Fotowoltaikę (PV) + Magazyn energii (ME)
O CO W TYM CHODZI ?
===================
Kiedy zimą dni są szare i słońce kiepsko świeci,
pojawia nam się wtedy lekki problem,
bo sama PV ( Fotowoltaika ) nie dostarczy nam tyle
prądu ile możemy potrzebować na
autokonsumpcję dla domu i na obsługę PC.
----
IDEALNYM rozwiązaniem jest wtedy :
----
KOPLEKSOWY UKLAD ZASILANIA
oparty o PV + Magazyn Energi z EMS
===
aby to dobrze wytłumaczyć
Zajmijmy się na początek cyklem
ZIMĄ od wieczora (17-18)
a) o 16-17 zachodzi już słońce
b) ME jest naładowany np. na 40-50%
( bo np. było kiepskie nasłonecznienie do 17)
c) słońce nie świeci już po 17,
więc wtedy zużywamy prąd z naszego ME
potrzebny na obsługę PC i urządzeń elektrycznych w domu.
d) wyczerpaliśmy prąd zmagazynowany w ME do 24.00
( tu z pomocą przychodzi nam technologia i układ taryfowy! )
= w taryfie dwustrefowej G12 /G12w/ G13/ G14d
gdzie ceny zakupu prądu dla dnia i nocy są inne,
= cena nocnej taryfy dla prądu jest np. o – 40% niższa
( zależy od firmy sprzedającej i taryfy)
niż jej cena w dzień w godzinach szczytu.
= przy okazji przesył tej energii
jest np. aż o - 300% mniejszy !!!
czyli zamiast 38gr jak to jest w szczycie
kosztuje wtedy tylko 7 gr !!!!
e) Dzięki posiadaniu ME
załączamy ładowanie dla ME z sieci
( ma to sens tylko w układach różnotaryfowych G12, G12w itp.)
f) więc kupujemy w nocy prąd do ME
od 24 do 6 rano, taniej nawet o -30-40%
g) od 6-7 taryfa dzienna jest już ( droższa )
a my właśnie ZAMIAST DUZO PLACIĆ
za drogi wtedy już PRĄD
zaczynamy używać DUŻO TAŃSZEGO PRĄDU
z naszego ME, który TANIO kupiliśmy w nocy.
Kiedy wschodzi słońce 8-9 i zaczyna
produkować dla nas prąd ( dzięki PV )
to wyprodukowaną nadwyżkę prądu
znów można odprowadzać do naszego ME,
którą znowu wykorzystamy kiedy zajdzie słońce ( cykl się powtarza )
h) przy odpowiednim sterowaniu AI
i automatycznym EMS,
system ustawia sam polecenia dla zakupu
TANIEJ energii po 24 do 6 rano na ( ME )
( czyli już ZAWSZE kupujesz prąd dużo taniej
niż za chwile będzie w taryfie dziennej )
Podsumowanie:
==========
1) posiadając PV = Jesteś producentem swojego prądu !
2) posiadając ME = Gromadzisz i kupujesz TANIO PRĄD zimą !
3) Technologia PV+ME+EMS daje Ci
gwarancje zautomatyzowanego procesu i taniej energii !
4) Masz swój własny BARDZO TANI prąd,
który zużywasz dzięki PC na grzanie domu i
na tworzenie ciepłej wody użytkowej !
5) Nadwyżki wytwarzanego prądu w czasie dnia
możesz sprzedawać po najlepszych cenach ( godzinowych )
do swojego wirtualnego portfela energetycznego
zyskując jak najwięcej.
JESTEŚ NIEZALEZNY ENERGETYCZNIE
i masz najtańsza energię
najtańsze ogrzewanie
najtańszą ciepła wodę
+ najniższe rachunki w całym roku za prąd !