29/05/2026
Święto młodych talentów technicznych:
Znamy zwycięzców olimpiad EUROELEKTRA i ELEKTROMECHATRON
27 maja 2026 r. w gościnnych murach Politechnika Warszawska odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród laureatom i finalistom ogólnopolskich olimpiad EUROELEKTRA oraz ELEKTROMECHATRON. Wydarzenie, organizowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich (SEP), zgromadziło najzdolniejszych uczniów z całej Polski, rywalizujących w dziedzinach elektryki, energetyki, elektroniki i mechatroniki.
Gala miała miejsce w jednej z najważniejszych uczelni technicznych w kraju, co dodatkowo uświetniło rangę osiągnięć młodzieży. W uroczystości wzięli udział wybitni goście, w tym m.in. Dorota Igielska reprezentująca Ministerstwo Edukacji Narodowej, prof. Mariusz Malinowski – prorektor Politechniki Warszawskiej ds. nauki, Agnieszka Pieniążek – przewodnicząca Komisji Oświaty w Radzie Powiat Jarosławski, przedstawicielka lidera przedsięwzięcia pn. Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniki przy Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. S. Banacha w Jarosławiu , Robert Tomaszewski – dyrektor Departamentu Strategii i Sławomir Smoktunowicz z Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. – przedstawiciele sponsora nagród dla uczestników Olimpiady EUROELEKTRA, a także przedstawiciele SEP: Marek Grzywacz - wiceprezes SEP oraz Przemysław Klukowski - prezes SEP Warszawa - Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Warszawski
Triumfatorzy Olimpiady EUROELEKTRA
Olimpiada wiedzy elektrycznej i energetycznej EUROELEKTRA w roku szkolnym 2025/2026 została przeprowadzona w dwóch grupach tematycznych. Inicjatywa uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Edukacji Narodowej. Na podium stanęli:
• W grupie elektrycznej: pierwsze miejsce zdobył Łukasz Mucha z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych im. Gen. Józefa Kustronia w Nowym Sączu. Drugie miejsce zajął Dominik Kruszewski z Zespół Szkół Elektrycznych w Białymstoku , a trzecie Stanisław Trojan z Zespół Szkół Łączności w Krakowie .
Nagrody wręczono również 5 finalistom Olimpiady w tej grupie.
• W grupie energetycznej: triumfował Michał Jóźwiak. Drugie miejsce wywalczył Kacper Januszkiewicz, a na trzecim miejscu uplasował się Jakub Deroń. Wszyscy laureaci reprezentowali II LO im. Księżnej Anny z Sapiehów Jabłonowskiej w Białymstoku.
Nagrody wręczono również 3 finalistom Olimpiady w tej grupie.
Laureaci pierwszych miejsc w obu tych grupach otrzymali nagrody w wysokości 5000 zł oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Laureaci Olimpiady ELEKTROMECHATRON
Olimpiada elektroników i mechatroników ELEKTROMECHATRON, zorganizowana przy wsparciu m.in. Powiatu Jarosławskiego w ramach Krajowego Planu Odbudowy, również wyłoniła najlepszych uczniów w dwóch kategoriach:
• W grupie elektronicznej: pierwsze miejsce zdobył Aliaksei Lyskovich z Zespołu Szkół Nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Drugie miejsce zajęła Weronika Grochalska z Zespół Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy - najlepsza marka w mieście a trzecie Rafał Trybuła z Zespołu Szkół Łączności w Krakowie.
Nagrody wręczono również 18 finalistom Olimpiady w tej grupie.
• W grupie mechatronicznej: zwycięzcą został Kacper Gorzkowski z Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 3 im. Stanisława Staszica w Siedlcach . Drugie miejsce przypadło Szymonowi Najderkowi z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. M. T. Hubera w Szczecinie. Trzecie miejsce zajęli ex aequo Szymon Sławiński z Elektronik - Zespół Szkół Elektronicznych w Rzeszowie oraz Hubert Mikus z Zespołu Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. M.T. Hubera w Szczecinie.
Nagrody wręczono również 15 finalistom Olimpiady w tej grupie.
Laureaci pierwszych miejsc w obu tych grupach otrzymali nagrody w wysokości 4000 zł oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
Podziękowania i zakończenie gali
Podczas uroczystości organizatorzy wyrazili głęboką wdzięczność nauczycielom i opiekunom, których zaangażowanie i pasja pozwoliły uczniom na rozwój talentów i osiągnięcie tak wysokich wyników. Specjalne podziękowania skierowano również do sponsorów i partnerów, bez których organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa. Wśród nich znalazły się: Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A., Powiat Jarosławski w ramach przedsięwzięcia pn. „Branżowe Centrum Umiejętności w dziedzinie elektroniki przy Zespole Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Jarosławiu” oraz oddziały Stowarzyszenia Elektryków Polskich: Toruński, SEP Oddział Wrocławski - Stowarzyszenie Elektryków Polskich , Zagłębia Węglowego, Radomski, Stowarzyszenie Elektryków Polskich Oddział Krakowski , Tarnobrzeski, Oddział Poznański Stowarzyszenia Elektryków Polskich, Gorzowski i Zielonogórski.
Wydarzenie zwieńczył interesujący wykład pt. „Koszmarne sny METROLOGÓW”, który wygłosił prof. Wojciech Urbański. Po prelekcji i poczęstunku uczestnicy gali wzięli udział w spacerze po Terenie Centralnym Politechniki Warszawskiej.
Opracowali:
Beata Chojnacka (O. Szczeciński),
Aleksandra Mazurkiewicz (Biuro SEP, O. Szczeciński),
Patryk Machel (Biuro SEP).
W imieniu organizatorów składamy serdeczne podziękowania Profesorowi Wojciechowi Urbańskiemu za pomoc przy organizacji gali.