Temelje in vizijo razvojne poti današnjega Elektroinštituta Milan Vidmar, Inštituta za elektrogospodarstvo in elektroindustrijo, je podal njegov ustanovitelj prof.dr. Milan Vidmar, starosta slovenskih elektrotehnikov, šahist svetovnega slovesa, rektor ljubljanske univerze in predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti (SAZU) v letih druge svetovne vojne. Že zelo zgodaj je spoznal, da bo r
azvoj tehnološko zahtevnega elektroenergetskega sistema terjal tesno sodelovanje vrhunskih strokovnjakov, združenih pod eno streho. Čeprav so mu kot strokovnjaku svetovnega slovesa kar nekajkrat ponudili ustanovitev in vodenje različnih inštitutov po svetu (Praga, Berlin, Dunaj, Moskva), pa je čakal predvsem na dan, ko mu je po zavzetem prizadevanju končno uspelo ustanoviti »svoj«, slovenski elektroenergetski inštitut. junija leta 1948, potem ko ga je dne 21. maja istega leta ustanovilo Ministrstvo za elektrogospodarstvo Federativne ljudske republike Jugoslavije (FLRJ). Marca leta 1950 ga je Komite za elektriško gospodarstvo pri tedanji zvezni vladi v Beogradu prenesel v upravljanje in vodenje pod Ministrstvo za elektrogospodarstvo Ljudske republike Slovenije, še istega leta pa je prešel v pristojnost SAZU-ja. V letih 1955-1958 je napredoval v znanstveni zavod, kmalu nato je razširil svojo dejavnost še na elektroindustrijo in se preimenoval v Inštitut za elektriško gospodarstvo in elektroindustrijo. Leta 1968 pa je ob svoji dvajsetletnici delovanja v spomin na svojega ustanovitelja privzel njegovo ime, ki ga nosi še danes.